| Antipaticu a întrebat:

Drogurile ne distrug sanatatea.
Ne distrugem sanatatea, pacatuim.
Cafeaua nu-i un drog?

35 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Drogul nu-ti distruge sanatatea - iti pune crucea la cap - nu confunda drogul si cafeaua

| IMC90 a răspuns (pentru negru30):

Dar ia zi-mi tu mie. cum actioneaza asupra SNC amfetaminele si cum actioneaza cofeina. unde este diferenta sesizabila?

| negru30 a răspuns (pentru IMC90):

Da in bobi si o sa afli

| IMC90 a răspuns:

Este. pai are cofeina, care este un stimulent. e oarecum inrudita cu cocaina si amfetaminele, ruda mai indepartata dar cu efecte asemanatoare asupra SNC. La fel si nicotina.

| IMC90 a răspuns:

Http://upload.wikimedia.org/......ndence.png

hai sa ne documentam inainte sa vorbim;)

| VladimirPutin a răspuns:

Normal că e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cafeaua distruge ficatul/ provoaca nervozitate/depresie/ si dependenta mai ales ca e combinata cu zahar ala otrava / cafeaua distruge neuronii nu provoaca nimic bun porcarile de la tv sunt platite sa zica ca fac bine dar nu face bine crede-ma

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Porcariile de la TV si de pe internet. Ai dreptate sunt platiti ca sa ne tampeasca de cap. Si ceea ce este mai interesant, daca ai observat, aparitia informatiilor contradictorii. Azi e bine sa bei nu stiu ce ca face bine, maine e dovedit ca are efecte secundare. Asta, ca sa nu zica ca nu te-au avertizat. Ca si scandalul legat de vitamine: Jurnalistul care a luat niste mii de pastile in cateva luni si fara efecte pozitive. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e organismul uman nu poate suporta porcarie din ziua de azi pentru ca este adaptat la alte lucruru / ca de exemplu fumatul = hipertensiune / distrugerea plamanilor creaza dependenta / nervozitate / numa otrava este pe piata nimic bun pentru organsim incepand de la mancare pana la bauturii

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate da. Nici aerul pe care-l respiram nu mai e acceptabil. Ce sa mai zicem de restul. Chimicale, insecticide, pesticide, ploi acide, hormoni si coloranti la greu. Plus alte tampenii. Imi aduc aminte ce gust bun si ce culoare aveau morcovii pe vremea cand eram copil. Acuma pot sa bag si o tona in supa si nici culoare, nici gust. E doar un exemplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Anul asta am mancat o rosie naturala din gradina crede-ma ca inca imi amintesc de ea nu porcarile de ma magazin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te cred Raymusic19 ( nu ma lasa sa scriu doar "Te cred". happy )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.slabire-sanatate.ro/articole/zaharul.php uite frate ce provoaca zaharul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

\Nicolae Guta - Of of of dusmanilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne sinucidem pe banii nostri din pacate ce pana mea voua nu va pasa de organismul vostru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.TPU.ro/......spensabil/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antipaticu mai fumezi man?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si guma este drog contine zahar otrava alba

| NoName2105 a răspuns:

O fi da nu atat de puternic happy

| GalaxYC a răspuns:

Este si cafeaua asemenea unui drog, si ea produce dependenta la fel ca drogurile insa dela drog(kokaina)si cafea e mare distanta.

| IMC90 a răspuns (pentru GalaxYC):

Nu prea cred. Ia bea tu 2 l de cola, si aiu sa vezi ca diferenta nu este asa de mare. Cofeina este introdusa in cantitati foarte mici in alimente. Si daca am pune putina cocaina in loc de cofeina sa stii ca efectele ar fi cam tot alea.

| GalaxYC a răspuns (pentru IMC90):

Fii atent eu am zis ca diferenta este mare dintre cafea si cocaina nu cola.

| IMC90 a răspuns (pentru GalaxYC):

Pai si cola si cafeaua au cofeina => aceeasi substanta activa big grin

e ca si cum ai zice ca e diferenta dintre aspirina de la Bayer si aspirina de la Zentiva. A, ca difera concentratia, este exact lucru care incerc eu sa-l explic. Daca am consuma cofeina intr-o doza serioasa (asa cum consumam cocaina de exemplu) ia sa vezi ca efectele sunt destul de asemanatoarewinking O sa pun mai jos un tabel interesant. Si cu asta nu mai postez aiciwinking

| ChloeS a răspuns:

E genul acela de drog ''necesar''. Nu e drog in adevaratul sens al cuvantului happy

| IMC90 a răspuns (pentru ChloeS):

E nu... mai documenteaza-te si tu inainte sa trantesti tampenii.

e un drog legal, dar este drog. faptul ca nu da o dependenta la fel de mare ca alte droguri nu inseamna ca nu e drog... actiunea sa este identica cu a restului stimulentelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ChloeS):

Serios? omul a trait fara el milioane de ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Ai dreptate e un drog

| ChloeS a răspuns (pentru IMC90):

M-am exprimat gresit. Idee este ca e considerat viciu.

| IMC90 a răspuns (pentru ChloeS):

Pai pe noi ne intereseaza ce crede tata florea? sau lucrurile demonstrate stiintific? tata florea poate sa spuna ca nu este un viciu nici sa tragi pe nas, asta nu inseamna ca eu o cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Uni asa zis oamenii de stinta sunt platiti sa baga tot felul de studii false ca cica face bine

| ChloeS a răspuns (pentru IMC90):

Ok, dar de ce te aprinzi asa?laughingE parerea mea, nu vad cu ce te deranjeaza pe tine.

| IMC90 a răspuns (pentru ChloeS):

Trebuie lamurita problema asta odata pentru totdeauna, si am zis sa incep de aici. Analizeaza cu atentie tabelul prezentat de mine, si o sa faci niste descoperiri interesante.

A nu se intelege neaparat ca sunt impotriva drogurilor (eu unu ma ''omor'' de cate ori am bani si am ocazia) dar este foarte bine sa facem diferenta intre ce este bine si ce nu este. Apoi, e alegerea noastra, daca alegem sa ne facem rau. Dar important e sa stim ce si cum.

| ChloeS a răspuns (pentru IMC90):

Nu consum cafea stiu foarte bine ca nu este buna pentru organism. Stiu ca poate fii chiar nociva, dar era cum am zis si mai sus, o parere. Te inteleg perfect dar crede-ma ca poti sa faci tu tot ce-ti sta in putinta, oamenii sunt incapatanati si vor face tot ca ei ca de asa-s romanii.

| MessiRăzvănykăă99 a răspuns:

Man,si paracetamolul sau avocalminu contine ceva drog

P.S. = Asa am auzit