| nicucostea855 a întrebat:

Dumnezeu a făcut plante și animale din pământ. După ce Dumnezeu le-a creat, nu le-a lăsat pradă unei evoluții oarbe. Mereu Dumnezeu se îngrijește de varietatea acestor forme de viață de pe pământ. Cum comentați?

Răspuns Câştigător
| Antisistem11 a răspuns:

E bine ca se îngrijește de plante.dar de copii care mor de foamete in războaie in epidemii cine se ocupa? Buddha?

| nicucostea855 explică (pentru Antisistem11):

Problema adusa in discuție de tine se încadrează la alt subiect, la altă întrebare. Sa nu le amestecam.

25 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Aha. Deci animalele ierbivore o fost lasate itentionat sa moara in falcile animalelor carnivore. Mare generozitate, ce sa zic.

| Holiday a răspuns:

Daca in loc de Dumnezeu pui Zana cu Trei Sani, e la fel de "relevanta" intrebarea.

| Mayhem666 a răspuns:

Interesant cum unii se gandesc la intrebari care nu au nici macar un gram de logica, iar apoi le posteaza ca si cum ar fi intrebarile celui mai mare ganditor care a existat vreodata in umanitate.

Sa spui ca o zeitate mitologica a facut toate formele de viata existente pe planeta asta, e cea mai mare aberatie care poate fi spusa vreodata de cineva.

Evolutia exista, si nu numai asta, dar se intampla chiar in momentul asta, dar viata noastra e mult prea scurta ca sa observam ceva ce face un individ distinct in milioane de ani.
Dar ca sa iti dau un exemplu, maselele de minte. Au inceput sa ne nasca oameni care nu mai au aceste masele, si asta e evolutia. In trecut, cand oamenii traiau inca in pesteri si mancau carne cruda, aveau nevoie de acele masele, dar acum toti mancam mancare procesata care nu mai are nevoie de asa de mult mestecat, si prin urmare rolul maseleleor de minte nu mai e folositor, asa ca evolutia a decis sa ne scape de ele. Nu numai ca nu mai sunt de folos, dar mai si ocupa spatui in gura degeaba si aglomereaza ceilalti dinti.

Alt exemplu este cu chestia de la mana, am uitat cum se numeste, dar se vede la antebrat daca strangi din pumn.
Strange si o sa vezi o linie. Exista oameni care nu au acel ce-o-fi-el, pentru ca acel ceva era folosit pe vremea cand oamenii erau primate si era folosit ca sa se agate de crengi si sa sara din copac in copac, iar multi oameni moderni nu mai il au, si ghici cine a facut asta posibil? Evolutia.
Totul evolueaza ca sa se poata adapta cat mai bine la mediul/noul mediu in care traieste.

Asa ca sa spui ca un zeu are grija de tot, si nu evolutia, e aberatie totala. Daca acest zeu are grija de tot, de ce exista foamete si mai ales in Africa unde mor copii nevinovati?

Tu cum argumentezi asta?

| halogen001 a răspuns:

E fantezie. Evolutia se face prin selectie naturala. Un zeu inexistent nu poate face nimic, dar e bun pentru inselarea naivilor creduli si nestiutori.

| nicucostea855 explică (pentru halogen001):

Și apariția vieții spontanee din materie organică nevie e tot un fel de evoluție DAR care nu s-a putut observa nicăieri.

| halogen001 a răspuns (pentru nicucostea855):

Se vede bine evolutia in timp. Selectia naturala face totul. Natura modifica la intamplare tot ce exista, iar specimenele mai dotate supravietuiesc. Nu se vede nici urma de divinitate. Cine e mai tare ramane, cine e mai slab dispare. O schimbare majora a conditiilor poate duce oricand la disparitia tuturor speciilor existente si lucrul asta pentru natura e lipsit de valoare. Natura nu are vointa, nu are preferinte, nu sprijina si nu defavorizeaza pe nimeni. Totul merge la intamplare asa cum curge apa la vale.

| mastadont a răspuns (pentru halogen001):

Exact. Dacă mâine un asteroid ar lovi pământul, toată viața ar dispărea de pe planetă și nu i-ar păsa nimănui. Bineînțeles că dacă ar supraviețui un creștin ar spune că dumnezeu a trimis acel asteroid să-i pedepsească pe păcătoși big grin când colo acest eveniment ar fi doar o pură întâmplare.

| mastadont a răspuns:

De unde ști că le-a făcut dumnezeu? Ce dovezi ai pentru a sprijini această teorie?

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

Niciun organism nu a apărut, fără vreun creator, în vreun laborator din materie organică nevie.
Experimentul Miller-Urey e un eșec. Așadar relatarea Biblică despre creație e demnă de încredere.

| mastadont a răspuns (pentru nicucostea855):

Nici-un organism nu a apărut încă vrei să spui. Sunt sigur că în viitor se va descoperi metoda de a se crea viață.
Întrebările tale legate de dumnezeu sunt irelevante pentru că trebuie să dovedești mai întâi că acesta există. Până nu reușești acest lucru nici nu are rost să discutăm despre un personaj fictiv.
Și eu pot să spun că harry potter a făcut animalele și plantele folosindu-se de magie. Avem o carte despre magie ca și despre dumnezeu? Avem. este posibilă crearea de forme prin magie? este. Deci eu susțin că harry potter a creat plantele și animalele că doar tot fictiv e ca și dumnezeul vostru.
Degeaba întreb eu însă lumea ce părere are despre faptul că harry potter a creat plantele și are grijă de ele atâta timp cât eu nu pot să dovedesc că acest personaj există.

| mastadont a răspuns (pentru nicucostea855):

și de unde știi tu că dumnezeu e cel care le-a dat viață atunci? Poate e harry potter. Sau gandalf cine știe...

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

Tu excluzi ceva ce nu a putut fi exclus până acum și anume inteligenta pentru crearea vieții.

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

Problema la tine e că tu negi raționamentul.

| mastadont a răspuns (pentru nicucostea855):

Și cum mă rog exclud inteligența? Ce harry potter nu era inteligent? Gandalf nu era? Poate ei au creat viața și acum stau în vreun castel și râd de noi cât de proști suntem. Sau poate baba de la trei care nu mai moare o dată... Adevărul e că nu știm, nici noi ateii nici voi credincioșii pentru că nu avem dovezi sigure care să sprijine nici-o parte. Chiar și în știință, până nu se reușește un experiment prin care să se creeze viață din materie teoriile rămân doar teorii.

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

Excluzi inteligenta și aberezi.

| mastadont a răspuns (pentru nicucostea855):

Care raționament? Același tip de raționament ți l-am prezentat mai sus. într-o carte scrie că un tip a creat ceva. Bun, și în cărțile menționate de mine scrie același lucru. Biblia a fost scrisă de oameni. Bun, și stăpânul inelelor tot de un om a fost scrisă. Deci care-i diferența?

| mastadont a răspuns (pentru nicucostea855):

Eu măcar am decența să compun răspunsuri detaliate, cu argumente, însă tu răspunzi în doi peri, cu două trei cuvinte, pentru că nu ai cu ce să combați cele spuse de mine.
Nici nu știu de ce mă mai obosesc... Mai las și pe alții că mie mi-a ajuns doza de ficțiune de astăzi.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns:

Meme,ce faci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deus sive Natura.

| chuckmanson a răspuns:

Evoluția este una dintre cele mai importante teorii științifice descoperite vreodată, este baza biologiei moderne, acceptată de întreaga comunitate științifică oriunde în lume, cu milioane de dovezi să o susțină iar creaționismul este literalmente o poveste cu zâne.

| serenityxx a răspuns:

Adevărat argumentezi

| greyyhatt111 a răspuns:

Dumnezeu este un arhitect foarte destept care pune totul in balanta

| nicucostea855 explică (pentru greyyhatt111):

Da, omul se face vinovat de faptul că Dumnezeu se simte îndemnat să continue să creeze lei carnivori care ucid.