| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu este doar "dragostea" si doar aspiratia spre "dragoste" si doar nevoia de "dragoste" din om?

9 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Este doar alea.

| oprescudorin11 a răspuns:

Este ADEVARAT ca DUMNEZEU este DRAGOSTE! In Sfanta Trinitate!
Dar asta este doar aspiratia si singura metoda de a ne propasi (ma feresc de cuvantul 'evolua'manjit de curentul antichrist EVOLUTIONISMUL sub forma cea mai stupida a interpretarii darwiniene).
Dumnezeu este TOTUL. Dragostea este telul suprem, asta nu exclude RAUL care are sarcina lui in desavarsirea IUBIRII!
Stiu ca e necanonica interpretarea mea frusta, dar este subanteles si de canonicii cei mai duri!
Versetele enuntate sunt bune, pentru incepatori, dar si ceilalti TREBUIE sa le aibe in minte toata viata ca pe SUPREMUL SCOP! Dumnezeesc.

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"Este ADEVARAT ca DUMNEZEU este DRAGOSTE! In Sfanta Trinitate!
Dar asta este doar aspiratia si singura metoda de a ne propasi (ma feresc de cuvantul 'evolua'manjit de curentul antichrist EVOLUTIONISMUL sub forma cea mai stupida a interpretarii darwiniene).
Dumnezeu este TOTUL. Dragostea este telul suprem, asta nu exclude RAUL care are sarcina lui in desavarsirea IUBIRII!
Stiu ca e necanonica interpretarea mea frusta, dar este subanteles si de canonicii cei mai duri!
Versetele enuntate sunt bune, pentru incepatori, dar si ceilalti TREBUIE sa le aibe in minte toata viata ca pe SUPREMUL SCOP! Dumnezeesc." - de acord. Partea aceea cu "asta nu exclude RAUL care are sarcina lui in desavarsirea IUBIRII!". Cred ca ai vrut sa te referi la faptul ca Dumnezeu pentru a-si indeplini scopul este necesar sa apeleze si la "distrugerea" a ceea ce este rau. Cand ne gandim la distrugere ne gandim la ceva rau insa este vorba de distrugere cu un scop bun si din dragoste. In primul rand trebuiesc distruse sau inlaturate rationamentele ( compararile ) gresite. Dpdv al Lui Dumnezeu si dpdv fizic aceasta distrugere inseamna transformare energetica adica cine cauzeaza raul este asimilat inapoi in energia Lui Dumnezeu din care provine toata materia in Univers. Dpdv al Lui Dumnezeu "nimic nu se pierde" dpdv energetic. Dumnezeu este cauza primara iar creaturile Sale sunt cauze secundare.

| WaterDrop a răspuns:

Niciuna.Dumnezeu este nevoia si cheia celor care il aleg, pentru a`si depasi limitele si a`si gasi o scuza pentru slabiciuni.

| anonim_4396 explică (pentru WaterDrop):

"Niciuna.Dumnezeu este nevoia si cheia celor care il aleg, pentru a`si depasi limitele si a`si gasi o scuza pentru slabiciuni." - poti trai fara dragoste? NU! Omul nu alege dragostea ( pe Dumnezeu ) ci tinde spre ea in mod involuntar. Lucrurile placute din Univers si din natura arata ca dragostea sau Dumnezeu nu este in om ci este o persoana reala care a organizat placut si frumos toata materia si corpul uman. Dragostea din om este un implant implantat de Dumnezeu. Dragostea spre care aspira orice om este Dumnezeu care "este dragoste".

| fuzzer a răspuns:

1 Ioan 4:8, versetul evidentiaza faptul ca Dumnezeu este personificarea iubirii. Mai mult de atat in Iacov 4:8 se arata ca omul se poate apropia de Dumnezeu. In termeni filozofici Dumnezeu este Marele Arhitect al Universului.

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

"1 Ioan 4:8, versetul evidentiaza faptul ca Dumnezeu este personificarea iubirii. Mai mult de atat in Iacov 4:8 se arata ca omul se poate apropia de Dumnezeu. In termeni filozofici Dumnezeu este Marele Arhitect al Universului." - bine spus. happy

"Apropiaţi-vă de Dumnezeu şi Se va apropia şi El de voi. Curăţiţi-vă mâinile, păcătoşilor, şi sfinţiţi-vă inimile, voi cei îndoielnici." - Iacov 4:8.

Versetul de mai sus din Iacov 4:8 poate fi redat si "Apropiati-va de dragostea din voi si dragostea se va apropia si ea de voi..." happy

Dumnezeu urmareste locul din creier unde este stocata notiunea de dragoste si daca este dezvoltata o retea neuronala mai mare in acel loc inseamna ca omul apeleaza la ea si se foloseste de ea. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Dumnezeu urmareste locul din creier unde este stocata notiunea de dragoste si daca este dezvoltata o retea neuronala mai mare in acel loc inseamna ca omul apeleaza la ea si se foloseste de ea" si cultiva dragostea in viata lui si dezvolta dragoste in viata lui si manifesta dragostea in viata lui. A manifesta si a antrena acest "muschi" al "dragostei" adica a dezvolta acea retea neuronala unde este stocata notiunea de "dragoste" nu este un lucru usor de facut. Pentru acestea este nevoie de cunoastere si mai ales de meditare. Meditarea este ca un fel de antrenament al mintii si contribuie la dezvoltarea personala ca om in ceea ce este bun si placut in viata si care merita aprofundat. Este posibil sa existe un loc ( o zona ) in creier ( acelasi loc la toti oamenii ) care stocheaza notiunea de "dragoste" care la om este o retea neuronala mult mai dezvoltata decat la animale si o retea neuronala cu posibilitate de dezvoltare. Aceasta dezvoltare nu are loc de la sine ci necesita efort intelectual prin meditare din partea posesorului.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Da, de asta sunt zeci de mii de copii violati in fiecare an. de prea multa dragoste de la un zeu.