| mentholinks a întrebat:

Dumnezeu are si parte feminina? Ce inseamna asta?

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Singurele persoane SEXUATE din univers sunt oamenii.

| Emazio a răspuns:

Dumnezeu nu are sex, nu e barbat sau femeie

| RAY a răspuns:

Dar ce are masculina? In biblie scrie ca aparea ca o flacara

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Mă trimiteai pe mine sa citesc Biblia, dar tu nu ai habar despre ce vorbești rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Plato in biblie nu scrie ca e barbat

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Dar cum sa nu scrie? Plato sau Steregoi?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur ca are.

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

Adica?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Celcestietot):

Adica are, are tot ce vrea sa aiba happy

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nice happy

| Celcestietot a răspuns:

Nope.

| Holiday a răspuns:

Pai ce sa insemne? Ca e hermafrodit.

| CostinAlamariu a răspuns:

Dumnezeu nu are nici parte feminina nici parte masculina. Ne referim la Dumnezeu ca "el" pentru ca e personal si nu impersonal si din mai multe motive ce tin de teologie complexa

| Irinel15123532 a răspuns:

Unde scrie in biblie?

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Pai nu scrie, decat ca a facut pe barbat dupa chipul si asemanarea Lui. Nu-i asa, pana la urma Dumnezeu este barbat, nu?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Celcestietot):

Asa este, Dumnezeu se descrie pe Sine fiind de sex masculin.
3 persoane diferite ale Sfintei Treimi intrunesc un singur Dumnezeu.
Tatal, Fiul, Duhul Sfant, si impreuna sunt un singur Dumnezeu.
Iisus este aidoma chipului Lui Dumnezeu. Cum este Iisus, asa este si Tatal si Duhul Sfant.
Desigur, Dumnezeu este Duh, nu este om, dupa chipul si asemanarea Lui, se refera la constiinta, sentimente, ratiune, logica. Dumnezeu este mult mai mult decat ne putem noi imagina vreodata, este infinit si nu l-am putea concepe pe pamant, fiind in trupuri limitate si inferioare. Dar biblia spune ca atunci cand vom fi in cer, toate barierele vor fi date deoparte si il vom vedea pe Dumnezeu asa cum este El, in toata maretia Lui.
(2 Timotei 3:16) Biblia vorbeşte întotdeauna despre Dumnezeu ca „El". Prin urmare, Dumnezeu a vrut ca oamenii să-L cunoască drept un „El"

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Interesant thinking, dar Dumnezeu ar putea avea o forma cat mai aproape de om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Edit: Ce face partea feminină diferit de ce poate să facă partea bărbătească?

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Nu ma refeream la putere ci la caracterul lui Dumnezeu, la cunoastere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Caracter și cunoaștere feminină? Dezvoltă.