| RAY a întrebat:

Dumnezeu de unde a stiut ce e raul si binele? el traia singur din vesnicie in univers,in bezna totala,dumnezeu nu poate face rau,desi nu stie ce e raul, nici nu avea de unde sa stie, deci moralitatea lui dumnezeu cum s-a format?

17 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... atotputernic big grin

| Mosotti a răspuns:

Luand ca si cum povestea e adevarata:

Cum sa nu stie? Daca eu ma lovesc si ma doare, si daca nu ma lovesc, nu ma doare, nu e clar ca daca-l lovesc pe celalalt il doare?! Stiu ca daca nu-l lovesc e bine.

Stie f bine ce e rau si ce e bine, mai ales ca el a facut omu sa il doara, sa sufere sa sau nu sufere.
De unde stia sa faca ca sa-ti fie foame sa suferi, ca sa te oblige sa mananci? Uite ca stia sa faca acea suferinta sa apara.
De unde stia ca daca ai partener si esti iubit iti e bine, iar daca n-ai, iti e rau?! A facut special asa, ca sa te oblige sa faci cuplu ca sa-i faci lui copii.
Adica "daca nu faci ce zic eu, NU vei fi fericit, vei suferi".

Asa ca aia e! Era baiat destept.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Dar nu poate face rau

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

De ce nu? Poate f bine sa faca rau, si a si facut-o, domina raul in 80 % din treaba pe pamantul asta. A bagat in primul rand rautatea in noi, deci stia ce e, nu ai cum sa construiesti ceva de care nu stii ce este.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Conform bibliei

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai nu vezi ca si biblia se contrazice cu realitatea clara?! De aia am zis, ca si in poveste e multa anapodeala.
Realitatea e ca a vrut sa faca mult rau si prea putin bine, asta coincide cu realitatea.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Era satanel cel rau care avea aprobarea lui dz

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Dar nu ala a facut lumea cu raul asta, dz a facut-o, deci daca dz a facut lumea asa cum se zice, e clar ca el a facut si raul, iar satanel era o inventie de a oamenilor ca sa dea vina pe raul facut de dz.
Daca facea satanelu lumea, era raul lui, dar nu el a facut-o.
Asa ca iar anapodeala.

Iar daca tu dz nu vrei rau, de ce permiti unuia rau sa faca rau? Iara anapoda!

| RAY explică (pentru Mosotti):

Liberul arbitru, dar eu am creat destinele tuturor, ca doar stiu absolut totul, e un teatru mann

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Normal ca e un teatru, e totul o iluzie, real de la natura suntem, si ca dovada ca aici nu e anapodeala, ca sa supravietuiesti iti trebuia rautate, egoism, minciuna, forta fizica.

| LoveSleep a răspuns:

Ăștia când au vrut sa modifice legile justiției de au ieșit toți în strada, au facut acelasi lucru. Aveau puterea si au facut cu ea ce i-a tăiat capul.
Asta a făcut și Dumnezeu.

Doar ca saracul dupa ce a creat toata complexitatea universului, nu i-a mai rămas creier pentru a o manageria. Si a venit cu aberatii precum "nu face sex inainte de casatorie", "nu purta fuste scurte", "du-te la biserica", "moarte homosexualilor" si alte căcaturi de genul.

| LPCTSTR a răspuns:

I-au dat-o aceeasi preistorici care l-au imaginat ca bun, iubitor, bla bla.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Dumnezeu daca e bun e limitat,daca e rau iar e limitat, nu poate fii netru ca e mereu la extreme, au si vrajeala sa alegi intre dz vs satana, satana nu poate face rau fara dumnezeu nici bine, iar dz nu stie ce e raul nici nu poate face

| TamplaruAnisoara a răspuns:

După tine Dumnezeu a fost adus de barza. In cazul acesta, a stat si a meditat, si a ajuns la " ce Mie nu îmi place altuia nu-i voi face. Si astfel le-a cuprins in Tablele Legii pe care le pretinde sa le respectam pentru a ne asemăna cu El.

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Femeie esti fara de speranta

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Da, ne asemanam cu el adica rai, ai dracu, gelosi, posesivi, invidiosi, parsivi, mincinosi, violenti uneori. Ca astia suntem majoritatea.
Asa ca...

| wexceptional a răspuns:

Dumnezeu e si raul si binele nu a inventat el moralitate ci oamenii
binele a fost gasit nu inventat de catre oameni si pentru oameni ai citit in Biblie ca scrie de multe ori sa faci bine sa faci bine pai de ce crezi ca scrie? pentru ca cineva s-a saturat sa tot vada rau in jur si cerea cu disperare bine si asa a aparut morala crestina