| Humăn a întrebat:

Dumnezeu este de acord cu sclavia?

28 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

În mod logic nu!

| Zenicide a răspuns:

Atata timp cat e in folosul crestinitatii laughing

| doctorandus a răspuns:

Despre Dumnezeu nu am de unde sti, dar Biblia apara in mod cert sclavia, prin exemplu si precept.

| Iulian03 a răspuns:

Nu.

| epurel a răspuns:

Poza spune tot. https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/......6528_n.jpg (a mai postat şi GRs, eu am pus doar link-ul direct.)

| BeastMaster a răspuns:

Pai nu asta e deja crestinismul?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cu siguranta NU

| martzian a răspuns:

Citeste Epistola catre Filimon. Are doar un capitol. Vei vedea ca nu.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Normal ca este, crestinii ce sunt oare?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Iubirea aproapelui este una dintre învâţăturile de bază a Bibliei. Sclavia intră în directă contradicţie cu iubirea.
Unii nu înţeleg de ce atunci în Biblie se vorbeşte despre sclavie. Ei bine, când Biblia a început a fi scrisă existau deja structuri sociale şi economice ce intrau în contradicţie cu normele lui Dumnezeu. De aceea, el a ales să le tolereze pentru un timp, însă a dat şi legi prin care sclavii erau ocrotiţi.
De exemplu, Dumnezeu a interzis abuzul sclavilor. Dacă un sclav ajungea să fei mutilat în vreun oarecare fel de stăpânul său, acesta trebuia să-l elibereze. (Exodul 21:26, 27)
Când era eliberat un sclav, stăpânul era îndemnat să se dovedească generos cu el (Deuteronomul 15:13, 14).

| Dumitru73 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Biblia ne spune ca Dumnezeu i-a ales pe evrei si i-a "scos" dintre pagani.
Cand auzi prima data asta, te gandesti ca evreii erau mai buni decat ceilalti si ca Dumnezeu a vrut sa-i faca si mai buni.
Ori tocmai Biblia ne dovedeste contrariul.
O carte care isi invata tatal cum sa-si vanda fiica sau cum poate sa-si ucida fiul sau slujitorul fara a fi pedepsit, NU este o carte morala sau una izvoratoare de iubire, asa cum i se spune.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Dumitru73):

"O carte care isi invata tatal cum sa-si vanda fiica sau cum poate sa-si ucida fiul sau slujitorul fara a fi pedepsit, NU este o carte morala sau una izvoratoare de iubire, asa cum i se spune."
Cum ai ajuns la această concluzie?

| Dumitru73 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nu este concluzia mea.
Scrie negru pe alb in... Biblie.
Exod 21:7-11
"7Daca un om îsi va vinde fata ca roaba, ea sa nu iasa cum ies robii.
8Daca nu va placea stapînului ei, care o luase de nevasta, el sa -i înlesneasca rascumpararea; dar nu va avea dreptul s'o vînda unor straini, daca nu-si va tinea cuvîntul."
Deutoronom cap. 21:
"18. De va avea cineva fecior rău şi nesupus, care nu ascultă de vorba tatălui său şi de vorba mamei sale şi aceştia l-au pedepsit, dar el tot nu-i ascultă,
19. Să-l ia tatăl lui şi mama lui şi să-l ducă la bătrânii cetăţii lor şi la poarta acelei cetăţi şi către preoţii cetăţii lor să zică:
20. Acest fiu al nostru este rău şi neascultător, nu ascultă de Cuvântul nostru şi este lacom şi beţiv".
21. Atunci toţi oamenii cetăţii lui să-l ucidă cu pietre şi să-l omoare. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău şi toţi Israeliţii vor auzi şi se vor teme."
Sunt muuuulte exemple ca Biblia promoveaza crima, violul, camataria, homofobia, sclavia, tortura, misoginismul, etc.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Dumitru73):

Exodul 21:7-11 nu încuraja ca fetele să fie vândute ca sclave. Asta era o practică răspândită atunci, iar legea mozaică avea ca obiectiv să ocrotească bunăstarea persoanei aflate în acea situaţie.

| Dumitru73 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Dar cand femeia violata era ucisa alaturi de violator, pentru ca nu a tipat suficient de tare, ca sa fie auzita in cetate?
Nu mai imi aduc aminte toate citatele. Dar daca vrei stau si caut.

| Against a răspuns:

Nu prea cred...Cred ca ne-a facut egali.

| vrelian a răspuns:

Atita timp cit este in folosul lui da.asta vedem si in VT si in NT.pai acolo spune clar robii lui dzeu.in alta parte anumiti oamenii sint numitii fii lui dzeu.deci avem clar aceste doua cuvinte rob si fiu.si eu din cite stiu rob inseamna scalv. apoi ce dzeu trimitea oamenii lui sa omoare pe altii si sa le ia femeile aia ce inseamna? acele femei erau scalve.nu veneau de buna voie.erau folosite sa faca sex si asa mai departe mincare copii fara acordul lor.deci raspunsul este pozitiv.dar sa fie spre folosul lui.asa cum zicea cineva pe aiciaca este in folosul crestinatatii este chiar bine venit.

| Miza a răspuns:

Nu.

| minahrs a răspuns:

Ce nu mai aveti intrebari?

| Octa00 a răspuns:

Nu este de acord.Toti oamenii sunt egali, nu ar trebui ca unii sa ii puna pe altii sa faca ce vor ei sau sa ii tortureze.

| SynZeSaseTri666 a răspuns:

Oamenii ce cred in el sunt niste sclavi ai propriei persoane.

| ImmaDucK a răspuns:

Da si nu.
Ceea ce dovedeste ca biblia e plina de contradictii.

| Dumitru73 a răspuns:

Biblia ne spune ca Dumnezeu nu doar permite sclavia, dar Acesta da si reguli despre cum sa te comporti cu sclavii/robii, ce pedepse sa aplici, CUM SA-TI VINZI FICA, etc.:
Exodul 21:2-3
"2. Daca vei cumpara un rob evreu, sa slujeasca sase ani ca rob; dar in al saptelea, sa iasa slobod, fara sa plateasca nimic ca despagubire.
3. Daca a intrat singur, sa iasa singur; daca era insurat, sa iasa si nevasta-sa impreuna cu el."
Levitic 25:44-46~
"44Daca vrei sa ai robi si roabe, sa -i iei de la neamurile cari va înconjoara; de la ele sa cumparati robi si roabe.
45Veti putea sa -i cumparati si dintre copiii strainilor cari vor locui la tine, si din familiile lor, pe cari le vor naste în tara voastra; ei vor fi averea voastra.
46Îi puteti lasa mostenire copiilor vostri dupa voi, ca pe o mosie; si puteti sa -i tineti astfel robi pe veci. Dar cît despre fratii vostri, copiii lui Israel, niciunul din voi sa nu stapîneasca pe fratele sau cu asprime."
Exod 21:7-11
"7Daca un om îsi va vinde fata ca roaba, ea sa nu iasa cum ies robii.
8Daca nu va placea stapînului ei, care o luase de nevasta, el sa -i înlesneasca rascumpararea; dar nu va avea dreptul s'o vînda unor straini, daca nu-si va tinea cuvîntul.
9Daca o da de nevasta fiului sau, sa se poarte cu ea dupa dreptul fiicelor.
10Daca -i va lua o alta nevasta, nu va scadea nimic pentru cea dintîi din hrana, din îmbracaminte, si din dreptul ei de sotie.
11Daca nu -i face aceste trei lucruri, ea va putea iesi, fara nicio despagubire, fara sa dea bani."
Exodus 21:20-2
"20Daca un om va lovi cu batul pe robul sau, fie barbat fie femeie, si robul moare subt mîna lui, stapînul sa fie pedepsit.
21Dar daca mai traieste o zi sau doua, stapînul sa nu fie pedepsit; caci este argintul lui."

| Dumitru73 a răspuns:

Am uitat ce era mai important.
Cineva a pomenit de Epispola lui Filimon, vrand probabil sa spuna ca Legea Noului Testament nu permite sclavia.
GRESIT!
Iata ce spune Luca in cap. 12:
"47. Iar sluga aceea care a ştiut voia stăpânului şi nu s-a pregătit, nici n-a făcut după voia lui, va fi bătută mult.
48. Şi cea care n-a ştiut, dar a făcut lucruri vrednice de bătaie, va fi bătută puţin. Şi oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, şi cui i s-a încredinţat mult, mai mult i se va cere."

| tasmania a răspuns (pentru Dumitru73):

Domnule, aici nu e vorba de acordul pe care si l-ar da Dumnezeu in privinta existentei sclavilor, dupa cum ati inteles dumneavoastra si multi altii. E vorba doar despre reglementarea unei stari de fapt, existente prin vrerea si dorinta omului. Antichitatea e plina de astfel de lucruri. Dumnezeu le arata evreilor cum sa-i usureze pe robii lor, in cazul in care ar fi avut asa ceva.
Mai tarziu, Hristos va proclama egalitatea oamenilor in fata lui Dumnezeu - ca insemnatate a sufletului fiecaruia dintre ei. Daca realitatea ne convinge indubitabil ca oamenii nu sunt egali (nici fizic, nici psihic, nici emotional, nici ca intelect etc), Ortodoxia spune ca toti suntem egali inaintea lui Dumnezeu prin aceea ca avem suflet (pe care, daca si l-ar pierde omul, ce i-ar mai folosi daca ar castiga lumea intreaga?!- dupa cum zice Scriptura).
Daca eu spun ca in Anglia iei amenda 100 de pounds pentru ca a facut catelul tau nevoile in parc si nu le-ai indepartat de acolo, inseamna ca eu sunt de acord cu amenda? Sau ca eu am impus-o? Sau doar ca sunt un observator al unei stari de facto?

| Dumitru73 a răspuns:

Nici Pavel nu se lasa mai prejos.
Iata ce ii scrie lui Timotei in prima epistola:
Capitolul 6
"1. Cei ce se găsesc sub jugul robiei să socotească pe stăpânii lor vrednici de toată cinstea, ca să nu fie hulite numele şi învăţătura lui Dumnezeu.
2. Iar cei ce au stăpâni credincioşi să nu-i dispreţuiască, sub cuvânt că sunt fraţi; ci mai mult să-i slujească, fiindcă primitorii bunei lor slujiri sunt credincioşi şi iubiţi. Acestea învaţă-i şi porunceşte-le."

| 9l1nd3st3ptul a răspuns:

Nu. Ce prostii zici, Dumnezeu uraste sclava si slava desarta, dar iubeste smerenia.