| Steregoi a întrebat:

Dumnezeu atotputernic inseamna un Dumnezeu care poate convinge o persoana cu libertate de alegere ca doar Dumnezeu merita inchinare mereu sau fara incetare si ca nu poate fi inlocuit cu niciun alt dumnezeu sau cu nici o alta autoritate. Un dumnezeu care ar face oameni roboti fara libertate de alegere nu este un dumnezeu atotputernic. Omul nu este atotputernic pentru ca face roboti. Cum ar trebui sa fie pentru voi un Dumnezeu atotputernic?

3 răspunsuri:
| Couragebv a răspuns:

Sa ii spunem altfel decat "D-zeu", Creator poate ar fi mai ok, eliminam sexul. Nu e nici barbat, nici Femeie. Cu un plan bine facut, si echilibrat pentru fiecare, chiar si dupa ce moare. Stat 4 ani in manastire, si spun ca D-zeu care scrie in carti, filme, si alte comercializari, copiate din religii antice. Nu e creatorul in sine. Dumnezeu e "facut" de oameni ( Sinodul de la Niceea) si e creat in masura, de inteligenta lor. Se merge pe un simplu plan in majoritatea religiilor ( frica si speranta)

| Steregoi explică (pentru Couragebv):

Raspunsul tau este nefolositor si eronat.

| Couragebv a răspuns (pentru Steregoi):

Pot sa traiesc si cu impresia ta happy.