| anonim_4396 a întrebat:

Dragi religiosi, va propun un joc de imaginatie.
Imaginati-va ca aveti o fiica. Intr-o zi ea va spune plangand ca a fost violata si in urma anumitor teste observati ca ea este insarcinata. Acceptati avortul? Nu uitati ca acesta e un pacat capital.
In plus, daca fiica dumneavoastra nu vrea sa aiba acel copil si va roaga din tot dinadinsul sa faca avort. Nu uitati ca ea va fi expulzata de societata oarecum, si va mai comunica numai cu un cerc extrem de restrans de oameni.

47 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Exercitiile de imaginatie nu au fost niciodata punctul forte al acestor indivizi.
Raspunsurile, sau mai bine spus absenta lor, sunt o dovada graitoare in acest sens.

| doctorandus a răspuns:

Biblia are o solutie pentru asta: violatorul ei va fi silit s-o ia de nevasta.

| milan9 a răspuns:

NU poti rezolva o trauma prin alta TRAUMA. Nu poti rezolva o problema printr-o CRIMA... sad sad

Poate ca nu ai auzit de sindromul "post avort", dar poate, cuun pic de efort iti poti da seama cum este sa porti cu tine intreaga viata locul desfasurarii unei crime deosebit de dureroase si de sangeroase: pantecele "matern".

Mama respectiva mai are si alta posibilitate in afara de a-si macelari fiul ca intr-un abator. Ar putea sa-i dea nastere urmand ca apoi sa-l incredinteze unui centru, care la randul sau il va incredinta unei din miile de familii disperate in aceasta tara sa infieze un copil. Cunosc extrem de multe cazuri de copii cu rezultate absolut exceptionale la invatatura, copii care au fost fie infiati, fie dati in plasament.

| milan9 a răspuns:

Indiferent cate saptamani sunt, acolo s-a nascut si e o fiinta umana.
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Ca fapt divers, in cazul altor situatii decat aceea exceptionala a violului, cunosc vreo cateva eleve care au dat nastere copiilor lor, evitand de la bun inceput orice alta decizie. Sa stii, sincer iti spun, niciuneia dintre acele tinere (care au avut curajoasa si inteleapta hotarare de a dori sa-si poata tine fiul in brate) nu i-a parut rau mai tarziu...  Le-am intrebat. Raspunsul lor a fost unanim. Nici nu ar mai vrea sa conceapa acum ideea ca ar fi putut face atunci alta alegere...

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

"Ca fapt divers, in cazul altor situatii decat aceea exceptionala a violului"

Amuzant. Intrebarea era fix despre aceasta "situatie exceptionala".

| DeyCj a răspuns:

Răspunsul meu pentru fiica mea ar fi 100% da avortului. Oricum a suferit și așa o traumă în urma violului, de ce s-o mai traumatizez în continuare? Că așa zice doxa idioto-creștină, că orice faci e numai păcat, că omul a fost născut din păcat și păcătos moare? E o idioțenie inventată de popi, prin asta creând un sentiment de continuă vinovăție fraierilor ce cred în idioțeniile lor, prin asta controlând-ui ca pe niște oițe goale de rațiune!
Oricum nu aș spune că e un joc de imaginație, ci e fapta reală, ce există. Știu un caz de genul ăsta. happy, dar oricum tot o să fiu indignat de cum pot oamenii să creadă-n idioțenii de genul ca orice faci e păcat.Și din păcate tare mulți de-ăștia îs. Ăsta e păcat mare.

| SG1995 a răspuns:

Eu în genre sunt anti-avort, dar în astfel de cazuri, ca și în cazul în care viața manei e pusă în pericol e ceva necesar.

| Steregoi a răspuns:

Treaba cu avortul face parte din societatea muribunda ca o consecinta a pacatului adamic si evaic. Mai mult nu comentez despre relele din acest sistem bolnav.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Mai mult nu comentez despre relele din acest sistem bolnav

sistem condus de crestini

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scrie bine. Barbatul e capul femeii. Ti-ar place ca femeia sa te conduca? Femeia se simte bine condusa de barbat. De aceea femeile se marita in general cu barbati mai in varsta sau mai cu experienta. La evrei nu se dadea plata la socru mic. Dar daca era viol se dadea plata ceea ce inseamna ca violul nu era aprobat. Plata aceea era ca o amenda.

| SG1995 a răspuns (pentru Steregoi):

Și tot ca amendă era obligat să se căsătorească cu ea.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Barbatul nu e deasupra femeii,iar daca tu traiesti cu impresia ca este adevarat ar trebui sa mori in chinuri, nu te poti numi om.
Mie personal nu-mi place sa fiu condusa, cred ca intr-o relatie ambii parteneri trebuie sa fie egali, nu femeia condusa de barbat sau invers.
Organul pe care-l ai tu intre picioare nu te face superior femeii dl Steregoi.
Facem diferenta dintre "superior" si "inferior" in functie de caracter si fapte, nu penis sau vagin.
Acest criteriu dupa care unii redusi mintal judeca n-are nicio relevanta.

| Steregoi a răspuns (pentru BlackRose03):

A fi cap inseamna responsabilitate mai mare si nu abuz. In Biblie spune ca barbatul sa-si respecte si sa-si iubeasca sotia. Barbatul este supus lui Hristos si Hristos e supus lui Dumnezeu tatal.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

N-are cum sa fie femeia egala barbatului. Barbatul este mai puternic si mai strategic decat femeia. Priveste si tu in societate unde barbatii sunt majoritari in conducere. Asta e ceva natural lasat de Dumnezeu sa fie asa. Ca tu vrei altfel e parerea si dorinta ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Oaie a lui Hristos nu inseamna prost ci recunoasterea unei autoritati si a unei ierarhii. Daca tu faci altfel nu contribui la ordine si armonie ci la dezordine. Daca tu ai fi presedinte sau rege nu te-as recunoaste pe tine lider ci pe Dumnezeu. Omul nu se poate autoguverna. Eu nu ma las guvernat de om.

| Steregoi a răspuns (pentru SG1995):

Da, cam asa e. In Israel barbatul era mai muncit decat femeia. Ea se alegea cu un slujitor iar el cu o femeie pe care probabil nu o iubea.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Amandoi pot sa aiba responsabilitate la fel de mare, nu trebuie neaparat sa existe un cap.Eu vreau sa fac Medicina si daca partenerul meu va face acelasi lucru si amandoi primim acelasi venit si aducem beneficii acestei societati in mod egal atunci cine e "capul"?
Ok...lasand banii si statutul la o parte.Sa mai zicem ca pe langa asta eu am fost campioana mondiala la karate si stiu sa ma apar, asa ca nu am nevoie de cineva sa ma protejeze, doar de suport moral si iubire, precum si el.In acest caz cine e "capul"? Nimeni .Egalitate.Asa ar trebui sa fie o relatie. Femeia nu trebuie sa depinda de barbat si daca are nevoie de unul doar ca s-o protejeze este o persoana slaba.
O femeie trebuie sa stie sa se apere.Si daca poate si ajunge si departe in domeniul pe care-l practica notiunea de "responsabilitate mai mare" care revine barbatului dispare.
In regula, alt ex. Daca el face o postliceala si este asistent medical, iar eu medic chirurg spre ex si aduc mai multi bani acasa si am o responsabilitate mai mare el nu se poate numi capul familiei.Chiar daca are penis, iar eu nu.
Asa ca depinde de situatie.
Cu ce are barbatul o responsabilitate mai mare daca partenera lui poate sa aduca la fel de multi bani ca si el acasa sau mai multi si se poate proteja singura?

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Forta nu te face superior.Inteligenta bate forta.
Daca el are forta mai mare decat a mea, dar nu poate castiga de pe urma asta si are o inteligenta mediocra, iar eu sunt medic cunoscut in toata lumea si pot sa fac ce doresc cum este el prost si fara bani superior mie? Ce aberatii indrugi acolo? laughing

| BlackRose03 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Religia precum si Dl Steregoi sunt niste chestii ce n-ar fi trebuit sa existe. Urasc oamenii care generalizeaza.
Daca crede ca un barbat e superior femeii ca are forta mai mare, atunci chiar are probleme grave la mansarda.
Sunt calitati ce depasesc cu mult forta.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ca să fiu misogin, așa ar trebui tratate femeile.Cum piscuie cum POC laughing)), că de nu și-o ia în cap, și iese femeia modernă, adică acea femeie ce visează numai carieră, bani, independență și succes personal, dar uită de ce a fost creată, și anume să facă copii, și să-i crească.
laughing))

Răspuns utilizator avertizat
| BlackRose03 a răspuns (pentru DeyCj):

Tu iti alegi scopul, nu vreo divinitate inexistenta.Eu nu am fost creata ca sa fac copii, eu am fost creata ca sa-mi pot alege un drum si un scop.Iar eu l-am ales deja, acela de a salva vieti.Iar un medic e clar mai important decat o femeie ce face copii pe banda rulanta.
Eu nu am fost creata ca sa fac 2-3 copii si sa-i cresc, ci sa salvez 1000 de copii si femei ce poarta unul in pantec.

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poti sa te faci cioban.

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am spus majoritatea nu toti.

| DeyCj a răspuns (pentru BlackRose03):

Corect.M-ai completat perfect happy.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fiecare cu rolul lui. Femeia are si ea calitati pe care barbatul le are intr-o masura mai mica: e mai frumoasa, mai gingasa, mai delicata, mai sentimentala.

| anonim_4396 explică (pentru BlackRose03):

Eu vreau sa devin medic pentru bani

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai prost motiv

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Mie de ce nu-mi raspunzi? Daca pe mine ma vezi in real life o sa uiti de toata gingasia si delicatetea

| Steregoi a răspuns (pentru BlackRose03):

Ma iei la bataie in real life? happy

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu,ma refeream la caracter si aspect care sunt opusul a ceea ce vezi tu in mod normal la o femeie.
Forta am, dar nu precum un barbat.
In schimb am calitati mult deasupra fortei care compenseaza.
Ai retard mintal grav daca crezi ca forta este cea mai importanta calitate si ca de asta barbatii sunt superiori femeilor.
Inteligenta spre ex intrece forta.Iar o femeie inteligenta e deasupra unui barbat puternic, dar prost.
Nu ai o judecata buna.

"Daca el are forta mai mare decat a mea, dar nu poate castiga de pe urma asta si are o inteligenta mediocra, iar eu sunt medic cunoscut in toata lumea si pot sa fac ce doresc cum este el prost si fara bani superior mie?"

de ce nu-mi raspunzi? sad

| Steregoi a răspuns (pentru BlackRose03):

In majoritatea cazurilor nu este asa adica femeia e inteligenta dar si barbatul este inteligent. Vorbesc de societate in general si nu de o familie pe cale sa se destrame fiindca femeia este mai superioara acelui barbat si chiar este. Priveste in parlament unde sunt majoritatea barbati. Ei fac legea in majoritatea cazurilor. Poti privi societatea in ansamblul ei. Tu mi-ai prezentat un caz care se intampla mai putin frecvent. Nu vreau sa subliniez ca femeia e inferioara barbatului. Femeia e inteligenta insa sunt barbati si puternici si inteligenti. Putem observa o ierarhie existentiala stabilita de o inteligenta care e mai presus decat omul. El a stabilit ca barbatul sa fie mai sus in ierarhie decat femeia si asa se intampla. Stim ca 2 > 1 pentru exista un 3 > 2. Daca nu am sti ca exista un 3 nu avem un al treilea element de comparare ca sa stabilim cu certitudine ca 2 > 1 si nu invers adica 1 > 2. Spunem ca materia sau ceva e mai valoroasa decat vidul sau decat nimicul si ca vidul e mai slab decat materia insa materia se indreapta spre vid contopindu-se sau amestecandu-se cu vidul in expansiunea universului conform principiului doi al termodinamicii. Cand cineva vine si nu ne da nimic ne suparam pe el pentru ca ne-a dat nimic in loc de materie. Cum putem stabili ca binele e mai bun decat raul daca societatea nu ar avea o referinta clara despre ce inseamna bine si rau?

| Nilsson a răspuns:

Copilul acela e doar un suflet nevinovat, ce vina are el ca a fost conceput de un depravat?
De ce sa plateasca cu viata lui pentru raul facut de altul?
Crezi ca poate sa isi aleaga cineva parintii?