| Vernusio a întrebat:

Dumnezeu a creat Big Bangul si El este cauza primordiala a intreg sirului de cauze-efecte de dupa da? El este energia Primordiala care a existat dintotdeauna si nu a avut nevoie sa fie creat sau sa aiba o cauza.Sunteti de acord cu afirmatiile? De ce da? De ce nu?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Energia din teologie (energiile necreate) nu are legatura cu energia din fizica.

| ania a răspuns:

Eu sunt convinsă că Dumnezeul Bibliei e cauza necauzată a universului nostru.Pentru că timpul, materia și spațiul au un început, creatrul lor trebuie să fie dincolo de ele, adică atemporal (putem spune etern), imaterial(spirit), nelimitat de spațiu.Așa e Dumnezeul Bibliei.

| RAY a răspuns:

Si el cum a aparut? un univers cum il descopera stiinta nu are nevoie de un creator, cel mult as merge spre panteim, natura e dumnezeu, dumnezeu e insati natura

| RAY a răspuns:

Creatrul lor trebuie să fie dincolo de ele, adică atemporal (putem spune etern), imaterial(spirit), nelimitat de spațiu.Așa e Dumnezeul Bibliei.

nu exista nimic etern, totul are un inceput si un sfarsit, dincolo de ele? pai a intervenit in universul nostru desi nu e atemporal

| SG1995 a răspuns:

Da, dar chiar si asa nu poti dovedi, pana nu se dovedeste corecta sau gresita ideea de Divinitate ramane o simpla speculatie pe care o poti afirma sau infirma.

| Superior a răspuns:

"Si el cum a aparut? un univers cum il descopera stiinta nu are nevoie de un creator, cel mult as merge spre panteim, natura e dumnezeu, dumnezeu e insati natura"
Asta nu dovedeste ca nu exista.

| Mclaren12 a răspuns:

"Dumnezeu a creat Big Bangul si El este cauza primordiala a intreg sirului de cauze-efecte de dupa da?"
Nu.
Fantoma biblica a evreilor nu are nicio legatura cu Universul sau cu realitatea. Oricum ar fi aparut Universul, care este vechi de miliarde de ani, nu are nicio legatura cu stafia inventata a evreilor care a aparut acum vreo 3000 de ani cu iudaismul si despre care chiar evreii au admis ca l-au inventat.

| Superior a răspuns (pentru Mclaren12):

Acel McLaren P1 este rezultatul legilor fizice create de Dumnezeu (buna idee cu camera de caldura realizata din aur)

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Legile fizicii nu au fost create de zeul evreilor. Legile fizicii au existat de cand este universul. Notiunea de "Dumnezeu" omnipotent si omniprezent a aparut abia acum 3000 de ani in iudaismul evreilor din care s-a creat apoi crestinismul si islamismul. Chiar daca am presupune ca un Creator personal sta in spatele crearii Universului (nimeni nu poate confirma categoric asta), cu siguranta nu are de-a face cu zeul evreilor. Elitele evreiesti care detin putere in lume nu-i "multumesc" lui Yehova pentru puterea pe care o au pentru ca ei stiu ca zeul la care va rugati ca oile este inventat si chiar au si admis-o. Papa spunea de exemplu ca aproba Big-bang-ul si evolutionismul (alte inventii evreiesti) si respinge stafia biblica si sunt convins ca daca o sa dedic ceva timp acestui subiect o sa gasesc si alti jîdani sionisti care recunosc acelasi lucru.

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns:

Cred că sunt nişte afirmații eronate? De ce religie aparții?