| Steregoi a întrebat:

Dumnezeu a ucis prin inger 70000 de israeliti in mod selectiv adica acei israeliti nu-l iubeau cu adevarat pe Dumnezeu iar daca traiau mai mult nu schimba cu nimic soarta lor adica moartea vesnica sau moartea a doua sau moartea dubla. In Israel erau multi israeliti care nu-l iubeau cu adevarat pe Dumnezeu.

1 Paralipomena capitolul 21.

Ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da, este real, și are legătură directă și cu istoria contemporană. Dacă aruncăm un ochi la ceea ce se-ntâmplă cu războiul dintre Israel și Palestina, se va face conexiunea că cei ce au scris aceste lucruri în Biblie, știau precis că prin acest program(creștinismul) capitala „poporului sfânt" va fi la Ierusalim.De asta Israeliții au pornit ofensiva împotriva Palestinienilor, ca să le fure capitala, și să ducă la bun sfârșit cele programate în această carte.

| Steregoi explică (pentru DeyCj):

Vrei sa spui ca Coranul e un program de contracarare a Bibliei desi ambele carti au unele elemente in comun sau sunt asemanatoare.

| SG1995 a răspuns (pentru DeyCj):

Dude nu-i niciun program acest genocid e rezultatul unor polutici extrem de proaste din perioada interbelica...
Ca sa explic mai bine e ca si cum mai tari europei ar decide ca Transilvania apartine pentru ca la un moment dat in istorie au avut acest loc sub obranduirea lor. Ti s-ar parea nedrept? Sigur ca da, asta au facut mariile puteri in '48 au rupt un stat in doua ca sa-l de-a evreiilor ( fara vreo legatura absolut toti conducatori politico-economici din perioada era de origine iudaica.

| DeyCj a răspuns (pentru Steregoi):

Nu.Ambele.Și Biblia și Coranul.

| SG1995 a răspuns:

Stii cum suna povestea asta?
Exact ca a psihopatului care isi ucide iubita pentru ca se desparte de el.
Dumnezeu te iubeste si iti libertatea sa alegi: Il iubesti si tu la randul tau sa te omoara daca nu o faci.

| Steregoi explică (pentru SG1995):

Ori erau ucisi ori erau lasati sa moara la fel cum suntem lasati si noi sa murim. Nu-ti convine realitatea? Israelitii se bucurau de o ocrotire speciala si de aceea erau ucisi daca nu respectau pe Dumnezeu. In prezent lumea nu se bucura de ocrotire speciala din partea lui Dumnezeu. Dumnezeu le-a dat acelor israeliti timp suficient ca sa-l iubeasca si sa-l respecte.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Daca copilul tau nu te iubeste il vei ucide? e o aberatie imatura din partea unui creator

| Steregoi explică (pentru RAY):

"Daca copilul tau nu te iubeste il vei ucide? e o aberatie imatura din partea unui creator" - este o comparatie gresita si sa-ti spun si motivul. Omul nu poate ucide alt om. Israelitii ucideau pe necredinciosi sub porunca divina. Odata cu venirea lui Hristos pe Pamant, Dumnezeu a anulat orice porunca de a mai ucide oameni prin oameni inclusiv dusmani. Hristos a spus "sa va iubiti dusmanii". Hristos nu l-a ucis pe tradatorul Iuda. Si toate astea pentru ca omul nu poate da viata. Insa Dumnezeu poate da viata si e indreptatit sa o si ia pentru ca viata e ca un dar. Cand cineva isi bate joc de un dar batjocorind datatorul si izvorul acelui dar acelei persoane i se intrerupe fluxul de viata ce curge de la Dumnezeu precum intreruperea curentului de la Electrica.
"Mortii" omoara si ingroapa "mortii".

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Iisus nu a anulat nimic el a venit sa implineasca, nu blasfema biblia

| Steregoi explică (pentru RAY):

Scopul a progresat prin anulare. La fel si cu dinozaurii. Probabil au fost distrusi chiar de catre Dumnezeu. Dinozaurii au fost perfecti precum o scara perfecta care e arsa in foc dupa folosinta. Dumnezeu compara animalele cu iarba verde sau cu planta care poate fi arsa precum miristea sau care se ofileste ca rezultat al anotimpurilor. Satan serveste scopului lui Dumnezeu si nu vointei lui Dumnezeu. Cand Satan va fi fost proba prin care se va fi demonstrat ca rebeliunea produce dezastru atunci Satan va fi anulat sau anihilat sau distrus. Hristos a implinit ceea ce a fost de dus la desavarsire adica prin jertfa sa acele jertfe de animale au fost anulate.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Nu blasfema biblia, in biblie nu scrie de dinozauri, scopul lui dumnezeu nu este satana