| Sherif77 a întrebat:

Dumnezeu este un zeu?

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu e Creatorul nostru. Zeii sunt creați de oameni

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Nu, e un ventrilog spatial. Acum pe bune nu e evident: Domine Deus, Domnul Zeu? Deci da Dumnezeu e zeu.

| mentholinks a răspuns:

Domnul Zeu cred ca s-ar traduce Dumnezeu.

| xerxes1 a răspuns:

Dumnezu provine din Domine Deus imprumutata din paganism.Era forma de adresare catre un zeu.
Existau mai multi zei, fiecare administrand un anumit teritoriu.
Biblia poveste despreYHWH Milcom, Astarte, Chemos.
Solomon, cel mai intelept om avea trei altare pentru 3 zei diferiti printre care si nevroticul YHWH.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu, Dumnezeu nu este un zeu, ci este Zeul.

| DrGoogle a răspuns:

Dumnezeu este Sf. Treime adica Tatal, Fiul si Sf. Duh happy

| RoxanaY a răspuns:

Nu. De unde pana unde?

| Sherif77 explică (pentru RoxanaY):

Ma gandeam la Dumne(ZEU) si de asta

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Sherif77):

Dumnezeu este mai presus de toti zeii prin faptul ca El exista. De aceea este (Dumne)zeu. In nici un caz nu este zeu. El este Sfanta Treime, adevaratul Creator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoxanaY):

Dacă nu este un zeu, ce este?
Spune-ne și nouă ce știi tu și noi nu.

| Voidwithin a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Este un zeu la fel ca toti ceilalti. Nu e mai tare decat Enki, Anu, Osiris, Anubis, Thor, Akna sau Jupiter.

| ConstantinCelMare a răspuns:

Dumnezeu este un zmeu.