| anonim_4396 a întrebat:

Duă ce am văzut răspunsul lui Urzi la o intrebare de a lui Inferno am rămas mască. Acesta susţinea că se pierd miliarde degeaba pe cercetări degeaba şi mai bine ar fi ca cu toţi banii ăia să fie cumparati pomi.Acum vreau şi eu să ştiu, vedeţi centre de cercetare minim 4-5 în orice oraş mediu si cel putin unul singur un fiecare sat? Că eu biserici văd la fiecare colţ de stradă.îi vedeţi voi pe oamenii de stiinţă la conferiţe venind îmbrăcaţi în aur şi intr-o masină ca a lui Obama? Papa mereu este imbracat in care mai de care pietre pretioase vorbind de la balcon oiilor.În Rusia este un preot care are maşină precum Obama, in lume exisând culmea numai 2 posesori el şi cu nenea Obama.Deci concluzie, nu mai bine nu se mai dau sute de milioane pe o Biserică care se construieşte una odată pe zi în timp ce şcolile şi spitalale nu au fonduri nici măcar de nişte reparaţii amărâte?

19 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Ia uite apare si marele intelept si vezi Doamne plinge de mila spitalelor inchise si a scolilor care stau sa cada jos.
Pai coane ia vezi tu ce jaf au facut astia prin tara cu privatizarea Oltchimului cite spitale si scoli construiai, dar cu concesionarea petrolului din insula serpilor ce faceai daca il prelucrai in tara si il vindeai pe post de benzina la pompa, din cite vad tara se alege cu serpii si altii cu petrolul si scolile tot pe jos cad De aurul din apuseni nu pomenesti nimic pai cite se faceau daca nu concesionau terenurile? vezi ce zic si geologii.Ia vezi inteligentule cite fabrici au fost vindute pe 1 euro la investitori strategici si au ajuns toate in mama china pe post de fier vechi si ciuciu scoli si spitale Sper ca nu ma insel dar se vehiculeaza des ca Romania a ajuns colonie deci,,,,,,,,
Ia si tu o carte mai veche si citeste inainte Romania era grinarul europei acum primim ca milogii ajutoare ca vezi doamne la noi a fost seceta si sistemul de irigatii care iriga peste 4 mil ha acum mai poate 100.000 ca restul =praful si pulberea.Ia vezi tu ce exporta Romania prin 90-96 acum importa si cuie deoarece nu le mai poate produce. Impozite ia statul cu ghiotura dar cu banii ce face, ca aia ciuciu, ailalta ciuciu si tot ciuciu ciuciu deci ai ciuciu.
Cind am facut referire la banii bagati in cercetare eu am specificat peste 3 mld in particula lui Dumnezeu si se pare ca au descoperit tot ciuciu si recomandam daca tot stiinta iubeste planeta cu banii respectivi sa fi plantat citeva miliarde de pomi si garantat daca se prindeau jumatate, respiram un aer mai curat.
Cit despre Sf Biserici eu zic sa nu bati cimpii nu au fost ridicate de stat Du-te tu in sat la bunicu si spune chestia asta si te cocoseaza taranii ca sunt facute de stramosii lor.Tu ce ai dori statul sa nu contribuie cu nimic, pai sunt monumente istorice pe la care mai vin turistii daca le leasi in paragina ce crezi ca aia sunt prosti, sa vina sa vada vila lui videanu, care face cit 3 spitale si 2 scoli din mediul rural.
Vad ca plingi de fonduri de spitale dar tu poate ai chiorit nu vezi prin Bucuresti 3 rinduri de borduri puse una peste alta pai nu tot bani sunt si aia si de la cine sunt ca nu cresc in pom.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns (pentru the2k):

Culmea prostiei incepe acolo unde credinciosii care sponzorizeaza bisericile, si sarlatanii care le deservesc, sau chiar sarlatanii sefi asa cum a fost cazul mitropolitului "Bartolomeu Onania" care atunci cand a realizat ca il cheama Dumnezeu spre ceruri, adica simt ca ii ia Dracu, ei toti uita si de minunile apei sfintite "cu multa prostie" si de efectul benefic al rugaciunilor, si toti aleg sa fie internati in spitale pe care si le doresc a fi foarte bune si cu cele mai performante echipamente realizate de stiinta contemporana, onanistul din exemplul dat de mine nu s-a dus sa bata la portile cerului ci tocmai la portile spitalului AHK din Viena pentru ca papamd banii romanilor, a ramas in Romania fara spitale performante, dar cu multe biserici noi total inutile!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Lasa ca se cheltuiesc miliarde de dolari pe cercetari stiintifice ca sa ajunga la concluzia a ceea ce era deja scris in Biblie!

| Inferno a răspuns (pentru Urzi23):

Ca sa cumperi comaci mai intai trebuie sa vezi daca copacii exista si nu sunt niste iluzii.

| Inferno a răspuns (pentru Urzi23):

Bosonul Higgs explica de ce copacii au masa, vrei sa plantezi copaci fara sa stii ce sunt copacii si de ce exista?

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Ha ha ha ha!
ce porumbel ai mai scos!
Se chelyuiesc miliarde de dolari pentru a hranii miliardele de oameni pe care le-a facut Dumnezeu cu credincioasele sale.
Fara cretetare stiintifica ca sa se produca hrana multa dar nesanatoasa ar fi fost foamete pe planeta, asta pentru ca Dumnezeu este mult prea prost si prea prea impotent ca sa-si poata hrani copii pe care-i face sau comanda!

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns (pentru the2k):

Era vorba doar de cheltuirea a 8 miliarde de euro pentru individuarea experimentala a unui bosson Higgs, nu de cercetare in general.Cititi cu atentie inainte sa aberati.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Te pomenesti ca o fi scriind in Biblie de bosonul Higgs!

| Alphawolf a răspuns (pentru Angel0):

Tu te auzi ce spui? Experimentand inveti! Experimentul este cercetare. Unde vezi tu bani aruncati in vant cand omenirea invata ceva, cand o intrebarea primeste un raspuns, indiferent ce raspuns? Think about it.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Merita miliardele investite in aceasta cercetare si tehnologie?

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Da, ca sa nu murim prosti (ca specie).

| Angel0 a răspuns:

Urzi s-a referit la banii aruncaţi pe cercetarea particulei lui Dumnezeu.
Ai rămas masca deoarece nu ştii despre ce este vorba.

| n0matterman a răspuns:

Ai facut marea greseala de a-i acorda atentie lui Urzi...

| M25M a răspuns:

Chestiunea este ca ambele necesita bani, si domeniul cercetarii si cel al religiei. Problema este in timp ce este normal ca cercetarile sa fie stipendiate, eu nu inteleg de ce biserica are nevoie de atatia bani? De ce sa fii platit cand te afli in "slujba Domnului"? De ce atatia bani pentru atatea bisercici?
Si asta este una din scamatoriile "conducatorilor" lumii. Cu toate ca sunt ateu, as fi fost de acord cu reforma protestanta germana in care nevoia unui sau unor intermediari intre om si Dumnezeu sa nu existe.

| DyNo a răspuns:

Decat sa se dea banii pe cercetari mai bine pe pomi? Nu zic ca pomii nu ar trebui sa existe, insa nu cred ca sunt asa de scumpi. Daca nu s-ar baa banii in cercetari, pai lumea nu ar mai evolua deloc. Cum credeti ca s-au facut marile inventii? INventatorul portelanului si-a bagat tot mobilierul in foc, dupa ce nu a mai avut bani de lemne. Si culmea, pentru toata munca lui a fost ucis, pentru vrajitorie. De cine oare? De Biserica.