| DanionM a întrebat:

"Dragostea de sine e contrariul dragostei." (-Antoine de Saint-Exupery-)

Ar fi exagerat să spunem că orgoliul şi egoismul sunt rădăcinile tuturor relelor?

7 răspunsuri:
| Sherlockdima a răspuns:

Sunt sinonime.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu, uita-te la zeul crestin. Cel mai egocentrist criminal din istorie.

| danay72 a răspuns:

De la inceputul omenirii Satan a vrut sa ia locul lui Dumnezeu, de aceea a inselat-o pe Eva.Deci,de la mandrie si egoism a inceput rautatea in lume si continua sa fie asa, pana cand Dumnezeu va pune capat. Psalmi37:9-11

| doctorandus a răspuns:

Nu, e un dicton "Mandria nu e o virtute, dar e mama multor virtuti."

| Jackul336 a răspuns:

E bine si sa te iubesti pe tine si pe altul. Poti din astea doua sa faci o rezultanta foarte armonios consolidata.
Nimanui nu-i plac oamenii strict pentru ei care au doar instinctele de supravietuire si traiesc doar ca sa -si alimenteze propriile nevoi.

Insa, pe de alta parte, mi se pare suspect si un individ care e prea amabil, prea servil, prea supus, deoarece e impotriva firii sa neglizezi animalul din tine.
Astfel ca un om realizat stie sa se adapteze in asa fel incat sa tina si cu el insusi si cu restul semenilor

| DeliaDaniela a răspuns:

Nu ar fi deloc exagerat. Danay72 a surprins un aspect foarte important: Radacina pacatului a fost chiar egoismul si dorinta de a avea mai mult.
Si atunci cand dragostea de sine isi face loc printre noi, iau amploare si celelalte lucruri negative: mandrie, iubire de bani, gelozie, violenta...

| LegionarulRoman a răspuns:

Nu.