| Meme10Memu a întrebat:

Duhul Sfant e doar peste cei care cred?

29 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DACA studiezi Biblia ai sa vezi ca venirea Duhului Sfant peste cineva ESTE legat in mod direct de BOTEZUL facut ca om MATUR asemenea lui Hristos, Credinta vine in urma Studiului Bibliei DAR Duhul Sfant se revarsa DOAR peste cei BOTEZATI ca Hristos si au ACEIASI credinta CA Hristos.
Matei 3, 16. De îndatã ce a fost botezat, Isus a iesit afarã din apã. Si în clipa aceea, cerurile s-au deschis, si a vãzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel si venind peste El.
Faptele Apostolilor 2, 38. "Pocãiti-vã", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sã fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pãcatelor voastre; apoi veti primi darul Sfântului Duh.
Faptele Apostolilor 8, 16. Cãci nu Se coborâse încã peste nici unul din ei, ci fuseserã numai botezati în Numele Domnului Isus.
17. Atunci, Petru si Ioan au pus mâinile peste ei, si aceia au primit Duhul Sfânt.
Faptele Apostolilor 9, 17. Anania a plecat; si, dupã ce a intrat în casã, a pus mâinile peste Saul, si a zis: "Frate Saule, Domnul Isus, care ti S-a arãtat pe drumul pe care veneai, m-a trimis ca sã capeti vederea, si sã te umpli de Duhul Sfânt."
18. Chiar în clipa aceea, au cãzut de pe ochii lui un fel de solzi; si el si-a cãpãtat iarãsi vederea. Apoi s-a sculat, si a fost botezat.
Faptele Apostolilor 10, 44. Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a coborât Duhul Sfânt peste toti cei ce ascultau Cuvântul.
47. "Se poate opri apa ca sã nu fie botezati acestia, care au primit Duhul Sfânt ca si noi?"
48. Si a poruncit sã fie botezati în Numele Domnului Isus Hristos. Atunci l-au rugat sã mai rãmânã câteva zile la ei.
Poti sa crezi pana iti sar capacele, TREBUIE sa te Botezi ca Domnul Isus si dupa aceia credinta devine valabila. Botez prin SCUFUNDARE TOTAALA ce reprezinta MOARTEA fata de pacat.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danut):

Fapte 10/44-48 :
Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul...
Caci ii auzeau vorbind in limbi si mărind pe Dumnezeu.
Si a poruncit (Petru) sa fie botezați in Numele Domnului Isus Hristos." Si interesant este ca au fost binecuvântați cu daruri ale Duhului Sfânt chiar înainte de botezul in apa. Petru întreabă: "Se poate opri apa ca sa nu fie botezați aceștia care au primit Duhul Sfânt ca si noi?"

| RAY a răspuns:

Unde sunt cei care?

| DeyCj a răspuns:

Da.Pentru că există doar în mintea celor ce cred.La fel şi persoana dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru DeyCj):

Depinde cum interpretezi.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca luam ca exemplu pe Corneliu, rezulta ca nu numai peste cei care cred. La fel si musulmanii care au experiente cu Dumnezeu fara sa fi auzit macar de Isus. Duhul Sfânt este cel care conduce pe om la pocainta oferindu-i posibilitatea de a auzi despre Isus.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"La fel si musulmanii care au experiente cu Dumnezeu fara sa fi auzit macar de Isus."

Isus este personaj si in Coran.

| Algo098 a răspuns:

Normal ca da. Fiind un nimic, e doar pentru cei care cred in asa ceva.

| Irinel15123532 a răspuns:

Doar peste cei ce L-au primit pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal si Domn al vietii lor. Biblia spune ca atunci cand suntem mantuiti, Duhul Sfant vine sa locuiasca in noi. Mantuirea vine prin credinta si acceptarea Domnului Iisus, un doar sa stii in mintea ta ca El exista undeva, ci sa iti pui increderea in El, sa vii la El si sa iti predai viata Lui. Apoi numele iti este scris in cartea vietii, Duhul Sfant vine sa locuiasca in tine, devii un copil al Lui Dumnezeu si mostenitor al imparatiei Lui.
Intr-adevar, Duhul Sfant lucreaza si in credinciosi si in necredinciosi dar lucreaza diferit. Iisus spune ''El va convinge lumea in ceea ce priveste pacatul, neprihanirea si judecata'' pe cei nemantuiti ii convinge de pacat si ii cheama la mantuire, la pocainta.
Dar celor mantuiti le da putere sa mearga inainte, le da intelepciune, ii calauzeste, iii intareste sa mearga inainte pe lucrarea la care au fost chemati de Dumnezeu, tot El ne mangaie in necazuri, si multe alte lucruri minunate, citeste noul testment, Hristos te iubeste.

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Fara puterea, sub forma de duh, a Lui Dumnezeu Tatal nu ar misca nimic. Cat despre credinciosi duhul are caracteristici suplimentare modeland personalitatea Lui Dumnezeu Tatal. Cei necredinciosi primesc doar constiinta de baza plus puterea de a actiona si atat. Duhul Sfant cu caracteristicile lui suplimentare e doar peste cei care Il cunosc pe Dumnezeu Tatal pe Dumnezeu Fiul si pe Duhul Sfant, si care s-au cait si si-au adus modul de viata in armonie cu cerintele divine si care sunt hotarati sa faca vointa Lui Dumnezeu Tatal pentru tot restul vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza atat de mult cat crezi ci cat iti arati credinta prin fapte. Multi spun ca cred si nu au fapte demne de un credincios. E una sa spui si alta sa faci. Spiritul sfant vine peste cine doreste, nu stim noi exact pe ce criterii functioneaza darurile oferite de Dumnezeu. In Exodul daca nu ma insel spune Domnul: eu ma indur de cine vreau sa ma indur si am mila de cine vreau sa am mila. Spiritul sfant este trimis peste cei ce au facut fapte de mila. Cum sa ai parte de mila Domnului daca tu nu ai facut nimic bun fata de altii?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e un raspuns foarte bun, demn de un preot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu sunt preot.

| TristanTzara a răspuns:

În ortodoxie cred că e peste oricine e botezat. Dar totuși din câte știu în Biblie există anumite părți care indică că salvarea poate fi obținută și prin alte căi în afară de creștinism.

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

Nu.

| TristanTzara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da.

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

Se vede ca nu ai studiat cu atentie Biblia.

| TristanTzara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu eu, un preot, care mi-a zis de asta. Deși e normal ca un copil de 12 ani pe TpU să știe mai multe că el.

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

Deci tu nu ai studiat nici o Biblie si te pomenesti vorbind.

| TristanTzara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ofer un răspuns educat provenit de la persoane cunoscătore. Dar n-ai cum înțelege de la nivelul la care ești acum laughing laughing

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

Las-o balta.

| TristanTzara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Evident n-ai înțeles...

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

N-ai studiat Biblia si gata.

| TristanTzara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dar am răspunsul unui om care a studiat-o mai bine că ține laughing

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

E datoria fiecarui om sa studieze Biblia. E irelevant ce spui.

| Whateverrr a răspuns:

Da, cei care accepta mantuirea din partea Domnului Isus, care se "nasc din nou" cum se spune in Biblie, vor avea Duhul Sfant.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Whateverrr):

Ce se intampla daca nu se "naste cineva din nou"? ce o sa pateasca mai exact?

| Whateverrr a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Raspunsul este in Biblie, la Ioan3:3 "Drept răspuns, Isus i-a zis: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naște din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu." "

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Whateverrr):

Adica o sa ajunga in Iad.