| Hash001 a întrebat:

Dragi crestini fanatici,
daca lui Dumnezeu nu-i place sa facem pacate atunci de ne ni se da posbilitatea?
-ne masturbam- e pacat
solutie:maini mai scurte

-facem sex prematur
solutie: dezvoltarea organelor genitale dupa 20-25 de ani

-fumam
solutie: sa nu putem trage din tigara

De ce ne-a dat alcoolul, tutunul si uraniul? Ca sa ne omoram cu aceste substante?

18 răspunsuri:
| ateuNEGATIV a răspuns:

Degeaba pui intrebari mai bine ar citi un orb intrebarea fi sigur ca ar raspunde mai logic ca astia TPU = pierdere de timp

| MMihai a răspuns:

Ai probleme cu capul, dacă pui întrebări așa aiurea, ca asta.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Moarte pentru blasfemie!
Levitic 24:14-16~
14,, Scoate din tabara pe cel ce a hulit; toti ceice l-au auzit, sa-si puna mînile pe capul lui, si toata adunarea sa -l ucida cu pietre.
15Sa vorbesti copiilor lui Israel, si sa le spui:, Oricine va blestema pe Dumnezeul lui, îsi va lua pedeapsa pentru pacatul lui.
16Cine va blestema Numele Domnului, va fi pedepsit cu moartea: toata adunarea sa -l ucida cu pietre. Fie strain, fie bastinas, sa moara, pentru ca a hulit Numele lui Dumnezeu.
Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:
2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.
Dumnezeu a omorat un om care nu a vrut sa loveasca pe cineva.
1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n-a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Omorati oamenii care nu asculta de preoti!
Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"

Omorati ateii:
2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Persoanele de alta religie sa fie omorate fara mila.
Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar si animalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale
Deuteronom 13 :13-16~
13,, Niste oameni rai au iesit din mijlocul tau, si au amagit pe locuitorii din cetatea lor zicînd:, Haidem si sa slujim altor dumnezei!`` -dumnezei pe cari tu nu -i cunosti
14sa faci cercetari, sa cauti si sa întrebi cu deamanuntul. Daca este adevarat, daca lucrul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost facuta în mijlocul tau,
15atunci sa treci prin ascutisul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s'o nimicesti cu desavîrsire împreuna cu tot ce va fi în ea, si sa -i treci chiar si vitele prin ascutisul sabiei.
16Sa strîngi toata prada în mijlocul pietei, si sa arzi de tot cu foc cetatea si toata prada ei, înaintea Domnului, Dumnezeului tau: sa ramîna pentru totdeauna un morman de darîmaturi, si nici o data sa nu fie zidita din nou.

Omorati homosexualii:
Levitic 20:13~
"Daca un om se culca cu un om cum se culca cineva cu o femeie, amîndoi au facut un lucru scîrbos; sa fie pedepsiti cu moartea, sîngele lor sa cada asupra lor."

Omorati pe cei care se ocupa cu ghicitul (magie, horoscop, spiritism, etc)
Levitic 20:27~
"Dar daca un om sau o femeie cheama duhul unui mort, sau se îndeletniceste cu ghicirea, sa fie pedepsiti cu moartea; sa -i ucideti cu pietre: sîngele lor sa cada asupra lor.``

Pedeapsa cu moarte pentru cei care isi jignesc sau blesteama parintii
,, Levitic 20:9~
"Daca un om oarecare blastama pe tatal sau sau pe mama sa, sa fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatal sau sau pe mama sa: sîngele lui sa cada asupra lui".

Pedeapsa cu moarte pentru femeile care isi inseala barbatii.
Levitic 20:10~
Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea.

Fetele preotilor care curvesc sa fie arse pe rug.
Levetic 21:9~
"9Daca fata unui preot se necinsteste curvind, necinsteste pe tatal ei: sa fie arsa în foc."

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Noi le-am inventat pe astea omule, preucm si cruciadele si bombele atomice si multe alte trasnai.

Si ca fapt divers, ni s-a dat posibilitaeta de alege, pentru ca noi o aveam e la inceput (Adam si Eva). Nu ma bag in trecutul crestin, nu ma interesaza, dar nu vad de ce oameni pun in carca lui Dmnezeu tot ce ei creeaza sau fac, probabil din, lipsa de tap ispasitor.

Sfatul meu: invata, sa cauti si ai sa gasesti istoria tutunului, a alcolului si atuturor trasnailor pe care i le pui in carca lui Dumnezeu.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:
2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

| cristi202 a răspuns:

Crezi ca problema e la sex, alcool, tutun sau uraniu? Te inseli. Raul e in inima noastra, si oricit de bune ar fi lucrurile, si ele sunt bune (sexul pentru a aduce satisfactie si a procrea, alcoolul are efecte antiseptice, vinul in special e bun pentru stomac, la tigara chiar nu ii gasesc sensul, si de aceea nu am ajuns vreodata fumator, insa sunt sigur ca si tutunul are ceva bun in el, iar uraniul, ce sa mai vorbim, energetic poti scoate f mult din el), ele tot spre rau pot fi folosite. De fapt, se zice ca cu cit e mai bun un lucru, cu atit mai rau poate fi folosit daca e folosit gresit. Hai sa luam uraniul, o mica bucatica da energie pentru un submarin atomic sa navigheze luni de zile, din cite stiu eu, cu o singura bucatica, are energia de a face ocolul Pamintului de doua ori. Asta e ceva, nu? Da, dar si cind e vorba de distrugere, "micuta" bucatica face ravagii - Hiroshima si Nagasaki au aratat-o din plin. Lucrurile in sine nu sunt rele, depinde doar de cum le folosesti. Noi suntem rai, si de aceea le folosim gresit. Deci cum pui tu problema e gresit.
Mai mult, daca ai putea face doar binele, nu si raul, ai mai fi liber? Libertatea tocmai in asta sta - a avea capacitatea de a discerne si a alege, dintre bine si rau. Doar robotii fac ceea ce trebuie, lucrurile pentru care au fost programati. Vrei sa fii un robot? Eu prefer sa fiu asa cum sunt, chiar daca asta implica posibilitatea greselilor din partea mea, sau din punct de vedere religios vorbind, a pacatelor. Doar asa pot fi eu insami, doar asa pot alege sa fiu om, doar asa ma pot forma ca personalitate, si doar asa pot iubi si pot demonstra ca iubesc, si asta e cel mai important, caci totul se invirte in jurul dragostei, ori, dragoste cu sila nu se poate, si atunci trebuie sa fii liber ca sa iubesti.

| Allrc24 a răspuns:

Daca iti dau tie un cutit trebuie neaparat sa injunghii pe cineva? nu bineinteles ca nu. daca Dumnezeu ne-a dat uraniul inseamna ca tebuie sa facem bomba atomica cu el? daca Dumnezeu nu ar lasa ispitele nu s-ar mai putea desavarsi omul. Daca biruiesti ispita Dumnezeu iti da Cununa Sa. e mare lucru.
Sunteti genul ala de persoane care cauta o scuza mereu pentru insuccese
"Daca Dumnezeu nu facea raul si se arata tuturor credeam in El, daca a facut raul asta este, e vina Lui pentru necredinta mea"-Multi atei gandesc asa

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu care faci asa ceva ar trebui sa stii.fiindca esti liber sa alegi.io sunt crestin. dar fanatic... e de bine? sa stii ca-mi esti foarte fanatic.

| OctoberandApril a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Intr-un manual de religie acum cativa ani era scrisa o "pilda" cu un anume vasilica ce dorea sa strice un cuib de randunele dar cum dumnezeu nu doarme pe front cu arma-n mana i-a tras scara lui vasilica si acesta a cazut si s-a lovit. Asa a salvat dumnezeu situatia.
ce e scris de om ramane scris de om si poate fi interpretat dupa bunul plac.ai ditamai biblia din care poti extrage invataturi dar si multe alte surse din care te poti inspira pentru a demonstra ca biblia e o prostie. alegerea e a ta.

acum raspunsul la intrebarea sefa:
vezi ca la crestini nu e ca-n mitologia greaca\romana\egipteana in care zeitatile sunt niste creaturi rele si pline de vicii. unul dintre principiile fundamentale ale crestinismului este liberul arbitru.ai o minte si o poti folosi cum vrei. dumnezeu ti-a dat mainile mai lungi pentru a te putea descurca in viata de zi cu zi, evident tu le poti folosi cum vrei.alcoolul etilic bioxidul de carbon, uraniul au scopul lor in natura. daca omul e retard si-l consuma in alte moduri n-are decat. hai sa scoatem carbonul din natura pentru ca omul il foloseste dupa cum il taie capul...nu ar fi drept.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Piei Sandala, asta, Satana!

| Inferno a răspuns:

Serios? Maini mai scurte? Serios?

| Hash001 explică (pentru Inferno):

Dadeam si eu un exemplu.

| fiosel a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=Lo6M4NddxeI
sexul in afara casatoriei are un pret un material care ar trebui ascyltat de toti adolescenti de azi,

| madalina2222 a răspuns:

Dumnezeu ne-a lasat sa alegem, alcolul tutunul si alte substante daunnatoare omul lea inventat si el singur a invatat sa le foloseasc nu D-zeu la tinut de mana si zica uite din planta asta poti sa faci o tigara ....si uni oameni se dezvolta mai repede 1)din cauza soiului.
2)din cauza alimientatiei.

| nimeeee a răspuns:

Domnului nu-i plac aceste lucruri, dar El ne lasa sa facem ce vrem! ne da posibilitatea sa alegem dintre bine si rau.