| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu este omniscient si omniprezent, si totodata isi doreste ca toti oamenii sa se intoarca la El. Pai si atunci sa spunem ca Dumnezeu fiind atotstiutor, il incearca pe Ion pedepsindu-l crunt ca pe Iov ( Ion inainte de a fi pedepsit, avand credtinta in stapanul sau si facand bine ), iar dupa ce il pedepseste, Ion devine un om foarte rau intorcandu-se cu fata catre Satana, pierzandu-si astfel credina in Dumnezeu, pentru cele suferite.
Acum intrebarile sunt: Este Dumnezu retardat? Avand in vedere faptul ca El isi doreste intoarcerea oamenilor cu fata catre El si nu catre dusmanul sau, Satan.
De ce si-ar dori Dumnezeu ceva contrar intereslor sale? Avand in vedere faptul ca incercandu-l pe Ion, El stie de dinainte ce cale va alege Ion dupa incercare, ca doar El este atotstiutor.
De ce l-ar incerca pe un rob credincios al Sau, ca mai apoi dupa incercare, acest rob credincios sa se sature de stapanul sau si sa treaca de partea raului? Dumnezeu stiind inainte de a-l incerca pe robul sau credincios de acest deznodamant.

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu încearcă oamenii. Când a fost vorba despre Iov, Satan a insinuat ca Iov îl slujește pe Dumnezeu din interes. Atunci, Dumnezeu nu s-a implicat când Satan l-a încercat. Iacov1:13

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Satan nu este dusmanul lui Yehova decat daca iei in serios minciunile scrise de evrei ca sa spele lumea pe creier. Satan este un Zeu pagan care a fost venerat in toata lumea in vremea paganismului antic, in timp ce Yehova este o inventie a evreilor care le-a fost bagata pe gat paganilor in inchizitie si in timpul dezvoltarii crestinismului. Milioane de pagani au murit pe atunci, dar crestinul ignorant nu realizeaza cum s-a dezvoltat religia iubirii pe care el o urmeaza cu atata speranta.

Dar ai dreptate, crestinului trebuie sa-i arati adevarul minciunilor in care el crede orbeste ca sa-l faci sa-si schimbe mentalitatea.

| sanboss a răspuns:

Simplu si concret este faptul ca ION al tau neincercat nu o sa ajunga niciodata in cer... fie el cat de sfant o fi

aduti aminte de cei 3 tineri in fata cuptorului cu foc

Dumnezeu nu o sa vina cu o incercare care sa fie peste puterile noastre de a o trece.