| anonim_4396 a întrebat:

Dragi crestini. Sa zicem ca o persoana crede in Odin, vine la voi si va zice "si voi va inchinati zeului meu doar ca voua vi s-a aratat sub alt nume si alte reguli, cam pentru nivelul vostru de cunoastere" acceptati genul asta de afirmatie? Observ ca unii o ardeti cu "pai toti cred in zeul meu doar ca are alt nume"... dar daca cineva va zice ca de fapt voi va inchinati zeului sau si nu invers (e totusi o diferenta)? Din pdv religios, fiecare religie considera ca genul asta de afirmatii intra la categoria blasfemie.

7 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Dumnezeule cita risipa de intelepciune eu zic sa va calmati, sa nu se rupa ceva in voi.
Raspunsul este simplu (Ps 13, 1; 52, 1). "Zis-a cel nebun întru inima sa: Nu este Dumnezeu"

| OctoberandApril a răspuns:

Numele e important?
Poti sa-i zici cum vrei atata timp cat iti traiesti viata cu El inainte.Cat de importanta e religia in raport cu credinta? Cat de importanta e biserica\templul in raport cu binele? Cat de important e numele in raport cu invatatura?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand ca prima parte a postarii tale nu are legatura cu a doua; in al doilea rand afla ca inversul lui "voi va inchipuiti zeul sau"este "zeul sau isi inchipuie ca voi" si nu ce ai vrut tu sa spui.Asa ca, fiecare religie considera genul asta de afirmatie un nonsens (ca sa fiu ingaduitor).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga necrestina.si ce treaba are acel cineva sa ne intrebe? ce treaba avem noi cu odin al lui si cu ce confuzii face el? Da pe tine cine te-a te-a pus arbitru intre crestini si idolatri? da vad ca ne cam iubesti de vreme ce incepi cu dragi crestini? dar celor cu Odin nu le-ai spus Dragi...

| SmexyBoy a răspuns:

Atentie, noi crestinii ne inchinam numai si numai lui DUMNEZEU. mai este altcineva in afara de Dumnezeu? a da mai este Lucifer, scris este: "Numai Domnului Dumnezeu sa te inchini" sa nu ai alti Dumnezei in afara de mine.

| richarddawkins a răspuns:

Ignoranti sunt astia degeaba le explici ei tot a lor o tin de parca sunt roboteti programati sa spuna mereu la fel

doar zeul lor e real restul nu ca nu le convine lor de parca ar avea vreo dovada ca exista