| Dragotta a întrebat:

Dumnezeu este omnipotent(adica poate face orice)
Deci dupa biblia el este omnipotent si poate face absolut orice real sau ireal orice exista sau nu exista.Si intrebarea mea este?

Poate Dumnezeu ca creeze o piatra care chiar el sa nu o poate ridica?(nu in sensul in care el isi limiteaza forta de ridicare)

Daca da:Inseamna ca el are o slabiciune si nu este cel mai puternic.

Daca nu : Inseamna ca puterea lui este limitata deci nu este omnipotent.

Daca nu se stie de unde vine concluzia ca este omnipotent?(bliblie)

Dezbateti!

Cu privire la asta, va rog limitativa insultele.

23 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Din fericire pentru crestini, teologii si-au folosit intreaga lor dibacie pentru a solutiona problema, si au reusit intr-o oarecare masura.
Din punct de vedere teologic acceptia omnipotentei este diferita in cazul divinitatii decat ceea ce intelegem in mod normal prin omnipotent.
Drept urmare, omnipotent devine cel ce poate face tot ce vrea, dar nu si ce nu vrea.
Explicatia este ca daca Dumnezeu ar putea face si ceea ce nu vrea sa faca nu ar mai fi omnipotent.

Asa ca Dumnezeu poate face un bolovan pe care nu-l poate ridica decat daca vrea asta (sa nu-l poata ridica), si nu poate face asta decat daca vrea sa nu poata, iar a vrea sa nu poata este similar cu a putea sa nu faca.

| Coconutz a răspuns:

Nu ar fi posibil. Orice obiect de genu este creat intr-o univers/dimensiune. Iar orice dimensiune/univers este la randul lui limitat. Dumnezeu nu are cum sa creeze asa ceva pentru ca n-are unde. Nu sunt crestin dar gandeste-te la o chestie.
Este omnipotent? O fi. Dar doar comparativ la universul nostru.
Paradoxul tau se joaca prin ograda infinitului si acest infinit in lumea reala este argumentabil inexistent.

| Dandanache a răspuns:

Am mai raspuns la intrebarea asta de mai multe ori pana acum. Voi relua raspunsul.

Dumnezeu nu e limitat de el insusi, ci de logica umana, care are limite evidente. "Definirea" lui Dumnezeu e si ea umana, si omnipotenta si omniscienta tin de terminologie. Dumnezeul "definit" prin logica, prin paradoxuri, prin contradictii logico-gramaticale, ramane si el doar un "termen", care nu are nimic de a face cu numinozitatea unui Dumnezeu spiritual. Atotputernicia lui Dumnezeu este volitiva, el poate sa faca orice isi doreste sa faca. Nu are de-a face cu definitiile logico-filosofice, care, in realitate, nu demonstreaza ca Dumnezeu nu este omnipotent, ci ca omnipotenta este un concept contradictoriu, imposibil.

| Dragotta explică (pentru Dandanache):

Cuvinte grele dar din pacate folosite gresit.

Daca dumnezeu este omnipotent atunci ar trebui sa faca orice, inclusiv cea ce am intrebat.

| Dandanache a răspuns (pentru Dragotta):

Tocmai ti-am explicat frumos semantica cuvantului omnipotent. Vad ca te intorci la premiza. Nu vreau sa cred ca nickname-ul tau e o impostura. Hai sa iti explic pe scurt. Dumnezeu nu este omnipotent, pentru ca omnipotent este un concept omenesc, dezvoltat filozofic si inventariat lingvistic. Dumnezeu face orice alege sa faca. Pentru ca are puterea sa faca orice alege sa faca. Asadar, nu e omnipotent in sensul pe care noi il vehiculam, doar ca inca nu a fost inventat un cuvant care sa subsumeze in sine actiunea pe care ti-am descris-o.

| usuk a răspuns:

In lume exista multe paradoxuri, insa, cele crestine sunt cele mai tari
ps- cel al lui epicur e cel "clasic", vechi, ponosit, da' fain

| anonimg a răspuns:

Conţinutul ideii tale poate fi trecut cu uşurinţă la categoria "irelevant". Nu se poate dezbate o asemenea idee.
Ca să înţelegi ce vreau să spun îţi voi pune un tablou în faţă.
Un părinte dă naştere la mic mulţi copii din dragoste. Îi creşte şi îi îngrijeşte cu aceeaşi dragoste pe toţi; dar cei mai mulţi nu îl iubesc. Pentru ei nu contează sacrificiul părintelui lor, n-au nevoie de sentimente; mai mult, ei cred că li se cuvine de drept creşterea şi ocrotirea de care nu duc lipsa. Aşadar, dacă cei mai mulţi oameni şi-au împietrit inimile la apelurile pline de dragoste pe care le face Dumnezeu -Părintele nostru-, asta înseamnă că El nu mai are putere să-i mântuiască? Nicidecum. Dumnezeu este omnipotent, dar nu poate trece de libertatea de alegere a omului, chiar dacă omul pierde în felul acesta -şi pentru totdeauna- viaţa veşnică. Dacă El ar încălca libertatea aceasta L-am numi tiran. Inimile oamenilor sunt de piatră. El le poate înmuia dar numai cu acordul omului. Dumnezeu nu poate mântui pe om fără consimţământul acestuia.

| Kalla a răspuns:

De ce ar face Dumnezeu o piatra uriasa? Nu sunt suficienti muntii ca Everestul? Noi nu stim ce face Dumnezeu si daca L-as intalni cu siguranta nu L-as intreba asa ceva pentru ca nu are rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma puta? vii cu intrebari prostesti puse de mii de ori,si vrei sa-ti raspund? ce? ma dezbate-ti mintea aia batatorita de intrebari gen; o piatra pe care n-o poate ridica,pariul lu pascal, de ce Dumnezeu nu curma raul si suferinta daca poate, daca adam avea buric, si celelalte pe care le stii ca le tot repetati toti precum casetofonul stricat, si afaneaza-ti ogorul inimii primnd samanta intelepciunii universale si vesnice.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Intrebarea asta practic este pusa impotriva lui Dumnezeu.Dar da.Le poate face pe amandoua.Inseamna ca nu poate face orice? Daca vrea poate sa-si reduca punctele forta bla,bla bla, oricum, aici e vorba de logica.Iar logica acestei intrebari este una retarda, gresita, iar Dumnezeu e corect in toate circumstantele.

| Dragotta explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Si cand condamna oameni la moarte pentru orice pacat? Si sa nu mai zic de sclavie laughing

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Dragotta):

Nimeni nu-L cunoaste pe Dumnezeu.De ce ne-ar mai fi creat daca a pus "conditii" prea bune pentru noi pacatosii cu privire la intrarea in Rai? happy Dumnezeu are o inteligenta nemarginita si se gandeste bine ce conditii sa puna totusi.Nu te arunca in iad degeaba.Cei care ti-au creat impresia ca Dumnezeu est "comunist" sunt acei "credinciosi", proorocii falsi.Acei credinciosi care-L baga pe Dumnezeu in orice lucru si care-i dezgusta pe toti prin asta.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Se poate limita singur.

| Dragotta explică:

Explica-mi te rog de ce sunt nerod si de ce sunt neroade, pentru ce ai zis nu primesti report

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Dragotta):

Esti destept (dar in acelasi timp esti si nerod). iti folosesti mintea ca sa pui in incurcatura crestinii.
mai citeste o data ce ai scris. de ce ar face El asa ceva? nici nu ma strofoc sa gasesc un raspuns la o intrebare asa tampita. dar oricum Il intrebi tu...intr-o zi. pentru ca eu nu pot sa-ti raspund.

| Dragotta explică (pentru RuxandraBianca):

Acel lucru era un mod de a demonstra ca dumnezeul crestin nu este omnipotent sau are o slabiciune, tu eziti intrebarea nu pentru ca sti bine ca tiar discredita dumnezeul tau in care crezi fara niciun motiv bun

| GreenBubble a răspuns:

Logica = Head shot Dumnezeu!
cam asa ceva

| sempreinvolo30 a răspuns:

Dumnezeu este omnipotent dar in acelasi timp intelept si isi foloseate in armonie calitatile, deci nu ar face ceva de genuar care nu ar avea nici un rost.Nu crezi ca are lucruri mai importante de facut, cum ar fi eradicarea bolilor, a mortii, poluarii, saraciei?

| ionutzzC a răspuns:

Paradox

| M600 a răspuns:

Ai descoperit si tu paradoxul lui Epicur.
Era timpul.
A mai fost postat de cel putin cateva sute de ori.