| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu are grija de violatori, intrebarea e fetelor var conveni daca ati fi obligate sa traiti cu violatorul vostru o viata?

deuteronom 22 cu 28 Dacă un om întîlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, şi se întîmplă să fie prinşi,

29 omul care s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint; şi, pentrucă a necinstit -o, s'o ia de nevastă, şi nu va putea s'o gonească, toată viaţa lui.

22 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Mai mult ca sigur nu m-aş putea abţine şi l-aş omorî, deci cred că-ţi dai seama cât de mult mi-ar conveni. Trebuie să fii destul de masochist ca să respecţi asemenea cretinisme.

| DomineRex a răspuns:

Crestinii de aici si din multe parti nu stiu ce sa iti raspunda, pentru ca nu stiu sa gandeasca, au ajuns sa fie niste masini de memorat versete, asa ca lasa-ma pe mine sa iti explic.
In cazul unui viol ce trebuia sa ii se faca barbatului? Sa fie omorat? Si ce trebuia sa faca victima? Aici era vorba de onoare si agresorul era pedepsit in felul acesta,victima trecea in grija lui,in casa lui si astfel era o solutie decat ca el sa fie pedepsit in alt mod iar ea sa fie despagubita, pentru ca ar fi cazut in alte extreme, ar fi ajuns sa curveasca si daca i s-ar fi nascut un copil era si problema psihologica de azi, se spune ca un copil se dezvolta mai normal intr-o familie cu 2 parinti decat cu un singur parinte.

Si mai e un aspect de care trebuie sa tii cont,nu judeca tu pe aia care erau intr-un context mult mai dezavantajat decat esti tu, nu aveau acces la educatie si nu aveau atatea facilitati ca azi, intelegi?
Poti sa mi le dai si pe restul ca stiu de pe ce site le-ai luat laughing, a mai pus unu o intrebare la fel si am vrut sa vad daca stie vreun crestin sa raspunda, dar se pare ca nimeni nu stia sa raspunda logic, doar ca asa e voia Dumnului, cine suntem noi sa il chestionam pe Dumnezeu, ganditi crestini ca nu o sa va doara mintea.

| anonim_4396 explică (pentru DomineRex):

Am citit biblia

| IMC90 a răspuns:

Constantin Mavrocordat :

"Cel ce va fi prins cu stromeleagul invirtosat primprejurul partilor fatatoare ale muierii, i se va taia scirbavnicul madular spre vesnica lui nefolosire!"

hahahahahahahahaha pauza hahahahahahahaha hahahahahaha

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Ala sigur era puta bleaga, de era asa de dur laughing

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Macar legea asta a fost abrogata :)) Dar, in occident, exista o sumdenie de legi tampite, care nu au fost inca abrogate :
http://www.9am.ro/......-lume.html
http://www.mioritice.com/banc/19428/
http://www.yuppy.ro/......goare.html

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Era sa cad de pe scaun. Pai si daca e ilegal sa crapi in Parlamentul britanic, cum dreak il sanctioneaza pe ala? Amendeaza mortu'? laughing

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

Erau mai multe, dar n-am timp acum sa caut. Oricum, cu un sarci pe guagal gasesti sigur ceva happy

| Danyelusha a răspuns:

Nu mi-ar conveni, si nici unei fete nu i-ar convenii asta. Dar exemplul pe care ni l-ai dat tu a fost din vechiul testament. Imediat dupa ce a venit Iisus pe pamant toate s-au schimbat si ceea ce ai scris tu, acujm nu mai este valabil.
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| anonim_4396 explică (pentru Danyelusha):

Tu ai citit ce am scris eu acolo? da il pedepseste ca e obligat sa traieasca cu tine e o pedepsa sa traiesti cu o femeie

| anonim_4396 explică (pentru Danyelusha):

Isus a modificat tot deci atunci de ce mai exista vechiul test?

| Danyelusha a răspuns:

P.S, violatorii sunt pedepsiti ede Dumnezeu, El nu are grija de ei.

| LotusRadioactiv a răspuns:

Aceste lucruri sunt luate din Vechiul Testament, o vreme in care casatoriile se axau pe deciziile parintilor si puritatea fetei. Daca aceasta a fost dezvirginata deja, probabilitatea ca ea sa se casatooreasca cu un alt barbat ar tinde spre 0, iar ea ar fi fost privita de toata lumea ca pe o necurata si ar necinsti-o (logic vorbind, pe vremea aceea, o fata care nu mai era virgina si, de asemenea, necasatorita, ar fi fost violata mult mai usor).
Oricum, baza casatoriilor in acea vreme nu era dragostea, ci inmultirea, raspandirea speciei.
In Vechiul Testament, femeia a fost o fiinta umila, dominata de barbat. Se poate observa de asemenea o lume bazata pe legi dure, severitate, deoarece poprul evreu de atunci ar fi trait in destrabalare fara aceste legi (un exemplu clar este mentionat in Biblie, legat de cetatile Sodoma si Gomora), si erau inca pergatiti pentru aprofundari rationale.
In Noul Testament, Iisus a ridicat femeia la nivelul barbatului, iar dragostea a devenit prioritara.

| anonim_4396 explică (pentru LotusRadioactiv):

Hai serios de aia se spune ca capul casei e barbatul

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect zis: "se spune", verb care introduce o zicala, un sfat traditional. Traditia este cea care s-a pastrat de-a lungul timpului, deci este explicabil faptul ca familia populara romaneasca adopta acest concept. O "lege noua" nu se aplica dintr-o data. Este nevoie te timp pentru a fi adoptata, iar orgolul barbatilor, pentru a fi infranat, crede-ma, necestita foaarte mult timp...

| anonim_4396 explică (pentru LotusRadioactiv):

Deci vechiul testament a expirat?

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost abrogat laughing

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, a fost retusat. Spre exemplu, decalogul inca se aplica.

| anonim_4396 explică (pentru LotusRadioactiv):

Daca te violez ramai cu mine o viata?

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Cauta in dex verbul "a retusa".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe vremea aceea, din cate stiu, fetele nu se opuneau foarte tare relatiilor sexuale deci nu existau violuri, oamenii pe vremea aceea aveau alta mentalitate fata de a noastra, cel putin asa cred.

| Beibiiis a răspuns:

Nu, bineinteles! Chiar nu mi-ar pasa de biblie sau de orice altceva, chiar daca suna ciudat. De ex., eu nu-l iubesc, iubesc pe altcineva. De ce ` sa ma pedepseasca si pe mine Dumnezeu? Adica. de ce sa stau cu cineva pe care nu-l suport. Nu vi se pare ca pedepseste 2 iepuri dintr-un foc. unul dintre ei, nevinovat?
rolling on the floorlaughinglaughingOqm`, in ziua de azi.laughinglaughing