| anonim_4396 a întrebat:

Dragi crestini sau orice alti religiosi indreptati contra ateilor si agnosticilor,
Daca sunteti crestini asa de buni si iubitori dumnezeului vostru atunci de ce ne atacati pe noi, cei atei si agnostici, ne jigniti in toate felurile, va bateti joc de noi, incercati sa ne impuneti credinta voastra? Ati uitat acea porunca "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti"?
Cum ar fi oare ca fiecare persoana sa isi vada de convingerile sale religioase, sa dezbata in continuare idei fara sa jigneasca tabara adversa? De unde orgoliul asta? Sau o fi vorba despre altceva?

24 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Condiția ca să crezi ca adevărate toate prostiile din biblie ar putea să fie :
1) Copil f mic și f credul
2) Ființă fără carte.
3) Ființă care nu a citit cu atenție nici o singură dată Biblia.
4) Ființă care nu este capabilă să gândească cu capul propriu și gândește cu capul popilor
5) etc

Alege și tu ce crezi că este corect din astea!

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru MMihai):

Conditia ca sa nu crezi ca adevarate toate prostiile din Biblie ar putea sa fie:
1.) Sa scrii anaconda chestii@
2.) Sa faci greseli de scriere la fiecare 3 cuvinte.
3.) Sa pui etc la un punct disinct;
4.) Ca puncturile sa nu fie completarea prop princip,
5.) Sa spune de altii ca nu au citat cu atentee nici o singura data Biblia, de parca tu ai fi citit-ul.

| wales a răspuns:

" Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta, " Deuteronomul 30:19.

După cum observi Dumnezeu nu impune nimănui să creadă în El, cu atât mai mult un creștin autentic nu ar impune nimănui, dragoste cu sila nu există nici la Dumnezeu. Pe viitor încearcă să nu mai generalizezi:

" Dragi crestini sau orice alti religiosi indreptati contra ateilor si agnosticilor, Daca sunteti crestini asa de buni si iubitori dumnezeului vostru atunci de ce ne atacati pe noi, cei atei si agnostici, ne jigniti in toate felurile, va bateti joc de noi, incercati sa ne impuneti credinta voastra? ".

De exemplu, eu ce ți-am impus? Sau cu ce te-am atacat? Apropo, în lume sunt religii teiste și religii ateiste, așa că la categoria " sau orice alti religiosi ", se încadrează și ateismul.

| anonim_4396 explică (pentru wales):

Nu am generalizat. Ma refer strict la cei ce isi bat joc de atei gen doctorul5, AnghelB etc.

| wales a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, atunci te rog frumos să specifici. Ex: '' unii creștini etc ''. Mulțumesc.

| sandra2012 a răspuns:

Nu toti crestinii fac asa, adica sa judece pe altii. Eu vorbesc oamenilor de Dumnezeu dar nu judec pe nimeni pentru credinta sau necredinta lui. Adica, cu ce drept sa fac asta? Nu judeca si nu vei fi judecat. Caci cu masura cu care judeci cu aceeasi masura vei fi si tu judecat.

| DrunkenRat a răspuns:

Agnosticismul este un concept de respectat, insa nu pot spune acelasi lucru si despre ateism. De fapt, consider ateismul la fel de 'sf' precum crestinismul, interpretati si infloriti de oameni, astia devin doi poli tampiti.

| shadovv a răspuns:

Acestia nu sunt crestini ci pseudocrestini. Nu mai generaliza!

| Varahil a răspuns:

Surioara,e bine sa stii ca regulile pe care le tot fluturi drept argument,sunt valabile pentru toata lumea,nu doar pentru credinciosi.Mie mi se pare ca tot ceea ce fac crestinii, este sa raspunda la tot felul de intrebari denigratoare care li se PUN. Si nu de catre alti crestini. Ia uita-te din nou, oare ma insel?

| DorelSudoru a răspuns:

Pai vezi tu, acum un an cand m-am inregistrat eu cam asa era chiar daca unele intrebari care le puneam erau un pic in baie de joc oameni incercau sa iti explice fara sa jicneasca macar un pic...eeee las' cine sa se supere eu dora rad cand ii vad

| seagate a răspuns:

Esti o clona care amesteca ateii cu agnosticii.

| anonim_4396 explică (pentru seagate):

Nu-s clona, sunt chiar Jelli. Uita-te in profilul meu. Si da, ii amestec, deoarece e vorba de a crede sau a nu crede.

| seagate a răspuns (pentru anonim_4396):

Agnosticii sunt cam de 1000 de ori mai inteligenti decat ateii.
Nu se pot amesteca.Ei macar au bunul simt sa-si recunoasca ignoranta.

| Bogdan727 a răspuns:

Nu stiu am vazut ca si voi ne atacati problema e ca ne atacam reciproc crestinii ataca ateii si ateii ataca crestinii.Eu nu am nimic cu voi caci trebuie sa ne iubim aproapele. Nu va putem forta sa iubiti religia noastra pentru ca nu avem putere sa facem asa ceva nu ar fi corect pentru ca voi decideti asta si nimeni altcineva daca acceptati e bine daca nu e iarasi bine.

| LotusRadioactiv a răspuns:

"Asa e ma, stati acolo cuminti si nu scoateti un cuvant, caci voi sunteti crestini, n-aveti dreptul sa va aparati, numai noi avem voie sa ne batem joc si sa spunem ce vrem, iar voi sst!"
Serios acum, revino la realitate Jelli. Incearca sa-ti dai seama de proportionalitatea dintre ateii care isi bat joc si crestinii care isi bat joc la randul lor de atei sau isi impun convingerile cu forta. (fac referire la notinuea cuvantului "crestin-ortodox", nu doar la denumirea de suprafata).

| andrey2012 a răspuns:

Intentionat sau nu faci o confuzie, arata-mi si mie niste jigniri aduse de ortodocsi voua pentru ca eu pot sa iti dau numeroase exemple in care am pus o simpla intrebare si "anumiti subiecti" au inceput cu blasfemiile si injuraturile lor la adresa Sfintilor si asa mai departe.De batut joc nu noi ne batem de voi, ci voi insiva prin felul in care va traiti viata! Nu cred ca incearca nimeni sa va impuna credinta noastra asa cum ai zis, majoritatea pun doar intrebari simple(pe intelesul vostru) iar voi sunteti cei care dati raspunsuri pline de rautate si frustrare.Am mai zis si o mai zic o data, decat sa dati niste raspunsuri in necunostinta de cauza mai bine nu raspundeti, pentru ca daca dati niste raspunsuri jignitoare si pline de rautate sa stiti ca nu pareti mai destepti! Voi va laudati cu inteligenta voastra dar eu zic ca lipseste cu desavarsire la cei mai multi dintre voi! Ca dovada uita-te la raspunsurile pe care le primim noi din partea voastra.Numai bine.

| anonim_4396 explică (pentru andrey2012):

Da? Uita-te la AnghelB, doctorul5, Bartolomew si altii care ne fac anormali pe toti.
Si daca consieri ca am inceput cu blasfemiile, oamenii respectivi considera ca nu exista zeitatea de care isi bat joc asa ca e aiurea sa batjocoresti ceva inexistent. Insa treaba voastra daca voi credeti, nu va putem impune, dar nici voi noua.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multi dintre cei care lupta contra ateilor si agnosticilor nu sunt crestini veritabili! Eu nu am nimic impootriva agnosticilor si ateilor; credinta ateilor nu schimba realitatea! Omul are liber arbitru in ceea ce vrea sa creada fie ca ceea ce crede e o minciuna sau este adevar! Fiecare are dreptul sa creda ce vrea dar acest lucru nu schimba adevarul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti originala sau clona? ca nici eu nu mai sunt sigur ca sunt eu cel ce scrie.tu vezi ce raspunsuri a dat un ateu altora numai pentru a arunca o lumina proasta asupra crestinilor? asa a facut si nero cand a dat foc romei, a invinovatit crestinii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fi serioasa cine respecta basmul ala e destul sa credem si gata intram in paradis, dumnezeu e batran uita el ca ne injura pe noi atei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai sunt si atei care isi bat joc de crestini si viceversa.Mi se pare fair.

| Alle17 a răspuns:

Uitandu-ma peste intrebarile de pe site de la aceasta categorie nu vad unde crestinii isi bat joc de voi sau va ataca.insa vad destul de multi oameni care iau in ras numele Domnului, iar pentru aceia nu simt decat mila. Haideti sa nu mai fim rai ca nu castigam nimic... poate doar ne hranim mandria.

| Madalina1711 a răspuns:

Eu una nu am nimic cu nimeni fiecare om are dreptul sa isi aleaga religia...si nu numai! Sunt credincioasa dar nu se stie niciodata ceea ce ma poate face sa trec in alta religie!