| tavadaresti a întrebat:

" Dumnezeu este dragoste"(1 Ioan 4; 8). Oamenii nu realizeaza cat de revolutionara este afirmatia, intucat nu stiu cum arata zeii altor religii. In mitologia greaca, zeii se poarta imoral, abject: isi manaca proprii copii, se urasc si se insala, violeaza femei si barbati. In hinduism, zeii sunt impersonali, reci si chiar rautaciosi. Conform hinduismului, fiintele umane (impreuna cu castelele) ar fi aparut din bucatile omului primordial, sfartecat de zei: din gura tragandu-se brahmanii, din brate- razboinici, din picioare -negustorii si taranii iar din talpi-casta cea mai de jos, paria... In paganism zeii n-au mila de creatia lor, o distrug periodic. In cultul aztecilor, zeii se hraneau cu inimile copiilor sau ale adultilor; anual, se jertfeau mii de vietii. In religia lui Confucius, zeii nici macar n-au chip sau nume. Intrucat nu ne sta in putinta sa-i cunoastem, inteleptul ne indeamna la tacere... >Oricat ai cauta, in nici o religie nu e loc pentru un Dumnezeu-Dragoste.< Chiar si asa-numitii "zeii ai dragostei"(Afrodita, Eros, Astarte, Flora) se limiteaza doar la sex, dar n-au nici un fel de empatie pentu fiintele create. Cat de ridicol ar suna in oricare dintre religile pagane" Zeus ma iubeste" sau "Zeus este al meu". Si deodata, iata, descoperim in natura si in Biblie un Dumnezeu radical diferit: un Dumnezeu iubitor de oameni (Ieremia 31:3), un Dumneu personal(Psalmii 47; 8), care l-a creat pe om dupa asemanarea sa(Genesa 1:27) si la inzestrat cu libertate de alegere (Deuteronom 30:19-20), cu un singur scop: ca sa fie fericit (Deuteronom 4:40)! In timp ce religiile nebiblice (cu exceptia islamului, un derivat iudeo-crestin) accepta celelalte religii cu binevoitoare toleranta, ca pe niste alternative,,spre aceeasi Roma", crestinismul - cu Dumnezeul sau atat de unic si diferit de toti ceilalti -sta trasant in opozitie. Suna dur, dar corect:,,Adevarat va spun ca Eu sunt usa...", spune iisus.,, Toti cei ce au venit inainte de mine sunt hoti si talhari... Mantuit va fi doar acela care intra prin Mine!" (Ioan 10:7-9) Salvarea e prin dragoste, asaa cum a demostrat Iisus. Dar oare cei care rostesc cuvantul acesta inteleg ce este dragostea?

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

Cei mai multi dintre oamenii care nu si-au format decat o parere din auzite depre Dumnezeu au dificultati in a vedea armonia care exista intre dragostea si compasiunea lui Dumnezeu si dreptatea ori sfintenia Lui. Totusi, la fel cum faptul ca cineva este foarte inteligent nu inseamna ca nu poate fi si inalt ori gras, la fel atributele lui Dumnezeu il definesc IMPREUNA. Ingrozeste-te ca Dumnezeu este sfant si drept si bucura-te ca, din dragoste, ti-a oferit o cale ca sa nu beneficiezi de consecintele binemeritate ale pacatului!

18 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Nu putem judeca zeii, oricat am dori acest lucru. De altfel, calea spre mantuirea personala nu implica o astfel de judecata. Modalitatea ta de a evidentia dragostea lui Dumnezeu (acesta crestin) a fost desfintata de anterespondentii mei.
Ce este insa dragostea? Este cea care tine Universul in miscare, aceasta este partea frumoasa

| RAY a răspuns:

Luca 6:31 se scrie : "Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel".

| RAY a răspuns:

"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru RAY):

Adica dreptate. Sa imparta pe capre de oi!

| RAY a răspuns:

Promoveaza crestinismul dragostea?

daca ne uitam in istorie nu prea a promovata niciodata, cruciade, inchizicti, indoctrinare prin sabie
revenim in prezent care crestin promoveaza iubirea?
tu nu vezi ca sectele se urasc intre ele, sau religiile intre ele
biserica sa transformat intro afacere
traieste cineva ca isus?

| Mădă0611 a răspuns:

Dumnezeu e iubire in noul testament, vad ca ai dat versete si din vechiul, ai luat doar ce ai vrut.
Oamenii si-au creat zei dupa chiupul si asemanarea lor, ei sunt vinovati daca zeul e razbunator. "Dacă boii și caii ar avea mâini, caii și-ar desena chipuri de zei asemenea cailor, boii asemenea boilor..."

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Unii da, eu, zeii erau intruchiparea patimilor

| dragos9234 a răspuns:

"Dumnezeu este dragoste"

"" Ci ucide-i; mana ta sa fie inaintea tuturor asupra lor, ca sa-i ucida, si apoi sa urmeze mainile a tot poporul.""
Are rost sa mai spun si altceva?

| tavadaresti explică (pentru dragos9234):

Incearca si da versetul corect, sa-l analizam fiecare in parte.

| dragos9234 a răspuns (pentru tavadaresti):

Http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/deuteronomul/13/

Ce este de analizat?
Gresesti, esti ucis.

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Atunci i-a zis: "Pentru ca nu asculti de glasul Domnului, iata, cand vei pleca de langa mine, te va ucide un leu". Si plecand omul acela de la el, l-a intalnit un leu si l-a ucis pe dansul. (Reg3.20:36)
asta e mai cool

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru dragos9234):

Numai sectantii trunchiaza din versete si spun ce le convine, zi-i tot textul.

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Cei mai multi dintre oamenii care nu si-au format decat o parere din auzite depre Dumnezeu au dificultati in a vedea armonia care exista intre dragostea si compasiunea lui Dumnezeu si dreptatea ori sfintenia Lui. Totusi, la fel cum faptul ca cineva este foarte inteligent nu inseamna ca nu poate fi si inalt ori gras, la fel atributele lui Dumnezeu il definesc IMPREUNA. Ingrozeste-te ca Dumnezeu este sfant si drept si bucura-te ca, din dragoste, ti-a oferit o cale ca sa nu beneficiezi de consecintele binemeritate ale pacatului!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

1 Corinteni 13:4-8 - " Iubirea este îndelung răbdătoare şi bună. Iubirea nu este geloasă, nu se laudă, nu se îngâmfă, nu se comportă necuviincios, nu îşi caută propriile interese, nu se irită. Nu ţine cont de răul suferit. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură cu adevărul. Îndură totul, crede totul, speră totul, suportă totul. 8 Iubirea nu se termină niciodată."

| Zenit313 a răspuns:

Vechiul Testament este la fel de scarbos ca celelalte religii pe care le-ai insirat...

Ai spus ca Dumenzeu este iubire!
Atunci, de ce citesti dintr-o carte?!
De ce religia ta este cea mai buna?!

Te contrazici singur, spui ca Dumnezeu e iubire, dar tu urmezi o religie si o carte ca sa vorbesti despe El.

| dorelmarc a răspuns:

Mesaj tipic ateist lipsit de empatie ce sa spun.

| tudorviorel a răspuns:

Nu inteleg ca de aceia omenirea a decazut moral; acum avem aceiasi zei sub alte denumiri.cei care ne guverneaza, patronii de la locurile de munca se cred tot zei judecatorii care dau sentinte nedrepte cei care cu masinile de lux te omoare pe trecerea de pietoni.doctorii care nu se uita la tine un spital daca nu le dai bani.si ex emplele ar putea continua

| jmarley a răspuns:

Dumnezeu te trimite in iad daca nu faci cum vrea el.C***t egoist si ipocrit

| Dumitru73 a răspuns:

Iata o mostra de "iubire" divina:
"23. De acolo s-a dus el la Betel. Şi cum mergea pe drum, au ieşit din cetate nişte copii şi s-au apucat să râdă de al zicând: "Hai, pleşuvule, hai!"
24. Iar el, întorcându-se şi văzându-i, i-a blestemat cu numele Domnului. Atunci, ieşind din pădure doi urşi, au sfâşiat din ei patruzeci şi doi de copii."
Regi IV, 2:23-24