| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu,acel creator, in clipa cand a creat totul a predestinat absolut totul, daca totul este o predestinare,nu exista liber arbitru, nu exista alegere, suntem constiinta lui Dumnezeu, nici Dumnezeu nu poate interveni asupra acestui univers, suntem niste marionete a unui creator atat.

Corect?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Normal! Daca ar fi asa ca a facut el tot, suntem niste marionete, genetit te-a programat ce sa-ti placa, ce sa vrei, ce inteligenta ai, ce fizic ai, ce caracter cam ai, se formeaza si in familie dar de multe ori si ala e cam mostenit, uite-te la fete ca au caracterul tatilor si la baieti al mamelor, nu mereu dar majoritatea.
Cariera o alegi tot dupa inclinatiile pe care nu tu ti le dai, simti drumul ala si aia alegi, nu alegi ce partener sa-ti placa si tot asa. Pana si mancarea, iti place cutare si cutare, descoperi si aia vei manca. Exact ca la roboti doar ca noi suntem mult mai avansati si suntem si biologici, la roboti nu programezi tot ce sa faca?

Iar aia cu robotii ca preiau controlul e fals, ca ii vei programa sa nu vrea asta. In noi in gene sta sa conducem, sa luam puterea, altfel nu am mai vrea asta, nu ne-ar mai atrage.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Tot el a hotarat cine sa mearga in iad sau in rai, cum a avut el chef, nu vad ce sens a avut sa aiba profeti sau de ce a vorbit cu ei

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Exact! Stii cum e "daca nu faci ca mineeee, te duci in iad", ca asa suna, si pocaitii tu stii ca le e frica? Ei de aia fac ce se zice acolo, nu ca-s ei buni, ei au devenit pocaiti dintr-o criza psihotica, majoritatea. Au simtit nu stiu ce, au vazut nu stiu ce, au auzit nu stiu ce, evident ca nu s-au prins ca e iluzie ca nu prea ii duce mintea, si isi fac boala acum. Si s-au facut buni de frica iadului, nici macar nu-i duce capu sa isi dea seama ca e dictatura asta, dar ii urasc pe comunisti.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Nu chiar multi sunt vipere pe interes, se cred sfinti iar pe restul le considera diavoli, sunt materialisti si spun ca cica omul trebuie sa aiba grija de partea materiala, iisus a spus sa adunam comori in cer nu pe pamant, nu sunt ei mai buni ca alti, daca iti da ceva o face ca sa te atraga la secta lor, sunt doar pe interes, sunt si multi tigani pocaiti

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai ce sa zica, bogatii care au inventat asta ce sa zica? Sa vrem averi aici? Sa aiba doar ei. HAHA! Foarte multi sunt pe interes, cum nu? Cam majoritatea. Mai sunt si ceva oameni care mai pun pret pe partea morala.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Asa e, cei care pun pret pe partea materiala nu au ce cauta in imparatia tatalui meu, dar ei nu vad ce nu le place, cica mi-a spus un sectanct ca trebuie sa am familie, pavel spune ca daca pot sa stau singur si doar daca am o nevoie mare, pavel promova celibatul nu familia, copii, nevasta, sa adunam avere si sa nu uit iisus spune sa nu ne rugam in public ca pagani si sa ne rugam in odaia noastra

19 răspunsuri:
| Irinel15123532 a răspuns:

Nu. Ci Dumnezeu ne da liberul arbitru, faptul ca El stie mai dinainte ce va fi, nu influenteaza decizia nimanui. Sa presupunem ca eu vin acasa seara, de la munca, si le aduc copiilor mei un iphone x si o punga de pufuleti, nu cred ca imi va fi prea greu sa imi dau seama ce vor alege, cu siguranta nu punga de pufuleti, asta pentru ca ii cunosc, nu pentru ca le-am ordonat ceva.
Politia spune ''Intre ora 8 si 11 va fi o ceata deasa in jurul orasului Bucuresti, anticipam ca vor fi in jur de 4-5 accidente'' Alegerea nu este a politistilor, ci a soferilor daca nu conduc prudent.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Omule daca stie a predestinat deja totul nici nu poate intervine

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Dar nu este un singur destin, sunt ca niste ramuri, El stie ce vei alege, dar stie de exemplu intregul copac, nu doar un drum, nu exista asa ceva, doar un drum si asta este tot, unii oameni spun ca exista o singur a persoana pentru un individ, adica daca nu m-am casatorit cu Alina spre exemplu, am pierdut totul, i-am pierdut destinul, nu este asa, Sunt mai multe destine, pot alege sa ma casatoresc cu altcineva si in functie de cine aleg eu, destinul meu capata alta ramura, si tot asa, Dumnezeu stie intreg copacul, intreaga padure, este omnistient, dar nu este un papusar care ne trage de sfori, este o erezie, o minciuna.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Iar ma iei cu vrajeli sectancte, dumnezeu a predestinat absolut totul in clipa creatiei, ce ramuri, el stie absolut totul, pentru ca el a creat absolut totul inclusiv destinele oamenilor

| Necuvântător a răspuns (pentru RAY):

"dumnezeu a predestinat absolut totul in clipa creatiei, ce ramuri, el stie absolut totul, pentru ca el a creat absolut totul inclusiv destinele oamenilor"
S-ar putea să ai dreptate. Susține-ți în continuare afirmațiile, cu tărie.

| RAY a răspuns (pentru Necuvântător):

Nu eu afirm asta si biblia

| Necuvântător a răspuns (pentru RAY):

Și Biblia, fie cum zici tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune clar in biblie ca Dumnezeu este Alfa si Omega, cei dintai si cel din urma. El stie ce va fi din veac in veac. Mai spune clar ca fiecare fir de par din cap ne este numarat si nici unul nu cade fara voia lui. Cred in predestinare, avem o capacitate de actiune foarte mica fata de ce ne este menit. Dar Dumnezeu nu ne-a lasat pe pamant ca sa fim alcoolici, drogati, curvari si mai stiu eu cum. Daca vedem ca un lucru nu ne face bine si persistam in el, este vina noastra de consecinte. Nu putem da vina pe Dumnezeu pentru prostia noastra si pentru faptul ca nu ne putem abtine de la rau. El ne vrea binele, depinde de noi daca alegem o viata buna. Dupa cum spune in biblie ca toate sunt ingaduite dar nu toate sunt de folos, nu toate zidesc. Multe strica pe om de ajunge precum un zid surpat. Dumnezeu poate interveni asupra acestui univers. Spune clar in biblie ca Dumnezeu se indura pana la al miilea neam, rugaciunea dreptului are mare putere si este ascultata. Fa rugaciune si milostenie, asta place Domnului. Cum sa nu poate interveni daca el ne-a facut pe noi? Trebuie doar ca si noi sa mergem spre el.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred in predestinare, avem o capacitate de actiune foarte mica fata de ce ne este menit.

absolut deloc, daca avem inseamna ca dz numai stie totul

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce rost mai au vorbele astea dacă totul este predestinat? Putem deduce din această teorie că prostia, curvarii, drogații și alcoolicii au fost creați la voia lui Yahve și „a fost scris" ca ei să fie proști, curvari, drogați și alcoolici. Asta-i concluzia la teoria predestinării, Yahve a creat și a permis răul și viciile să existe. Faza amuzantă este că în biblie nici Yahve nu era mai breaz, a ucis și a ajutat israeliții să ucidă și să jefuiască națiuni întregi.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Există o contradicție între creștini pe tema asta. Pe de-o parte unii susțin că Yahve i-a înzestrat cu liberul arbitru și dorința să facă ce vor și bagă ca argument povestea lui Adam și Eva unde Yahve i-a lăsat să facă ce vor (iar când au dobândit înțelepciune au fost blestemați de Yahve).
Pe de altă parte alți creștini susțin că totul este predestinat, scris în piatră și deja stabilit din momentul creației de Yahve, invocând drept argument omnipotența, omniprezența și omnisciența lui Yahve.

Am remarcat că există un tipar comun în programele evreiești, întotdeauna există două tabere care se bat cap în cap dar ambele sunt controlate de aceeași oameni care sunt singurii care au de câștigat de pe urma conflictelor pe care ei înșiși le cauzează.
De exemplu aici în comunism care este o creație evreiască există un conflict permanent între proletari și burghezi, iar in creștinism care este tot o creație evreiască există un conflict permanent între sectele creștine pentru a-și stabili supremația peste celelalte. Degeaba neagă creștinii lucrul ăsta pentru că am văzut cu ochii mei creștini care se contrazic pe aceste teme.

Faza este că toate aceste lucruri sunt false și iluzorii. Creștinismul este o religie falsă creată cu scopul de a controla masele și pentru a distruge cunoștințele spirituale.

https://tinyurl.com/t896avp
Accesați link-ul cu încredere. Am fost nevoit să-l convertesc într-un tiny url pentru că site-ul respectiv este cenzurat pe acest forum (nu, nimic ilegal, doar lucruri pe care unii vor să le elimine din ochii oamenilor).

| RAY a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Eu merg pe varianta cum ca iahve a predestinat absolut totul in clipa creatiei

| FreddieM a răspuns (pentru RAY):

Imi satisfaci o curiozitate? Cum explici asa zisa predestinare a holocaustul sau alte megamasacre, gulagul rusesc, lagare de reeducare in china in care au murit milioane, siria etc.

| Michael11 a răspuns:

Exista si predestinare dar si liber arbitru. Omul a fost creat cu vointa libera. Adica liberul arbitru. Tu poti sa faci ce vrei, indiferent daca acea fapta este una buna sau una rea. Poti sa mergi unde vrei si cand vrei. Nu te poate forta nimeni sa iei o decizie sau alta. Predestinarea are legatura cu mantuirea sau cu chemarea in lucrare. Despre Ieremia se spune ca a fost randuit mai dinainte de a se fi nascut, ca sa fie prooroc. Dumnezeu in atotstiinta Lui, a stiut mai dinainte de a crea vreun om, care vor fi cei care ii vor sluji si care nu. De aceea, fiindca i-a cunoscut mai dinainte, i-a predestinat pe cei care sunt ai Lui, sau i-a randuit mai dinainte sa ajunga in rai. Este simplu. Dumnezeu nu a predestinat pe nimeni sa ajunga in iad. El nu a hotarat mai dinainte ca o persoana sa faca fapte rele. El nu face pacat si nu suporta pacatul. Cei care vor ajunge in iad, vor plati pentru razvratirea lor impotriva lui Dumnezeu. Nu suntem marionetele lui Dumnezeu. Daca am fi, atunci am trai toti o viata sfanta, fara pacat, asa cum a trait Isus. Nu suntem roboti. Dumnezeu ne-a lasat chiar si sa pacatuim daca vrem. Dar in final ne va cere socoteala pentru viata pe care am trait-o. Dumnezeu poate interveni asupra acestui Univers cand vrea si de cate ori vrea. Daca Dumnezeu nu ar mai putea interveni in Universul pe care L-a creat, inseamna ca Universul ar fi scapat de sub control. Ar fi un haos. De ce? Deoarece ar insemna ca doar satana ar mai interveni in Universul creat de Dumnezeu. Satana ar distruge tot.