| Vernusio a întrebat:

Dumnezeu e mai mult milostiv si iubitor sau mai mult este drept?

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E echilibrat in toate calitatile sale.

| ania a răspuns:

Și mila și iubirea și dreptaea lui sunt infinite, la fel ca și creativiatatea lui prin care și-a împlinit dreptatea care cerea pedepsirea noastră pentru păcatele noastre trimițând pe Mântuitorul Hristos să fie pedepsit în locul nostru și să-și reverse asupra noastră în schimb mila și iubirea Lui.

| RAY a răspuns:

In vechiul testament este un zeu razboinic care e crud,nemilos, rau, viclean, psihopat e in nt s-a schimbat posibil ca sa feminizat a devenit mai milos, iubaret, iertator, dar tot trimite 5, 5 miliarde de persoane in iad ca nu il accepta in inimile lor, omul de azi a devenit sclavi zeiilor care ia creat, asta e pacat, sau sclavi moastelor, a unor oase putrezite unde uni le saruta

| T0T a răspuns:

Aș prefera să fie din amândouă. Adică să poți fi iertat dacă te căiești cu adevărat(prin fapte mai ales) iar cine poate judeca mai bine decât un creator care ar trebui să fie un judecător suprem? Ar trebui să ne referim la El cum este chiar deasupra legilor omenești pentru că clar ar trebui să aibă o inteligență superioară(noi ar trebui să fim retardați pe lângă el). Deci dacă ar exista o asemenea entitate nu cred că ar trebui nici să ne întrebăm cum este căci clar se situează undeva mult mai bine decât noi.

| Hammurabi a răspuns:

In egala masura.

| StrongHeart a răspuns:

Dumnezeu este omnipotent.Figure out!

| Mclaren12 a răspuns:

Este un criminal. Biblia o arata de nenumarate ori. De fapt Yehova incalca propriile porunci.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Fac spam stiu, daca te ai îndrăgosti de o evreica ce ai face?

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Hehe ce curios ești. N-ai vrut să dezbatem pe privat despre "milioanele de evrei uciși secolul trecut" dar vrei să știi ce aș face dacă m-aș îndrăgosti de o evreică.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Iubirea poate schimba omul man, ironia vieti sa iubesti ceea ce urasti in prezent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubitor.

| Ben00 a răspuns:

Prin Iisus s-a aratat tocmai mila si iubirea.

| MaTeOGG a răspuns:

#logica babeblor. Dtai 10 zile in ploaie si in vant pentru a saruta un geam cu oase.In autobu ii dor picioarele 10 minute.

| Mașka98 a răspuns:

El manifesta aceste calitati in mod egal. Deja depinde de situatie.