| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu este o trinitate?

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu este un termen care defineste ceva, nu este o trinitate, dumnezeu poate fi si zeus care nu este o trinitate, conform crestinilor iahve zeul evreilor este impartit in 3, repet iahve nu dumnezeu

| RAY a răspuns:

Milan unde scrie in tora cuvantul dumnezeu? sa stiu si eu, nici vorba de asa ceva, iahve, elohim, EL

| corbulalbrosu a răspuns:

Un anumit ceva, care este UNIC, cum ar putea fi o... TRINITATE?
Logic, rational? thinking

| Helper07 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Trinitate - Tri Unitate.

| Celcestietot a răspuns:

Duhul Sfant de la Tatal purcede, iar Iisus este fiul lui Iahve. Iisus se mai numeste Dumnezeu Fiul, Iahve - Dumnezeu Tatal, iar Duhul Sfant - Dumnezeu Duhul Sfant. Acestia 3 se pot numi Sfanta Treime, tu cand te inchini, te inchini in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh. Cum Toti slujesc aceluiasi scop, putem spune ca se numeste Sfanta Treime pentru ca Dumnezeu este alcatuit din 3 "Fiinte", deci Dumnezeu este o Trinitate, Dumnezeu este o grupare practic. Gresesc eu?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Da,de ce scrii iahve dumnezeu? scrie iahve atat, lasa cuv inventat aiurea in lb romana, iar iisus i se mai spune Joshua

| milan9 a răspuns:

Revelaţia divina biblica prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Ipostasurilor într-o UNITATE desăvârşită a Aceleiaşi FIRI sau NATURI divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

Dumnezeu Tatăl este diferit de Dumnezeu Fiul! Dumnezeu Fiul este de ACEEAŞI NATURĂ DIVINĂ ca şi Tatăl. El este "Cel Unul-Născut, Fiul lui Dumnezeu."(Ioan 3, 18), -singurul despre care se spune la modul propriu că este "Fiul lui Dumnezeu".

Natura sau Fiinţa divină este aceeaşi şi ea reprezintă "numitorul comun", legătura Unicităţii divine din Sfânta Treime. Unitatea dintre cele trei Persoane divine este însă una totală, fiinţială, constând într-o singură FIRE sau NATURĂ DIVINĂ...

Învăţătura despre Sfinta Treime este, între toate tainele din învăţătura creştină, cea mai profundă şi mai ascunsă curiozităţii "profane", mai mult decât oricare alta.

Pentru o palidă exemplificare am putea să ne imaginăm trei lumânări distincte aprinse, care stau foarte apropiate una de cealaltă. La un moment dat apropiindu-se la maxim, ele se comportă ca şi o singură lumânare mai mare, în cadrul căreia este imposibil stabileşti unde este delimitarea celor trei flăcări iniţiale corespunzătoare celor trei lumânări, sub aspect energetic, caloric, sau al radiaţiei de lumină. Flacăra unică formată reprezintă pentru cele trei lumânări "un punct" de unitate perfectă. Cu mult mai dificilă ne este însă, reprezentarea lucrurilor sub aspectul naturii spirituale.

| milan9 a răspuns:

Daca nu se accepta limbajul metaforic al Scripturii (in care aceasta exceleaza) si daca se afirma în mod gresit că un anumit lucru este imposibil la Dumnezeu, cum se explica atunci modul în care Dumnezeu I s-a aratat lui Avraam la stejarul Mamvri prin fizionomia distincta a TREI ÎNGERI (sugestie a Sfintei Treimi) care i s-au adresat distinct lui Avraam?

Este oare un lucru pe care un anumit cult I l-a stabilit lui Dumnezeu a fi imposibil?

Dumnezeu I s-a aratat lui Avraam la stejarul Mamvri prin fizionomia distincta a TREI ÎNGERI (sugestie a Sfintei Treimi) care i s-au adresat in mod diferit lui Avraam.

| Holiday a răspuns:

Da mah, e un fel de 3 in 1. Cafea, zahar si lapte, peste care torni apa si iese crestinismul.
Numai ca e un 3 in 1 fictiv.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Epistola întâi către Timotei apostolul Pavel zice in cap.2 /5 :" Caci este un singur Dumnezeu, si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos.
Nu este destul de clar?

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai, acest verset nu desfiinteaza doctrina Trinitatii. Nu reiese ca Dumnezeu nu este o unitate de 3 Persoane. Dumnezeu este o unitate de 3 Persoane dintre care Hristos mijloceste intre cele doua tabere ca sa zic asa.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

1 La început era* Cuvântul, şi Cuvântul era cu**Dumnezeu, şi† Cuvântul era Dumnezeu††.

2 El* era la început cu Dumnezeu.

3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut n-a fost făcut fără El.(Ioan 1:1-3)

14 Şi* Cuvântul S-a făcut trup** şi a† locuit printre noi, plin de har†† şi de adevăr. Şi noi am*†privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl. (Ioan 1:14)

Poti da versete care par sa te favorizeze cat vrei dar nu poti contrazice adevarul.
Una dintre Persoanele Dumnezeirii trebuia sa ia chip de om, sa se nasca pe Pamant si sa moara pentru pacatele noastre. Nasterea nu e ca creerea. Cand e vorba de o creatie, avem un creator, cand e vorba de nastere, avem mama si tata. Maria a fost mama, nascandu-se, Isus si-a atribuit numele de Fiul, fiind un Fiu, trebuia sa fie si un Tata, iar cealalta Persoana a Dumnezeirii a luat numele de Duhul Sfant care avea sa vina dupa Fiul si al carui nume Ii caracterizeaza lucrarea pe care o avea de facut in inimile oamenilor.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"35 Îngerul i-a răspuns: „Duhul Sfânt* Se va coborî peste tine, şi puterea Celui Preaînalt te va umbri. DE ACEEA, Sfântul care Se va naşte din tine va fi chemat Fiul** lui Dumnezeu." (Ioan 1:35)

| Holiday a răspuns (pentru Helper07):

"Maria a fost mama, nascandu-se, Isus si-a atribuit numele de Fiul, fiind un Fiu, trebuia sa fie si un Tata, iar cealalta Persoana a Dumnezeirii a luat numele de Duhul Sfant"

Deci Duhul Sfant asta e un fel de madularul lui Dumnezeu, organul sexual al spiridusului?! Probabil de aia devine asa irascibil spiridusul daca este luat la misto organul lui, nah, cui ii place sa se faca bascalie tocmai de scula lui...laughing

"Duhul Sfant care avea sa vina dupa Fiul..."

Dar ce, asta mic, Isus, nu se poate deplasa singur?!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Duhul Sfânt este Duhul Tatălui ceresc, adică Duhul lui Dumnezeu, numit in versetul de mai sus puterea Celui Preaînalt. Si se va chema fiul lui Dumnezeu, adică fiul născut din veșnicii al lui Dumnezeu. Daca este fiul Duhului Sfânt atunci ar fi trebuit sa ii spună Tata Duhului Sfânt si nu lui Dumnezeu Tatăl.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

În Ioan 16:12-15, se spune: „Mai am să vă spun multe lucruri, dar acum nu le puteţi purta. Când va veni mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit şi vă va descoperi lucrurile viitoare. El Mă va proslăvi, pentru că va lua din ce este al Meu şi vă va descoperi. Tot ce are Tatăl, este al Meu; de aceea am zis că va lua din ce este al Meu şi vă va descoperi".
Nu poti contesta faptul ca Duhul Sfant este o Persoana distincta de Tatal. "Nascut din vesnicii"? Pai nu asa scrie in verset. In plus, Isus chiar S-a nascut ca om si are si o data cand S-a nascut. Nu e la propriu Fiul Tatalui dupa cum am vrut sa-ti explic cu acel verset.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Isus spune la un moment dat ca este înainte de Avraam.Eu la asta m-am referit. Dumnezeu Tatăl împreună cu fiul lui Dumnezeu au făcut planul de mântuire, deci înainte de a se naște din fecioara Maria.Deci Dumnezeu Tatăl avea un fiu, dar exista si Duhul Sfânt după cum reiese din Geneza.Iar Mângâietorul despre care vorbește Isus, e trimis tot de Dumnezeu Tatal.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum adica Dumnezeu Tatal avea un Fiu dinainte de a se naste? Nu este prezentat numele de "Tata" atribuit lui Dumnezeu pana la nasterea lui Isus si nici "Fiul" inainte de a se naste Isus.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Cei trei in cuptorul cu foc din Daniel, nu scrie ca al patrulea avea înfățișarea unui fiu de Dumnezeu? Ellen White nu descrie planul de mântuire cs a fost făcut inca înainte de a păcătui Adam si Eva? Când Dumnezeu a creat pe om din țărâna pământului a zis sa facem om... deci se adresa fiului.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Infatisarea unui Fiu de Dumnezeu" e o insusire metaforica, adica era foarte frumos sau perfect sau nu stiu cum sa zic. De unde stia Daniel cum arata Fiul lui Dumnezeu? E clar ca a spus acele cuvinte la figurat in acel context. Planul de mantuire a fost facut dinainte dar, dupa cum ti-am spus, "Tata" si "Fiul" sunt atribuite celor 2 Persoane ale Dumnezeirii care urmau sa le poarte, dupa nasterea lui Isus pe Pamant. Cat despre versetul din Geneza, da vorbea cu El dar nu era la propriu Fiul Tatalui si nu purta acest nume atunci.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

In Ioan 17/5:"Si acum Tata, proslaveste-Ma la tine insuti cu slava, pe care o aveam la Tine, înainte de a fi lumea."
In Filipeni 2/6 :"El macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totuși n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotrivă cu Dumnezeu, ci s-a dezbrăcat pe sine însuși si a luat chip de rob, facandu-Se asemenea oamenilor."
Cine era Isus înainte de întruparea din Fecioara Maria, știut fiind faptul ca a existat înainte de facerea lumii? Erau doi Dumnezei? Eu înțeleg din Biblie si din scrierile lui Ellen White ca a fost fiul lui Dumnezeu, născut si nu creat precum îngerii.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nasterea presupune mama si tata.

| Mircea08 a răspuns:

Nu exista cuvantul trinitate in Biblie. Daca trinitate numesti o fiinta formata din trei fiinte, Dumnezeu Sf. Duh Si Iisus, ar fi bine sa te gandesti la cine se ruga Iisus? la El insusi sau la altcineva care este diferit de El si pe care il numea Tatal.
Mama, tata si copilul este o trinitate? Ai întâlnit persoane care vorbesc deseori în termeni pe care nu îi înțelegi? Sau care folosesc sinonime mai puțin uzuale ale unor termeni comuni?, când celălalt începe să facă referințe la oameni de știință sau de cultură de care nu ai auzit, citându-i chiar,
Dincolo de încercarea de a obține un anumit statut în fața celuilalt, aceasta este și o tehnică de manipulare. Într-o astfel de conversație vei pune la îndoială statutul tău intelectual și te vei simți inferior celui cu care conversezi.
Nu uita însă un concept simplu: „dacă nu ești în stare să explici ceva pe înțelesul tuturor, sunt șanse ca nici tu să nu înțelegi prea bine'.

| Irinel15123532 a răspuns:

Categoric, Da.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Categoric nu, dumnezeu este un termen inventat in lb ro care defineste ceva, acel termen nu inseamna zeul iahve

| Helper07 a răspuns (pentru Irinel15123532):

"In Epistola întâi către Timotei apostolul Pavel zice in cap.2 /5 :" Caci este un singur Dumnezeu, si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos.
Nu este destul de clar?"

| Holiday a răspuns (pentru Helper07):

"...si este un singur mijlocitor..."

Defineste "mijlocitor". Care dintre definitii e si ce face mai exact?

"mijlocitor, ~oare smf [At: (începutul sec. XVIII), ap. MAG. IST. IV, 25/23 / V: (înv) ~iu, mizl~ / E: mijloci + -tor] 1 Mediator (1). 2 (Înv; îs) ~ de pace (sau, rar, de împăcăciune) Împăciuitor. 3 Misit (2). 4 Pețitor. 5 Proxenet.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Helper07):

Matei 3:16 '' De îndată ce a fost botezat, Isus a ieşit din apă. Şi, în clipa aceea, cerurile s-au deschis şi a văzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel şi venind peste El.
Şi din ceruri s-a auzit un glas, care zicea: „Acesta este Fiul Meu preaiubit, în care Îmi găsesc plăcerea."
Aici este descris foarte direct si clar, ca Domnul este o Trinitate.
Vrei sa spui ca Iisus a iesit din apa, s-a facut porumbel si a aterizat pe El insasi si tot El a strigat din cer dupa aceea ca Iisus este fiul Lui Iisus? Nu are nici o logica nu-i asa?
Te rog sa citesti cu atentie biblia, Dumnezeu o trinitate.
Prin textul tau, nu se spune ca nu este Dumnezeu o trinitate, ci faptul ca Biblia spune ''Eu si Tatal una suntem'' Dumnezeu Duhul Sfant, Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Iisus, sunt un singur Dumnezeu, in 3 Persoane. La fel cum soarele este lumina, putere, caldura, dar un singur soare.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, te rog nu. Nu mai intra pe jw.org, este site-ul martorilor lui Iehova. Ei si-au format propria biblie din care au scos mult, foarte mult pentru a interpreta gresit, au o invatatura care il neaga pe Iisus ca fiu al Lui Dumnezeu, neaga si pe Duhul Sfant. Daca este negat Iisus, este negat tot planul de mantuire, este o erezie, nu mai citi de acolo. Citeste biblia, si desigur, nu biblia pe care ti-o dau ei, pentru ca este schimbata, au scos si au adaugat lucruri, versete intregi, capitole intregi, epistole intregi, nu o citi pe a lor.
Aceasta miscare a inceput de la Charles Russel, el nu avea cunostinte teologice, era un tanar care a pornit o noua confesiune si nu a avut o invatatura teologica, s-a inspirat din profetii si putin de la adventisti.
Si Charles Russel a profetit ca Domnul Iisus va veni in chip invizibil in anul 1878 si in anul 1914 va veni sfarsitul lumii, ei bine nu s-a intamplat in 1914 dupa cum bine stii si tu, asa ca a profetit ca se va intampla in 1915, nu s-a intamplat nici atunci, si in 1916 Charles Russel a murit. Dupa cum vezi, este o erezie totala, nu mai citi de acolo, citeste noul testament.

| Helper07 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Sti, eu cred in Trinitate, am vrut sa vad cum explici versetul nu sa-mi dai versete biblice care sa-ti sustina punctul de vedere.

| Helper07 a răspuns (pentru Holiday):

Mijlocitorul e o persoana care impaca doua persoane sau "parti".

| Holiday a răspuns (pentru Helper07):

Bine, bine, impaca doua parti. Dar cine cu cine e certat? Si cum actioneaza pentru impacare? Negociaza cu partile, sau cum?

| Helper07 a răspuns (pentru Holiday):

Ai citit Biblia sau ma intrebi la misto?

| Holiday a răspuns (pentru Helper07):

Eu doar am reprodus exact ce ai afirmat tu.

Si da, am citit Biblia, nu ma laud cu asta, dimpotriva. E o mare porcarie, fara noima sau baza reala.

| Helper07 a răspuns (pentru Holiday):

Omul a incalca Legea lui Dumnezeu care il condamna la moarte dar Isus mijloceste spunand ca El a murit si pentru acel om si are dreptul de asi cere iertare si de a fi iertat.

| Holiday a răspuns (pentru Helper07):

A fost ideea lui sa faca asta?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Helper07):

Desigur, hai sa il analizam putin.
''Caci este un singur Dumnezeu, si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos.''
Iisus a devenit mijlocitorul nostru inaintea Lui Dumnezeu, avocatul nostru. Biblia spune ca Domnul Iisus mijloceste pentru noi inaintea Lui Dumnezeu, prin jertfa Lui de la cruce, noi suntem declarati neprihaniti prin sangele Lui.
Iisus, singurul in masura sa ne ierte pacatele.
In vechiul testament, era curtea templului, si templul, nimeni nu avea voie sa intre in templu, decat marele preot, care intra o data pe an, doar atat avea voie, si aducea o jertfa intai pentru el, apoi pentru norod, pentru iertarea pacatelor, acele jertfe nu iertau pacatele, dar ele erau ca o prefigurare a mortii Lui Hristos pe cruce care era jertfa suprema si cea care putea ierta pacatele. Apoi marele preot iesea, si nu mai avea voie inauntru, pana anul viitor. Cand Iisus a murit, biblia spune ca perdeaua templului s-a rupt de sus in jos, si toti oamenii, cei care au crezut in Hristos Iisus si au fost mantuiti, au intrare libera la Tatal, noi mergem de mana cu Iisus inaintea Tatalui, si Iisus ne declara nevinovati, Noi putem vorbi cu Tatal in orice moment, putem avea partasie cu El, putem sa ne spunem durerile, fericirile, planurile de viitor, orice, ne rugam pentru altii, laudam pe Domnul, cantam, orice.
Si Dumnezeu ne asculta, prin Hristos, noi avem cale libera la Tatal.
Iisus a deschis cerul pentru noi.

| Helper07 a răspuns (pentru Holiday):

Hristos a murit pentru pacatele noastre fiindca ne iubeste, mai mult decat iti inchipui.