| RAY a întrebat:

Dumnezeu are sentimente si emotii ca si noi? Doar pozitive?

29 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai n-are cum sa aiba emotii si sentimente pentru ca nu are creier unde e chimia care da acele emotii si sentimente, ca sa aiba, trebuia sa aiba corp fizic ca noi ca sa aiba masinaria care le produce, daca n-are, nici macar nu vede, nu aude, nu nimic.
Nici nu are cum sa vada, ca insusi aparatul optic fizic nu-l are, ca sa nu mai zic de masinaria care decodeaza imaginea care nu o are.

Chiar ziceau astia ca un om invizibil nu ar putea vedea.

Si ce zic eu se probeaza, ca daca te joci cu chimia din creier, ai sa te joci si cu emotiile.
Daca tii serotonina sus si vine un eveniment negativ, nu o sa mai ai emotii negative.
Sau invers, daca vine un eveniment pozitiv si tu dai serotonina jos, o sa ai emotii urate.
Iar serotonina aia e materie, materie care daca nu ai corp, nu exista, asa ca...

| RAY explică (pentru Mosotti):

Din iubire a creat umanitatea cica, deci el nu are emoti, tot din iubire s-a trimis el pe el insati pe pamant sa se sinucida

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai si de unde stia el ce e iubirea daca n-are emotii?! Si ce scop avea sinuciderea? Ar fi fost un nonsens, din iubire sa faci bine, nu sa mori ca prostu, ca nu ajuta pe nimeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ba da.
" Preaiubiţilor, să ne iubim unii pe alţii, pentru că dragostea este din Dumnezeu şi oricine iubeşte este născut din Dumnezeu şi-L cunoaşte pe Dumnezeu!
Cel ce nu iubeşte, nu L-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este dragoste." - 1 Ioan 4:7-8
De aici denotă că Dumnezeu are sentimente iar sentimentul său predominant este Dragostea. Dragostea pentru creația Sa, adică omul și natura. happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu crezi ce scrie acolo? Uite-te in istorie, analizeaza faptele, si ai sa afli care e adevarul cu religia.
Daca niste unii scriu undeva ca eu is superman, tu crezi? Fara sa verifici si nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu trebuie să analizezi nimic, ci să simți. Dumnezeu nu e o materie precum Aritmetica, pentru a o analiza.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu e personificarea noastra, dar eu am spus ca nu poate face rau nici nu stie ce e raul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai fost tu lângă Dumnezeu în timpul creației Sale, atunci când a întocmit-o?
Nu știi că se spune că "încurcate sunt căile Domnului?"
Ce atâta revoltă anti-Divinitate din partea ra?

Stricaţi ce sunteţi! Oare olarul trebuie privit ca lutul sau poate lucrarea să zică despre lucrător: „Nu m-a făcut el"? Sau poate vasul să zică despre olar: „El nu se pricepe"? - Isaia 29:16

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci ce e? Ca ceva trebuie sa fie, altfel nu merge, daca nu e materie, e altceva, dar sa vedem si noi ce e, nu asa... vrajeli.
Sa simt ce?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca voi va bateti joc de biblie, o interpretati aiurea, esti sectanca?

| RAY explică (pentru Mosotti):

E credinta oarba mann, cu astia nu ai ce discuta cv rational, trebuie sa simti iar orice intrebare are ca raspuns dumnezeu simplu

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca smecherii lumii care conduc lumea ti-a zis "Crede si nu cerceta", ca nu cumva sa afli ca e vrajeala, tot de aia e si aia cu, caile domnului. Bine, daca esti mica adica adolescenta, e de inteles, dar cand mai cresti, ai sa vezi ca daca stai putin sa realizezi realitatea si totul, ai sa vezi ca e o vrajeala.
Ca si eu in copilarie gandeam ca tine si credeam, deci mai e timp.

Tu citezi dintr-o carte scrisa de ei! Si le-a iesit, uite, ca multi cred in aia, asta au si urmarit.
Si pe dumnezeu asta cine l-a facut? Ca nimic nu apare asa aiurea, o origine are. N-are mama, tata, familie, gagica?! Unde sta? Asa in aer?
Daca e asa bun, de ce nu face ca fetei aleia sa-i creasca parul?! Fata de care ziceai in topicul celalalt, de ce o lasa asa?!

De ce n-a facut sa nu se mai imbolnaveasca, ca aici omu nu alege sa faca cancer sau nu, asta asa, si ca era vorba de raul permis.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu mearga asa sa simti aiurea, ce sa simti? Totul are o logica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Arată-mi exact unde scrie în Biblie "Crede și nu cerceta". Din contră, Biblia zice:

1 Preaiubiţilor, să nu daţi crezare oricărui duh; ci să cercetaţi duhurile, dacă sunt de la Dumnezeu; căci în lume au ieşit mulţi prooroci mincinoşi.
2 Duhul lui Dumnezeu să-L cunoaşteţi după aceasta: Orice duh, care mărturiseşte că Isus Hristos a venit în trup, este de la Dumnezeu;
3 şi orice duh, care nu mărturiseşte pe Isus, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui Anticrist, de a cărui venire aţi auzit. El chiar este în lume acum.
4 Voi, copilaşilor, sunteţi din Dumnezeu; şi i-aţi biruit, pentru că Cel ce este în voi, este mai mare decât cel ce este în lume.
5 Ei sunt din lume; de aceea vorbesc ca din lume, şi lumea îi ascultă.
6 Noi însă suntem din Dumnezeu; cine cunoaşte pe Dumnezeu, ne ascultă; cine nu este din Dumnezeu, nu ne ascultă. Prin aceasta cunoaştem duhul adevărului şi duhul rătăciri." - 1 Ioan 4

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ferice de cei care nu au vazut dar au crezut =credinta oarba, de asta toma e numit cel necredincios

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt sectantă, oficial sunt crestin-otrodoxă dar nu pot să afirm că îi urmez cu ardoare dogmele. Eu cred numai în Dumnezeu și în Cuvântul Său: Biblia.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ce zic astia, nu ce scrie.
Am mai zis si in biblie scrie si chestii bune, nu zic nu, insa biblia in sina e mana unora care au interese f mari, dar asta se stie, nu o zic eu.
De fapt religia a fost facuta cu interes, totul a pornit ca sa nu contesti imparatul, sa zici ca a fost pus de dumnezeu acolo.
Au fost destepti, si uite ca a prins la multi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Plus:
Corinteni 7:2
"Totuși, din pricina c**viei, fiecare bărbat să-și aibă nevasta lui și fiecare femeie să-și aibă bărbatul ei."
Ne învață Biblia de rău cumva? Eu zic că nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca Biblia e scrisă de smecherii lumii, așa cum afirmi tu, atunci de ce a avut loc Inchiziția? Căci dacă era vreun interes în existența ei, atunci la Inchiziție nu s-ar mai fi ars biblii.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis ca multe sunt ok scrise in biblie, nu de asta era vb. Era vb ca religia in sine e vrajeala celor mari.
Aveau nevoie sa scrie si bine, ca doar aveau nevoie de liniste ca sa faca ei averi. Dar cand vroiau sa nu fie liniste, faceau razboaie de cucerire tot asa, sa faca burtile mari.
Si religiile astea sunt de multe ori una contra alteia, inchizitia era a catolicilor, daca nu faceai ca ei, pac, te omorau.

Catolicii ar da orice sa catoliceasca estul de exemplu, ca sa fim si noi sub influenta lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Dumnezeu nu este de partea nici unei religii, deoarece toate se contrazic într-un fel sau altul iar unii transformă religia într-o afacere. De ce crezi că a rasturnat Iisus a mesele negustorilor din Templul cel Sfânt?
Dumnezeu e independent de orice religie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar se leaga de religie, se vb de dumnezeu la pachet cu religia (nu conteaza care e ea).
Pe isus l-au omorat smecherii pentru ca el zicea ca omu sa creada in dumnezeu si sa fie liber, el zicea bine, dar na.
Adica cu alte cuvinte sa nu mai fie supusii imparatilor, si deci de aia si-a luat-o.

L-a mancat limba, aia e, el era un om de rand bun si socialist care tinea cu oamenii de rand si vroia sa faca bine.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci ești protestantă.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Intreabai pe copii de la orfelinat sa vezi ce iti vor raspunde ca doar Dumnezeu e in oameni. https://www.youtube.com/watch?v=aUWf5UYzbWM&ab_channel=B.U.G.Mafia

| alex598 a răspuns:

Dumnezeu experimenteaza toata gama de trairi pe care le experimentam si noi. Biblia vorbeste despre Dumnezeu ca fiind uneori trist, gelos, manios si asa mai departe.

| RAY explică (pentru alex598):

Deci dz e un om ca si noi, are si el frustrari, regrete, momente de nebunie, Dumnezeu este personificarea noastra

| doctorandus a răspuns (pentru alex598):

Dap, Dumnezeu antropopatic (făcut după chipul și asemănarea omului).

| AlexandruDre a răspuns:

E ca si cand ai spune ca caini nu au sentimente tongue

| RAY explică (pentru AlexandruDre):

Dar el poate stii doar binele si face doar bine, deci dz nu stie ce e raul si nu poate face rau, cititi biblia