| Elide a întrebat:

"Dragii" mei atei,cum se face că doar Terra susține viața cum se face că atâtea planete in atâtea galaxii pe unele chiar au găsit apa nu susține totuși viața? Și vă gândiți voi așa în adâncurile creierasului vostru și dați răspunsuri fara jigniri please! Și eu deja un răspuns dacă Dumnezeu nu exista cu siguranță viața pe alte planete de găsea și asta e dovada a existentei unui Creator pentru că Biblia spune clar că pământul nostru era pustiu și gol înainte ca Dumnezeu să.l lucreze, atunci daca nu exista un Creator după voi de ce nu există viață pe alte planete? Și doar planeta noastră este "perfecta"?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Nu are rost sa-i provoci la discutii, majoritatea tot pe-a lor o s-o tina, indiferent ce le-ai spune, dar partea rea e ca poti sa cazi si tu in pacat certandu-te cu ei.
Apostolul Pavel ii spunea lui Timotei: `` Fereste-te de intrebarile nebune si nefolositoare, caci stii ca dau nastere la certuri. Si robul Domnului nu trebuie sa se certe; ci sa fie bland cu toti, in stare sa invete pe toti, plin de ingaduinta rabdatoare,
sa indrepte cu blandete pe potrivnici, in nadejdea ca Dumnezeu le va da pocainta, ca sa ajunga la cunostinta adevarului; si, venindu-si in fire, sa se desprinda din cursa diavolului, de care au fost prinsi ca sa-i faca voia. `` 2 Tim. 2.23-26

| Elide explică (pentru Nilsson):

Asa este, voiam doar sa vad cum explică ei treaba asta, oricum este in zadar, ne contrazicem aici la infinit și tot nu ajungem nicăieri adevărul e că ei nu pot să mă facă pe mine sa nu mai cred nici eu pe ei să creadă.

69 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu te doare?

| Elide explică (pentru NOname):

Explica! Sau nu prea ești așa de inteligent/a precum pari?! laughing

| NOname a răspuns (pentru Elide):

Da, că inteligenţa mea e sub semnul întrebării. laughing

| Elide explică (pentru NOname):

Ce te supara fata draga? laughing laughing

| NOname a răspuns (pentru Elide):

Mă vezi supărată? laughing

| sabin89 a răspuns:

De ce pui Dragii intre ghilimele? Nu-i iubesti cu adevarat? Parca asa era, sa iubesti atat pe aproapele cat si pe vrajmasul tau.

| Elide explică (pentru sabin89):

Îmi sunt indiferenți nu am nimic cu nimeni, nici nu ii iubesc nici nu ii urăsc crede.ma!

| RAY a răspuns:

Miha si asta e un copy paste sau ai creat tu intrebarea de una singura?
1, nu ai de unde sa stii ca nu exista viata in univers ca nu cunoastem inca nu inseamna ca nu exista, eu cred ca exista doar ca abia ce cercetam universul de cateva deceni, inca mai sunt multe de aflat
2, ioana isi repet ca inca nu cunoastem fiecare loc din univers incat tu sa ai dreptate
3, planeta noastra nu e perfecta e hoatica cu o astmosfera hoatica dar viata s-a adaptat acestei planete nu invers nu pamantul a avut ca scop viata nu si viata s-a adaptat conditilor, daca nu mai fi mintit ai fi stiut asta
4 ce explica dumnezeu ioana? explica cum a format o singura stea din cele 400 de miliarde doar din galaxia noastra? sunt povesti mult mai interesante legate de creatie decat iudaismul vezi hinduismul sau mitul greciei antice
ideea unui creator nu explica absolut nimic din contra mai mult incurca totul oxigenul a aparut datorita vieti de pe pamant desi uite cum viata a modificat cursul planetei si nu invers, s-a dus argumentul tau

| Elide explică (pentru RAY):

Recent am văzut un articol "Suntem singuri!? Cercetătorii au analizat 100.000 de galaxii şi nu au găsit urme ale unor civilizaţii extraterestre avansate"și de.aici mi.a venit intrebarea, de unde sa o copiez?!

| SG1995 a răspuns (pentru Elide):

Mda, dar aceea analiză e cam cum să zic făcută din vedere, adică efect nu dispunem de suficiente date ca să studiem alte galaxi în amănunt să știm cu certitudine dacă nu există viață.
Întrebarea e, dacă există viață extraterestră inteligentă de ce nu ne-au găsit încă, sau noi am trimis mesaj de ce nu primim răspuns.

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Nu stiu ce studii au facut acesti cercetatori dar se stie ca de la distanta nu putem sti daca in oceane e viata inclusiv la noi in sistemul solar, in plus cele 100.000 de galaxii sunt nimic in comparatie cu cele 400 de miliarde de galaxii, de ce ar creea un creator miliarde de galaxi doar pentru ca o singura planeta sa sutina viata nici in mod teist, deist nu are sens

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Pentru ca acel mesaj nu a ajuns prea departe, universul are 13, 7 miliarde de anii iar noi am trimis primul semnal acum un secol

| Elide explică (pentru RAY):

Creatorul dorește să se facă cunoscut nouă într-un mod cât mai clar. El voiește să ne arate splendoarea Sa prin varietatea și frumusețea creației; voința și măreția Lui prin ordinea și armonia magnifică din Univers; clemența, compasiunea și grația Sa prin faptul că ne oferă tot ceea ce avem nevoie, incluzând cele mai ascunse dorințe ale noastre. El are însă mult mai multe atribute și nume prin care dorește să se facă cunoscut nouă.u alte cuvinte, El crează și plasează lucruri în această lume pentru a manifesta Măreția și Voința Sa. Privind toate aceste lucruri prin prisma intelectului și prin abilitatea de a înțelege ființele ce au conștiință, El trezește admirația, mirarea și aprecierea lor. Marii artiști își manifestă talentele prin opere de artă; Deținătorul Universului l-a creat pe acesta doar pentru a manifesta Măreția și Omnipotența creativității Sale

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Si cum a aparut creatorul asta?

| Elide explică (pentru RAY):

Nimeni nu l-a creat el exista dintotdeauna!

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Miha asta nu-i un raspuns rational si ilogic, orice personaj imaginar exista dintodeauna

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Mda mă gândesc că distanța e prea mare, dar totuși dacă există specii mai inteligente ca noi cum de nu au dat peste noi încă și accidental?

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

La fel poate ca credeau si aia din america de nord si sud inainte de venirea europenilor pe taramul lor, abia suntem la inceput poate ca ne supravegeheaza deja cine stie

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Faza cu ne supraveghează mi se pare deplasat, cert e că totul e incert pe acest subiect.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Cine? Martienii din filme? Fii serios...

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Eu ma simt mandru ca cineva ma vede si pe mine, daca urasti sa fi vedeta universala asta e

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Martianu' e tot creatie americana pentru filme,, au astia un dar al creatiei de a baga lumea in sperieti de ce n-ai vazut.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Si in prostie stai calm ca sa importat destula in Romania

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

La cat e de mare Universul, e o mica scofala pe langa prostie, de cand e lumea e problema asta cu prostia, romanii sunt destul de inteligenti, nu te lasa pacalit de aparente ca noi printre straini ne descurcam in multe circumstante, romanul e sfant pe langa altii.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Mai ales fetele sunt foarte inteligente

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

De ce generalizezi pentru a accentua o eventuala disputa intre sexe? Te referi la alea care se vand la propriu pentru un teanc de euroi? Sa fie in bafta lor, sa nu uite ca sunt muritoare!
Vad ca urasti poporul roman,, da' nu stiu de ce, de la al 2-lea razboi mondial se trage? Nu am avut alte alternative pentru ca eram mancati in ambele circumstante, dar uite ca ne-a dus capul si ne-am revenit din teroare

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ala nu e un raspuns ironic si unul pe bune fetele sunt inteligente parerea mea

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nu urasc poporul roman tragi concluzi exagerate,urasc omul prost,ipocrit indiferent de rasa,sex, varsta, culoare etc
fi serios nu ma intereseaza de al dolea razboi mondial, nu sunt pro hitler sau pro ucidere in masa, nazism etc
un om rational nu facea ce a facut hitler se putea rezolva si rational si pasnic

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Intr-un razboi sa existe 'pace'? E ditamai contrastul,, a avut probleme la bibilica, nu contesta nimeni asta, dar ce a facut el cu armata lui, nu va mai face nimeni, de unul singur s-a batut cu toti dusmanii, a fost si prost facand alegeri gresite, dar asta este,, e un personaj mort care traieste doar in cartile de istorie si in mintea unor psihopati.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nu pace man,si ratiune de a fi invins Anglia si apoi evrei i trimitea in palestina aia de care spuneai ei ca au cauzat raul germaniei restul savanti,oamenii de cultura,simpli angajati puteau ramane,si in acel moment Germania era stapana in toata asia,africa, Australia, Anglia, europa de vest, nu avea nevoie de rusia ca avea destul gaz si petrol, nu murea nimeni nevinovat

| Scarbo a răspuns (pentru Elide):

100.000 de galaxii? Sigur nu erau 99.999? Din cate vad tu crezi ca cercetarile stiintifice sunt asemenea unei rugaciuni.

| Scarbo a răspuns (pentru Drimmero):

Sa nu ai onoare e un lucru jignitor pentru orice om, iar romanii nu prea aua avut cine stie ce onoare cand i-au tradat pe germani si i-au lasat pe rusi sa-si bata joc de toate comorile noastre. Singurii romani adevarati din acea vreme erau legionarii si oamenii ce il urmau pe Antonescu. Cica ne-am revenit... rolling on the floor))), suntem ciuma Europei, ce mai revenire, ce sa zic.

| Scarbo a răspuns (pentru RAY):

Cunosti citatul : Daca vrei pace, pregateste-te de razboi? Nu cred ca a fost vreodata pace intre oameni pe planeta asta. Hitler a vrut sa uneasca totul, un singur conducator, un singur partid, o singura gandire. Asta e ceea ce numesc eu : Unitate Perfecta. Asta e singurul mod prin care poate fi asigurata pacea.

| SG1995 a răspuns (pentru Scarbo):

Asta au vrut și comuniști și orice nebuni care au existat și vor exista. Eu nu pot accepta să fiu spălat pe creier de nebun, pace.

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Hitler a fost departe de orice gram de rațiune, pur și simplu a dat vina pe evrei pentru dezastru economic de după primul război mondial (vezi genu de chestii similare la Trump și Le Pen atacă cauze fictive) și apoi i-a exterminat pe toți cei ce i-se opunea, sau care nu corespundeau standartelor eugenice al ideologie oficiale... Adică tot ce înseamna, evreu, țigan, negru, handicapat sau homosexual era ucis cu brutalitate.

| Drimmero a răspuns (pentru Scarbo):

Sa nu exageram!

| Riker a răspuns (pentru Elide):

Cum naiba sa analizezi planetele galaxiilor? logica ta este moartă.

| Scarbo a răspuns (pentru SG1995):

De Holodomor ai auzit? De marea foamete din Japonia cauzata de Mao, ai auzit? De influenta organizatiilor gen Rockefeller?

| Scarbo a răspuns (pentru SG1995):

Pune mana pe o carte de istorie si nu mai asculta toate tampeniile de pe wikipedia.

| Clockwork a răspuns (pentru Elide):

Cand spui ca nu exista viata in afara noastra in univers e ca si cum ai lua un pahar de apa din ocean si ai zice ca nu exista pesti in ocean.

| Clockwork a răspuns (pentru Riker):

La fel ca si jumatate din creierul sau...

| Riker a răspuns (pentru Clockwork):

Jumătate din creierul meu? Dacă te poți să explorezi toate planetele din trilioanele de galaxii aflate la milioane și miliarde de ani lumină și să vi cu dovadă că nu există viață organică acolo, primești aplauzele tuturor.

| Clockwork a răspuns (pentru Riker):

Vorbeam de el bro

| Riker a răspuns (pentru Clockwork):

Oh scuză-mă dar am înțeles altceva

| Drimmero a răspuns:

Asa si eu ma intreb,, daca exista martieni capatanosi si urati de ce nu se arata? Poate exista viata pe alte planete, probabil tot viata umana sau ceva miscare pe acolo, dar nu cum exagereaza filmele SF care sfideaza orice logica si realitate.

| SG1995 a răspuns (pentru Drimmero):

Păi nu SF-ul e de vină, ci așteptăriile noastre..., asta ar trebui să ne de-a gândit.

| Drimmero a răspuns (pentru SG1995):

Omul si fanteziile lui

| SG1995 a răspuns:

"atâtea galaxii pe unele chiar au găsit apa nu susține totuși viața?"
Îmi pare rău, dar singurele cercetări sigure le-am făcut în galaxia noastră în sistemul nostru solar, nu am mers la sigur mai departe de-aici. Da avem tehnologie trimisă departe, dar problema e cu tehnologia aia e că nu e prea exactă. Uită-te de exemplu la exoplanetele găsite, nu știm care este admosfera pe ele încă, dar unul din super-telescoapele făcute de nevoie ne va permit să "vedem" structura chimică a aerului de pe planetă.

| xerxes1 a răspuns:

Cate planete ai controlat sa vezi daca exista viata pe ele?

| AC4S4 a răspuns:

Cum nu s-a gasit limita acestui Univers, ori e foarte mare, ori e infinit - deci se presupune ca mai exista viata, desi nu s-a gasit pana acum. Eu nu cred ca mai exista viata pe alte planete.

| drutzix a răspuns:

"Draga' mea credincioasa is mai multe motive care impiedica descoperirea vietii extraterestre, si o sa incerc sa le explic aici.
Ce vrei sa spui prin viata? Viata inteligenta cu tehnologie sau bacterii/viata fara tehnologie?
Pentru bacterii e usor, nu le-am cautat. Eu sunt foarte optimist ca vom gasi viata extraterestra pe Europa (satelit al lui Jupiter) sau pe Enceladus (satelit al lui Saturn) dar e greu sa trimiti o sonda acolo si e si mai greu pentru ca trebuie sterilizata pentru a nu contamina mediul cu viata de pe pamant.
Iar in afara sistemului solar nici nu putem discuta despre detectia vietii non-inteligente.
Acum pentru viata inteligenta sunt alte explicatii
Probabil e foarte rara, Pamantul are 4, 5 miliarde de ani si aici a aparut doar o singura specie capabila din punct de vedere tehnologic.
Pe langa faptul ca e rara, viata inteligenta se poate autodistruge, daca vom explora vreodata universul probabil vom vedea planete in care civilizatia dominanta s-a autodistrus.
Si inca ceva spatiul este urias, de exemplu existenta noastra poate fi detectata doar intr-un cerc cu raza de 100 de ani-lumina, poate pare mult dar tine minte ca doar galaxia noastra are aproximativ 40.000 de ani-lumina.

Si acum pentru raspunsul tau:
De ce ar crea un zeu un numar urias de planete dupa care sa se concentreze pe una singura si nici macar pe toata planeta ci pe o singura specie, dar stai la inceput nici macar nu era interesat de toata specia aia ci de membrii unui mic trib din desert.
Le-ai controlat pe toate de stii sigur ca nu exista viata pe alte planete? Deocamdata nu stim daca exista sau nu deci nu poti da un raspuns sigur pe subiectul asta.
Planeta noastra este departe de a fi perfecta. Incearca sa traiesti in desert sau in antarctica sau in ocean.

| drutzix a răspuns:

Si inca ceva ce vei face daca se va descoperi viata extraterestra? O sa declari sus si tare ca nu exista Dumnezeu?

| Elide explică (pentru drutzix):

Haha normal că nu dar eu am spus ce am avut de sus nu.ti mai repet ție la nesfarsit, si n.o să se descopere viața în univers pentru că nu există! Dumnezeu ne.a creat doar pe noi și atat!

| drutzix a răspuns (pentru Elide):

Dovedeste si vei castiga un premiu Nobel.
Eu ti-am explicat, e dreptul tau sa crezi ce vrei dar nu incerca sa spui ca parerea ta are logica.

| Elide explică (pentru drutzix):

Și eu ți.am explicat.E tot dreptul tau sa nu crezi, mi.am exprimat o părere daca nu.ti convine e strict problema ta nu mai "dormii" pe.aici

| drutzix a răspuns (pentru Elide):

Nu o sa stau sa ma cert cu tine dar nu ai explicat nimic!
Ai venit cu o ipoteza tampa si eu ti-am explicat de ce e tampa, plus chiar daca ai cauta toate planetele din univers si nu ai gasi viata asta nu ar fi o dovada pentru existenta unui zeu.
Si doi ai spus ca daca se va descoperi viata extraterestra tot vei crede in dumnezeu deci nu vad rostul intrebarii daca tu nu esti dispusa sa iti schimbi parerea daca iti este dovedit contrariul.

| Elide explică (pentru drutzix):

Cică nu stai sa te certi cu mine dar "dormi" pe întrebările mele, eu as formula astfel răspunsul "nu o sa stau să mă contrazic cu tine"winkingwinking

| drutzix a răspuns (pentru Elide):

Cum adica dorm pe intrebarile tale? Sincer esti primul om la care aud expresia asta.
Nu ma obosesc sa iti dau raspunsuri mai detaliate, ti-am explicat odata si gata, daca mai pui odata intrebarea asteapta-te la mistouri pentru ca ai dovedit ca iti place sa fi ignoranta.

| Elide explică (pentru drutzix):

Daca nu.ti convine imi poti da ignore!

| drutzix a răspuns (pentru Elide):

Si cine ma mai amuza daca fac asta? sad

| FaraNume1245 a răspuns:

Asta e o intrebare foarte prost documentata, si nu o spun in nume de rau. Nici nu aveai de unde sa te documentezi. Daca NASA si alte "grupari" care se ocupa cu studiul Universului ar face toate descoperirile publie, cel mai probabil ar speria masele de oameni, si, cu siguranta, foarte multi dintre ei nici nu ar intelege ce se petrece. Eu cred ca exista viata si in alte locuri din Univers, nu doar pe Terra. La viata noastra contribuie foarte mult si Soarele, pentru ca ne creeaza temperatura optima, fenomen de care multe alte planete nu beneficiaza, dar totusi cred ca exista viata. Inca nu s-a ajuns la capatul Universului, cine stie ce se poate afla in departare.

| Elide explică:

Oo ce drăguț..Chiar asta voiam să aud m.ai emoționat până la lacrimi laughing laughing laughing laughing

| Elide explică:

Ce prostie? Comenteaza aiurea si in mod ironic, raspunde frate serios daca nu-ti convine ceva, nu te da interesant si pari ceva ce nu esti sa arati ca ce? Nu ma refer la tine ci in generalwinking

| SG1995 a răspuns (pentru Elide):

Ce să răspund serios, ai răspunsuri serioase, dar tot pe a ta o ți așa că nu are rost.

| tudorhit a răspuns:

Ce ma bucur ca mai exista persoane ca tine... Mi-ar placea sa dau de persoane ca tine cu care sa imi impartasesc ideile. Este atat de plictisitor sa nu ai cu cine vorbi despre temele religioase...

| Elide explică (pentru tudorhit):

Nu ai cu cine vorbi crede.ma în ziua de azi nu mai interesează pe nimeni de Dumnezeu, unii merg la biserică dar habar nu au cine a fost Iisus și cea făcut El pentru lume, în clasa mea desenam odată un porumbel cu ramura de maslin in cioc un "inteligent" îmi i-a desenul și începe a.l arata la toată clasa făcând mișto...m.am saturat de lumea asta!

| JesseH a răspuns:

Eu, dimpotrivă, cred că Universul e plin de viață. Din colțul nostru nu prea vedem mult. Îți zic de ce.

Adam, primul om, stăpânitorul pământului e numit „fiul lui Dumnezeu" (Luca 3:38)

În mod normal fiii lui Dumnezeu au o comuniune directă cu El. Așa era în Eden. (vezi Geneza 3:8)

Dacă omul n-ar fi păcătuit, ar fi continuat să mănânce din pomul vieții din grădina Eden, ar fi trăit veșnic și tot pământul ar fi fost populat. Comuniunea cu Dumnezeu ar fi continuat. Adam, ar fi fost cel mai probabil reprezentantul pământului.

Acum imaginează-ți că de pe toate planetele populate se întâlnesc reprezentanții lor ca să discute cu Dumnezeu. Cum s-ar povesti despre asta? S-ar spune: Fiii lui Dumnezeu s-au adunat... etc.

Exact asta se întâmplă în Iov 1:6: „Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfățișat înaintea Domnului. Și a venit și Satana în mijlocul lor."

Satan a luat prin uzurpare locul lui Adam. I-a înșelat pe primii noștri părinți, iar aici pretinde cu mândrie că pământul îi aparține. Cică, vin „de la cutreierarea pământului și de la plimbarea pe care am făcut-o pe el." (Iov 1:7) Iar apoi începe controversa: Dumnezeu pretinde că are un suflet credincios în totul, Satan se simte jignit.

Da. Suntem într-o carantină, până problema păcatului e rezolvată. Dar dacă ne amintim, atunci când planeta noastră a apărut „stelele dimineții izbucneau în cântări de bucurie și [...] toți fiii lui Dumnezeu scoteau strigăte de veselie" (Iov 38:7)

E un adevăr frumos că avem frați în tot Universul și că o să-i întâlnim cândva, după ce limitările date de starea păcătoasă vor fi luate.

Păstorul a lăsat 99 de oi în staul și a pornit să caute pe cea pierdută. Cred că sunt mai mult de 99 de lumi, de fapt, care acum sunt în „staul" și în curând vom fi și noi.

Dar fie că am fi numai noi, fie că acceptăm că familia e mai mare, în ochii Păstorului suntem de preț. Mai contează altceva?

| aladin83 a răspuns:

Dumnezeu exista in fiecare zi prezent in fiecare dintre noi.