| Steregoi a întrebat:

Dumnezeu controleaza forta energiei negre jucandu-se astfel cu Universul? Simuleaza marele magnet unde e superclusterul de galaxii asa zisa mama de stele?

11 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Incerci sa cuplezi explicatii divine cu cele stiintifice!
Dar iti reamintesc ca desi stiinta e, oarecum avansata, este departe de CREATIUNE!
Dumnezeu ne-a dat libertatea sa credem orice, inclusiv aceea a gandi liber!
Gaurile negre sunt, ca o explicatie, acele forme care reformateaza, din cand in cand, in mod necesar, mizeria universala! Nu cred sa existe acea mama de stele! Sau daca este nu este UNICA!
Nu inteleg, de ce privesti PERSONAL situatia! Mai ai timp si sa mori, pana sa se intample ceva sa te afecteze!
Dumnezeu controleaza TOTUL.
In fapt, a lansat un program, care sa faca sa functioneze NORMAL lumea! Capacitatea noastra de intelegere este binara! Bine -rau, negru -alb.
Deocamdata ne satisface!
Capacitatea momentana asta este!
Jocul Lui Dumnezeu cu noi, nu este ca la 'pacanele' ..este mult mai profund! Si nu e treaba noastra! El ne-a dat doar Decalogul, ca referinta! Suntem atat de efemeri, incat ma mir ca vreti, unii inconstienti sa re-creati un nou turn Babel!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Steregoi):

Este foarte interesant! Se va schimba, inseamna echilibrul cu care am fost obisnuiti! Asta se simte!
Merci pentru informare!

Răspuns utilizator avertizat
| Alfred0703 a răspuns:

Nu face asa ceva, el se uita cum ti-o freci.

| Uxellodunon a răspuns:

Nu stim ce e energia neagra si cum accelereaza ea expansiunea universului si nu presupui fara nici o dovada ca e controlata supranatural de dumnezeul biblic. Ar putea fi orice.

| Steregoi explică (pentru Uxellodunon):

Dumnezeu se joaca cu Universul prin energia neagra unde Duhul Sfant lucreaza neincetat tragand de materie sau intinzand materia imprimandu-i o expansiune accelerata. In Biblie evreii vedeau un nor foarte intunecat plin de vid adica era o bucata din materia neagra.

| Uxellodunon a răspuns (pentru Steregoi):

De unde stii ca asa e cazul? Ai niste dovezi? Energia neagra acum e materia neagra? Materie care e acum literalmente neagra?
Energia neagra sau intunecata nu se cheama asa pentru ca asata e culoareaa ei, nu are culoare, e o metafora pentru mister.

Pentru ca nu am explicat fenomenul accelerarii expansiunii, s-a zis ca e din cauza unei forte pe care noi nu o stim, care s-a numit energie intunecata, si nu stim ce e si cum acctioneaza, e un concept misterios pe care s-a pus vina accelerarii expansiunii

De unde si pana unde ce au vazut evrei este acest concept?

Si pe baza caror dovezi pretinzi ca dumnezeul descris in biblie controleaza acest fenomen? De unde stii ca e dumnezeu si nu o lege a fizicii nedescoperita inca, sau orice altceva?

| Steregoi explică (pentru Uxellodunon):

Evreii nu puteau respira in acel nor intunecat pentru ca nu continea aer ci era un fel de vid. Lumina nu se reflecta din acel nor adica era complet negru. Dumnezeu este stapanul si intunericului si nu doar al luminii.

Iov 38:21:"Poţi să înnozi tu legăturile Găinuşei* sau să dezlegi frânghiile Orionului?" Gainusa sunt pleiadele. Iov 38:19, 20:"Unde este drumul care duce la locaşul luminii? Şi întunericul unde îşi are locuinţa?
20 Poţi să le urmăreşti până la hotarul lor şi să cunoşti cărările locuinţei lor?" Iov 38:9:"scutece din întuneric". Isaia 40:22:"El întinde* cerurile ca o mahramă subţire şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el." 26:"Ridicaţi-vă ochii în sus, şi priviţi! Cine a făcut aceste lucruri? Cine a făcut să meargă după număr, în şir, oştirea lor? El le cheamă* pe toate pe nume; aşa de mare e puterea şi tăria Lui, că una nu lipseşte."

| Uxellodunon a răspuns (pentru Steregoi):

Din nou, energia intunecata nu e un vid, nu e un intuneric, e un CONCEPT care determina un FENOMEN

Si e fascinanta gimnastica ta mentala cu privire la citate biblice scoase din context. In isaia 40:22 asociezi arbitrar metafora cortului asterut peste oameni cu expansiunea universului. Pe baza citatului se poate deduce si ca cerul este o cupola peste pamantul sub forma de disc (care este chiar modelul vechilor evrei al planetei)

| Steregoi explică (pentru Uxellodunon):

In biblia ortodoxa:"El întinde cerul ca un văl uşor şi îl desface ca un cort". Cerul sau cupola sau bolta cereasca are o dimensiune fixa si nu poate fi intinsa sau desfacuta pentru ca are mereu aceeasi dimensiune. Verbul "intinde", "desface" e la prezentul continuu ca si cum Dumnezeu face ca corpurile cosmice si galaxiile sa-si modifice mereu pozitiile in spatiu. Ceea ce Dumnezeu "intinde" si "desface" este Universul insusi care e vizibil pe bolta cereasca ce seamana cu un cort. In versetul 26:"Cine a făcut să meargă după număr, în şir, oştirea lor?" se arata ca Dumnezeu face ca corpurile ceresti, stelele, galaxiile sa "mearga" adica sa se deplaseze in spatiu in permanenta sau in mod continuu, si asta cu puterea lui sau cu energia lui ale carui efecte se vad si sunt puse pe seama gravitatiei si a energiei negre care nu e altceva decat puterea lui Dumnezeu. In fizica puterea P=E/t adica energia exercitata in timp ceea ce denota o energie dinamica ce pune totul in miscare si nimic nu "scapa".

In Biblie se arata clar ca Pamantul este sferoid si nu plat.