| Inferno a întrebat:

Dumnezeu agreaza compania spiritelor marginite?

4 răspunsuri:
| Kalla a răspuns:

Cine vrea compania lui Dumnezeu trebuie doar sa-L cheme iar El va agrea.

| puscahoreangaion a răspuns:

Pai nimeni nu are maginire

| usuk a răspuns:

Daca ele exista, evident...sau ma rog, asta daca nu cumva le da si lor "free will"
[daca nu ar agrea, le-ar distruge si le-ar trimite in iadu', la nea satanelu']

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa cred ca de la Dumnezeu pleaca in toate directiile anumite puteri,incepand cu Iisus si Duhul Sfant ca fiind una cu Dumnezeu, altele ca ingerii, heruvimii, serafimii arhanghelii si tot asa in descrestere, pana la duhurile cele ce nu-l cunosc pe Dumnezeu si fac tot raul dupa departarea si decaderea lor din starea in care au fost si au cazut ori s-au departat.De asemeni,Dumnezeu nu cred ca este o figura centrala si toate celelalte concentrice,ci Dumnezeu fiind tot si in toate actionand prin legile sale,si poruncile lui asa cum le numim noi crestinii,guverneaza acest haos intr-o ordine desavarsita, intr-o existenta asa cum o numim noi cat traim.el fiind stapanul tuturor vazutelor si nevazutelor, trebuie sa credem si oricum ne supunem vrem nu vrem acestor legi ori porunci. Spirite marginite? daca te referi la creatie in intregul ei e greu de spus si daca te referi la oameni e si mai greu fiindca e o mare diferenta intre trei tipuri de spirite traitoare; cele ce traiesc ingereste in trup, cele obisnuite ca noi si cele marginite, fiindca nu cunoastem limita unde se termina una si incepe cealalta.iar Dumnezeu care nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui.cred ca a luat masurile necesare la orice nivel.pentru a indrepta tota raul.la noi la oameni avem o a doua sansa de a castiga ce am pierdut prin adam, castigata prin Iisus Hristos, prin grija si dragostea lui Dumnezeu.dar este si iadul, pentru arderea gunoiului si eliminarea a ceia ce aduce dezechilibru.astea sant doar pareri omenesti, nu te apuca sa te crestinezi ma hadesule pana nu gasesti o sursa muuuut mai demna decat mine.de ce sa pierim amandoi? eu sant marginit de li, ite pamantesti si omenesti.trupesti si sufletesti.si cred ca Dumnezeu ma ingaduie si pe mine pe aici.il mai fac sa rada cateodata.ca acuma de pilda?