| Danciulescu_Grantu_ a întrebat:

Dumnezeu cand l-a creat pe satan, stia ca se va razvrati?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu prea-s in temă dar chiar l-a creat sau a devenit el așa, nașpa?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru sierra1):

El a devenit. Dumnezeu a creat fiinte si entitati cu liber arbitru.

| sierra1 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

"| FilosofulDepresiv2022 : Dumnezeu a creat fiinte"

așa o fi dacă tu zici!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai Dumnezeu asta stie si ce m-am **** maine, normal ca stia ce soft au oamenii lui, daca el i-a facut.

| CIaudiu a răspuns:

Cre(s)tinii spun ca da, stia.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Dumnezeu, prin definiție, e Atotștiutor. Adică El știe tot ce s-a întâmplă, se întâmplă și se va întâmpla: gânduri ascunse, urzeli; tot ce se șoptește noaptea la lumina felinarului îi e cunoscut lui Dumnezeu și va fi spus cu voce tare în ziua judecății. Deci bineînțeles că Dumnezeu știa că Lucifer se va răzvrăti.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Da, insa a decis sa il creeze pentru ca era necesar pentru incercarea oamenilor.

| Anonim027 a răspuns:

Bineînțeles,El știe totul, dar Dumnezeu ne-a creat cu dreptul de a alege dacă el îl omora pe satana sau nu lasă pe Eva sa mănânce ii ca și cum s-ar contrazice cu El, noi alegem ce sa facem bine ori rău
Dumnezeu ii Sfânt și drept El nu își va Călărași niciodată Cuvântul ca noi oameni