| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu a creat prima data pe Adam si Eva, iar apoi a creat dinozaurii? Sau prima data a creat dinozaurii si dupa pe Adam si Eva? big grin

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Dap, intai oamenii si apoi dinozaurii, dar Noe nu i-a luat in arca pentru ca erau mari si rai, unii, ca Picioruş si prietenii sai http://en.wikipedia.org/wiki/The_Land_Before_Time erau de treaba =((

Si raspunsul serios: intai au fost dinozaurii, Adam si Eva, cei din biblie, nu au existat.

16 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Eu când spun că dinozaurii şi oamenii nu au trăit în aceeaşi perioadă,mă bazez pe toate cărţile de istorie şi arheologie care susţin asta,şi pe miile de cercetări şi descoperiri care s-au făcut.
Tu când spui că au trăit în aceeaşi perioadă,te bazezi pe două filmuleţe suspecte de pe un site neoficial.
Nu ştiu care din noi are dreptate, dar ceva-mi spune că nu tu.
Iar chestia asta, că ar fi trăit în aceeaşi perioada, este destul de forţată, doar ca să nu zici că nu ai încercat să acoperi câteva minciuni ale bibliei.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Woodenpints91):

Imi poti raspunde te rog la doua intrebari simple?

1)Cum se dateaza fosilele?

2)Cum se dateaza straturile de pamant?

De fapt, iti dau eu raspunsul:
1)Dupa stratul in care se afla.
2)Dupa fosilele care le contin.

Da-i un search pe net sa vezi.Straniu,nu?

S-au descoperit celule sanguine in oasele dinozaurilor, aceste celule nu pot exista mai mult de cateva mii de ani.
Dupa asta va urma o chestie cu hipopotam.Este o traducere gresita dupa parerea mea, caci in Biblia americana, e behemot, ce inseamna monstru.

http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM 13:20.

Nu stiu daca m-am exprimat corect.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Pentru datare, una din metodele folosite este Carbon14, sau C14, iar cel care a descoperit-o a luat premiul nobel.
Nu-mi mai da filmuleţe penibile de pe youtube,că nu mă uit la ele. Discuţia asta era despre oamei şi dinozauri,nu despre existenţa divinităţii.
Ce ţi-am zis eu aici,este doar una dintre metodele de datare a materialelor găsite în săpături,mai sunt şi altele,şi toate susţin teoria, că oamenii şi animalele nu au trăit în aceeaşi perioadă, nici măcar în perioade apropiate.
Nu-mi mai veni cu informatii suspecte din biblie, dacă tot vrei să te contrazici cu mine, fă-o prin aceleaşi mijloace ca şi mine.

| WR104 a răspuns:

Nu am vazut dinozaur viu, nu cred ca au existat.
Dinozaurii sunt creatia unora care au dorit sa se imbogateasca de pe urma fenomenului.

| Muffin_3405 a răspuns (pentru WR104):

Si toate dovezile gasite de mii de cercetatori crezi ca au fost "doar creatia unora care au dorit sa se imbogateasca?"

| RaduMD a răspuns:

Din moment ce dinozaurii, împreună cu celelalte animale, au fost create în ziua a 5-a, iar Adam şi Eva în ziua a 6-a, rezultă că Dumnezeu mai întâi a creat dinozaurii şi abia după aceea pe Adam şi Eva.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Conform zilelor creatiei din Biblie, oamenii, coroana intregii creatii a lui Dumnezeu, au fost creati ultimii dupa Chipul si Asemanarea Lui (ziua a 6-a).

| hässlich a răspuns:

Dumnezeu a creat-o pe mata inainte ca sa fie mancata de dinozauri, ce toanta mai esti fatuco rolling eyes

| Muffin_3405 a răspuns (pentru hässlich):

Sa ma sugi impreuna cu mamica ta, "fatuco"

| Muffin_3405 a răspuns:

Si de ce i-a mai creat atunci daca n-au fost folositori oamenilor? (hrana, transport..etc.)

| danut a răspuns (pentru Muffin_3405):

Parere neverificabila dar cu indici Biblice ca asa s-ar fi intamplat.
Dinozaurii nu sunt creatia lui Dumnezeu ci a antideluvienilor prin genetica, capacitatea intelectuala a acestora fiind cu mult superioara oamenilor de dupa potop. De aici si indicatile foarte clare date poporului evreu la Sinai privind "amestecurile" dintre animale si plante, acestea fiind total interzise.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Muffin_3405):

Ti-e, omului, nu iti place sa te duci la muzeu si sa casti gura minunandu-te de ce creaturi a creat Dumnezeu, prin care noi putem vedea Maretia Lui? Ei sunt chiar folositori in dovezile existentiale (anii) ale pamantului. In cateva pasaje biblice sunt chiar mentionate ca ar fi trait inca cu primii oameni (care NU erau maimute sau semi-oameni).

| Masculin98 a răspuns:

Dupa parerea mea tu esti putin bulversat. Dinozaurii nu au nici o treaba cu Adam si Eva. Pe vremurile vechi dinozaurilor li se spuneu balauri. Cauta asta in biblie si ai sa gasesti acolo raspunsul.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Masculin98):

Dinozaurii şi oamenii nu au trait în aceeaşi perioadă. Cauta asta în orie carte de istorie sau arheologie vrei.

| Masculin98 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nici eu nu pot garanta asta dar nici tu, nu am trait nici unul in aceea era ca sa sustinem un adevar fiecare dintre noi sustinem o iputeza cu cat o ipoteza este sustinuta de mai multi oamnei cu atat ea va cuprinde mai multa lume fara a fi o dovada clara si bine precizata, fiecare cu opinia lui.