| chiftelutacrocanta a întrebat:

Dumnezeu e masculin, feminin sau e si masculin si feminin?

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din nefericire lipsa studiului te face sa pui asemenea intrebare. Dumnezeu este alcatuit din trei fiinte, Dumnezeu Tatal care nu este om, Dumnezeu Fiul spune despre Acesta ca este DUH, Dumnezeu Tatal nu a fost vreodata vazut ci doar de doua ori auzit (teofanie se numeste evenimentul), Dumnezeu Fiul care acum este OM si barbat ca sex si Duhul Sfant care are o natura nedescoperita umanitatii. Cele trei FIINTE impreuna SUNT Dumnezeu.

| danay72 a răspuns:

Nu are un corp fizic ca și noi, sa fie masculin sau feminin, este este spirit, o forma de viata mult superioara corpului nostru.Ioan4:24

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Deci sfanta treime poate sa fie numita si Mama, fiul si sfanta fantoma nu? Nu de alta dar daca nu are forma sau alte chestii de genul acesta, nu conteaza daca ii zici "tata", "mama" sau altceva. Pana si "chestia aia" e un termen corect.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

I se spune tata, pentru ca autoritatea în familie este tatăl, nu mama, iar în felul acesta arătăm supunere fata de aranjamentul teocratic. 1 Corinteni 11:3.Isus a spus ca cei care vor fi în cer nu mai sunt nici femei, nici bărbați, pentru ca corpul spiritual este net superior celui omenesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Pai nu e egalitate intre femeie si barbat? Asa se laudau unii crestini ca zice in biblie. Inseamna ca si femeia poate sa fie autoritate. Si din moment ce zici ca in "cer" nu sunt nici femei nici barbati (aici o dai in alte probleme dar trecem peste), inseamna ca e corect ca sfintei treimi sa i se zica "Mama, fiul si sfanta fantoma" sau "chestia aia, fiul si sfanta fantoma" sau orice altceva.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu cred în trinitate, pentru ca în Biblie,nici măcar nu apare acest termen. Apoi, capul femeii este bărbatul, dar aceasta autoritate menționată în Biblie, nu este dura ci iubitoare, iar femeia este un ajutor, nu o sclava.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

1 - "nu cred în trinitate"... ia uite ca am gasit ceva interesant de discutat.

Daca nu crezi in trinitate, inseamna ca pentru tine, Isus(fiul) si "Dumnezeu(tatal)", sunt de fapt aceeasi persoana corect? De curiozitate, cui s-a rugat isus pe cruce? S-a rugat lui insusi? Conform tie, de fapt nu exista "tata" si "fiu" corect?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei care cred în trinitate spun ca Dumnezeu, Isus și spiritul sfânt sunt aceeași persoană. Eu nu cred în trinitate, adică Dumnezeu nu este egal cu fiul, iar spiritul sfânt nu e o persoana.Biblia arata clar ca sunt 2 persoane diferite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

"Cei care cred în trinitate spun ca Dumnezeu, Isus și spiritul sfânt sunt aceeași persoană"... nu neaparat. Treaba cu trinitatea este impartita in mai multe variante (asta fiind unul din motivele pentru care crestinismul e impartit in atatea ramuri). Exista variante in care cei 3 sunt acelasi personaj, exista variante in care sunt personaje diferite, exista variante in care sunt doar 2 personaje si "forta" zeului principal personificata, etc.

"Biblia arata clar ca sunt 2 persoane diferite"... dar tot trinitate ai si tu. Ai 3 personaje diferite corect? Atunci nu poti sa zici ca nu ai trinitate. Tu cate personaje ai : 2 si o forta sau 3?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am nimic. Biblia arata clar ca e vorba de 2 persoane distincte și de puterea lui Dumnezeu.

| Ager a răspuns:

Este interesant că ori de câte ori se vorbește despre îngeri care au venit pe pământ, ei și-au luat corpuri de bărbați. Fie cei trimiși de Dumnezeu fie cei care s-au răzvrătit și și-au luat corpuri umane pentru a avea relații cu femeile (înainte de potop).
Totuși, faptul că El este spirit, mă duce cu gândul că ființele spirituale nu sunt limitate la acest lucru.
Fac un exemplu. Dumnezeu e aerul. Ce este aerul? Masculin sau feminin?
Oricum, în Biblie despre El se vorbește mereu la masculin.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Masculin?

| oprescudorin11 a răspuns:

Dumnezeu e mai mult decat exprimarea feminitatii si masculinitatii, este Sfanta Trinitate, care include tot ce exista. Si harul de a intelege Unitatea Creatiei.
A trata ca pe un 'subiect' pe Dumnezeu ar fi o grava eroare! A declina verbele Lui, a gramatica subiectele legate de Numele Lui, este o nerozie.

| suffarstar a răspuns:

Khal.

| Dorugar a răspuns:

Daca Dumnezeu este Tata, cam ce gen crezi ca ar putea sa aiba?

| Geanin a răspuns:

E exact ce sunt si eu, Aliengender

| Aberdeen a răspuns:

Nu se zice că e „tatăl ceresc"? Eu înțeleg, din acest lucru, că este masculin.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Aberdeen):

Dumnezeu nu are gen decat in mintea si limbajul nostru limitat.Probabil ca se foloseste 'masculinul' de catere enoriasi si preoti, avand in vedere faptul ca omul a fost creat ca barbat in prima faza(Geneza). Este o gresita intelegere insa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neutru se zice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e Duh sfant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

îi hermafrodit

și are SIDA.

| 6684464 a răspuns:

Fac. 1:26 si 5:1. Daca Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea Lui si a iesit barbat, atunci... logic, nu?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru 6684464):

Omul este deopotriva barbat si femeie.Ba exista si homosexuali, travestiti, si detinatori ai ambelor organe. Este irelevant! Trebuie sa cauti in cuvantul IEHOVA existenta apartenentei ai vreunui sex. Judecata omeneasca este strict limitata la nimicnicia Creatiei.Un Dumnezeu nu se poate clona.Ca atare, orice forma a creatie, are in gandire si comportament si simturi, cel putin mai putin decat Dumnezeu!
Asa ca nu incerca sa i te substitui!

| 6684464 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu a facut femeia si homosexualii in acelasi timp cu barbatul.
Cand a facut om dupa chipul si asemanarea Lui putea sa iasa ceva fara sex, ceva unic, dar nu, a iesit barbat si asta stim pentru ca putem sa comparam cu ce a facut pentru Adam, si anume, o femeie.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

De multe ori numele fetelor se termina cu vocale: Ramona, Lidia, Ana, Roxana etc. dar e ca si cum ai intreba "Mos Craciun e feminin sau masculin?". din moment ce nu exista, e irelevant ce sex are.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Dumnezeu nu este om. Doar omul si animalul poate fi mascul sau femela (poate si unele plante), dar Dumnezeu, si chiar si ingerii, nu au gen, nu au nevoie de gen, pentru ca nu se reproduc.

| noone33 a răspuns:

Posibil sa fie ambele genuri happy

| OpenYourMindBeforeYourMouth a răspuns:

E extraterestru