| Alejandra4785 a întrebat:

Duminica merg la Biserica sa ma spovedesc iar mie imi este rusine sa imi spun toate pacatele ce sa fac? Imi este foarte rusine.
Vreau sa va spun ca am niste ganduri necurate de la un timp si ma gandesc numai la prostii iar eu nu stiu cum sa scap de aceste ganduri si sa nu ma mai gadesc la ele.Imi este frica ca atunci cand merg la biserica sa nu dau inapoi si sa nu spun toate pacatele ce le-am facut.
Am un pacat foarte mare care pe o parte il regret iar pe o parte nu il regret.Ce sa fac sa il spun la preot sau nu?
Si am niste ganduri urate cum ar fi ca il dracui pe Dumnezu, eu nu vreau sa il dracui dar gandesc acest lucru fara sa vreau crying.
Bunicul meu este mort de 1 luna de zile iar eu am ganduri necurate cu el ma gandec numai la prostii nu stiu cum sa scap de aceste ganduri crying. Ce sa fac sa ii marturisesc acestea preotului? Astept raspunsurile voastre.Rog seriozitate.

31 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Spovedeste-te lui Dumnezeu si nu unui popa.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Preotul transmite harul iertării, şi tot el este cel care a fost lăsat pentru continuarea lucrării Fiului lui Dumnezeu în lume. În ultimă instanţă, Dumnezeu este Cel care iartă păcatele.

Biserica şi slujitorii ei, a primit de la Fiul lui Dumnezeu încredinţarea harului care va continu să lucreze în lume până la sfârşitul veacurilor. Şi tot până atunci, acest har va elibera pe om de păcat! Se face o mare diferenţă între ceea ce înseamnă "element uman" şi "element divin" în Biserică!

| milan9 a răspuns:

Hristos face legătura dintre VINDECARE şi IERTARE:
"Ce este mai uşor a zice slăbănogului: IERTATE îţi sunt păcatele, sau a zice: SCOALĂ-TE, ia-ţi patul tău şi umblă?"- Marcu 2, 9.

Şi vindecarea şi iertarea puteau fi făcute NUMAI DE DUMNEZEU! Aşa cum apostolii au vindecat sau chiar scoteau duhuri din oameni, ÎN NUMELE LUI DUMNEZEU, tot la fel, apostolii a dat mai departe dezlearea de păcate ÎN NUMELE LUI DUMNEZEU!

| milan9 a răspuns:

PREOŢIA CREŞTINĂ A PRIMIT HARUL DE A DEZLEGA (IERTA) PĂCATELE - în numele lui Dumnezeu;

Apostolii nu erau trimişi doar să "predice" iertarea, eventual "să ţină discursuri" despre iertare? Nu în nici un caz!

Cuvintele Fiului lui Dumnezeu sunt clare. Se referă clar la ROLUL LOR MISIONAR printre popoare, la GENERALIZAREA iertării păcatelor (posibilă prin jertfa Lui)! Mai târziu le va vorbi despre botez, şi tot la GENERALIZAREA botezului se va referi):

"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT;" - Ioan 20, 22
"Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)." - Ioan 20, 23

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu,nu e cazul.Ar trebui sa te inveti sa te rogi singura, sa marturisesti ce te apasa, fara sa te auda nimeni, dar cu incredintarea ca te aude D-zeu.Nu trebuie sa ai ore fixe, doar sa simti aceasta nevoie si sa fi sincera. Popa nu te poate ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru miculprint):

Si eu cred in D-zeu, dar nu in sensul ca intre mine si El ar cexista un intermediar la fel de pacatos ca si mine.Singurul intermediar este Isus.La fel nu sunt incredintat ca o bucata de lemn pictata de cineva, Il reprezinta.Citeste macar Noul Testament.

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns:

Nu-ti fie rusine, decat sa-ti para rau apoi, caci Dumnezeu lucreaza prin mintea ta, si apoi iti va parea rau ca nu ai spus ce te macina.
Spune-i, Dumnezeu te va ierta daca chiar asta iti doresti.

| andri22 a răspuns:

Nu stiu deci concluzia mea este ca da, ar trebui sa ii spui preotului ce pacate ai, pentru ca el este slujitorul Domnului si nu iti fie rusine, pentru ca asa nu ti se va ierta niciodata pacatul incearca dupa spovedanie sa nu te mai gandesti la asta stiu asa o sa fie in primele luni pana cand o sa uiti o sa ti se para cam greu dar daca ai vointa si iti doresti ceva cu adevarat eu cred ca acest lucru ti se poate implini; bineinteles credinciosu ramane credincios toata viata:Mult noroc si nu uita:lasa rusinea, ca...cu ea nu o sa ajungi niciodata unde iti doresti cu adevarat asa eram si eu!

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns:

Capul tau este ca un aeroport, iar gandurile sunt ca niste avioane care trec pe deaspra si te tot deranjeaza cu sunetul... daca nu le bagi in seama ele pleaca dar daca le dai importanta ele aterizeaza.Nu le baga in seama.Si mie imi vin o sumedenie de ganduri si despre Dumnezeu si despre toate dar nu le bag in seama, cu cat te gandesti la ele cu atat mai mult o sa-ti apara altele, zii rugaciunea inimii cand vin gandurile.Sunt ispite, dar daca nu le bagi in seama nu esti vinovat/a, daca nu le dai curs.De exemplu ma intalnesc cu un dusman si imi trece prin cap sa-i zic o injuratura, dar eu trec pe langa el si ii zic buna ziua.Am iesit basma curata.imi vine in gand sa ii zic nu stiu ce lui Dumnezeu dar eu zic Doamne miluieste, am iesit basma curata ba chiar mai mult ca am fost pus sa pacatuiesc dar am zis un doamne miluieste deci am iesit in castig

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns:

Cat despre spovedanie degeaba te duci daca nu spui toate pacatele, mai rau iti faci ca stii ce zice cand ti se citesc moliftele,, daca ascunzi vreun pacat inzecit il vei avea", fa asa: du-te si ia-ti inima in dinti si spune absolut toate pacatele(de preferat sa le ai scrise pe o foaie ca diavolu atunci cand esti la spovedit te face sa le uiti pe toate), deci absolut toate si asta e...ai o rusine...dar a doua oara cand te vei duce la spovedit preotul te va cunoaste si tu vei stii cate stie deci de ce sa-i mai ascunzi? Sa vezi la mine cand ma spovedesc cate tricozenii ii spun parintelui, dar dupa asta nu mai am treaba ma simt usurat si tine minte : De pacat si de ganduri scapi doar prin marturisire(spovedanie).

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns:

Si ce ai facut tu aici ca ti ai scris gandul inseamna ca ai bagat in seama gandul. Spovedeste-te curat si scapi de toate.Garantat.uite ai sa ma cauti sa-mi spui daca nu o sa fie asa.

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns:

Am raspuns tarziu intrebarii dar o sa stii pe viitor

| Cristocentric a răspuns:

As dori sa-ti spun ca se intampla asemenea lucruri, dar asculta-ma Isus a murit pentru pacatele tale. Stai cateva momente doar tu cu Dumnezeu si spune-I tot ce ai gresit si ca regreti pentru toate lucrurile. Roaga-L sa te elibereze de aceste ganduri dar cel mai important fii sincera cu El. Am sa ma rog si eu pentru tine. Spune-mi dupa cum te simti.

| Cristocentric a răspuns:

As vrea sa-ti spun ca se intampla asemenea lucruri multora, dar cel mai important vreau sa-ti spun ca Isus a murit si a inviat pentru tine si pentru mine, pentru pacatele tale si ale mele. Vreau sa-ti dau un sfat stai cateva momente doar tu cu Dumnezeu si spune-I tot ce ai gresit, tot ce simti ca te apasa, spune-I ca vrei sa traiesti altfel si nu sa faci mereu aceleasi greseli, spune-I sa te elibereze de toate gandurile tale si cel mai important fii sincera cu El, El oricum cunoaste toate gandurile tale dar vreea sa le auda din gura ta, si cu cea mai mare sinceritate. Am sa ma rog si eu pentru tine.

| Maramnt a răspuns:

Dumnezeu ştie şi vede tot.Vede cum te simţi şi ştie ce este în sufletul tău.Prin faptul ca îţi pare rău şi vrei să te îndrepţi El te iartă.Nu înţeleg cum vine spovedania deşi sunt ortodoxă... Când pacatuiesc ma rog şi îi cer iertare Lui Dumnezeu, nu mă duc la preot.Să ma ierte Dumnezeu dacă greşesc făcând asta. Dumnezeu să te aibă în pază!

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns (pentru Maramnt):

Iisus a spus apostolilor:" luati Duh Sfant carora ve-ti ierta pacatele se vor ierta si carora le veti tine tinute vor fi" si acest harse transmite prin taine protiei, prin punerea mainii de catre episcop pe capul celui care se preoteste.Ascum intelegi spovedania?

| Maramnt a răspuns (pentru Vlad_Trofin_1989):

Da, inteleg. Deci trebuie sa ma duc la preot sa ii spun pacatele mele, nu Lui Dumnezeu!? Si apoi, preotii, unii nu a trebui sa se cheme preoti. Unii.

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns (pentru Maramnt):

Harul este acelasi la toti preotii, faptul cum este valorificat el e problema lor(pilda talanitilor), dar toti preotii au puterea sa dezlege pacatele.Ai auzt de smerenie? Faptul ca tu vrei sa-ti marturisesti pacatele inaintea lui Dumnezeu prin slujitorul lui e totala smerenie si Dumnezeu iubeste asta.Si te marturisesti Lui Dumnezeu prin preot ce zice preotul cand iti citeste moliftele inainte de spovedanie si dupa ce pune icoana cu Iisus in fata ta?,, iata Iisus sta in fata ta primind spovedania".Eu daca ma duc la presedinte sa ma rezolve cu ceva si intru la el in biro si zic eu sunt Vlad am venit sa ma rezolvi cu asta, nu cred ca e prea bucuros de tupeu si mandria ta nu? si daca ma duc prin cineva care il slujeste si e pus sa se ocupe de problemele poporului si ii spun spune te rog presedintelui ca am problema cutare, nu cumva o sa-l asculte pentru ca i-a dat aceasta putere sa se ocupe cu oameni si sa-i aduca la cunostina problemele lor?

| danut a răspuns (pentru Vlad_Trofin_1989):

Cine a spus sau i-a facut pe popi "intermediari" intre oameni si Dumnezeu? Biblia spune ca NE AJUNGE UN PREOT, Isus Hristos si sa ne adresam LUI si nu unui popa betiv, curvar, hot, avar sau homosexual.

Răspuns utilizator avertizat
| Maramnt a răspuns (pentru miculprint):

Multumesc frumos pentru toate raspunsurile tale.M-ai ajutat foarte mult.Multumesc!

| danut a răspuns (pentru miculprint):

Tu spui ca Duhul Sfant asculta spovedania, dar de ce n-ar ascuta-o cand te adresezi irect lui Dumnezeu? Eu cred ca Duhul Satanei poate "asculta" spovedania, mai ales atunci cand popa este betiv, curvar, hot, etc, etc. De unde garantezi tu ca "intermedierea" se face catre Dumnezeu si nu catre MAMONA?
Eu stiu una, daca Dumnezeu spune ca AVEM UN MARE PREOT si nu mai avem nevoie de altul de ce as asculta un alcoolic. PS. Cam sti cate camioane sunt aduse, lunar, la Mitropolie incarcate cu sticle cu vin si descarcate acolo pentru PATANGHELII? Iti recomand sa stai si sa numeri. Asta asa pe vazute si nu din burta scoase. Cum faci tu "selectia" intre securisti si preotii adevarati?

Răspuns utilizator avertizat