| AlexAL275 a întrebat:

Dumnezeu există? Dacă există, de ce ne lasă să ne chinuim și nu ne ajută?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

În lumea asta, nicio durere fizica sau sufletească nu te mai poate afecta. Exista analgezice pentru orice. Nu sunt încă descoperite sau legalizate toate. Dumnezeu nu are nicio implicare în viata omului. A stabilit legislația si acum ne lasa sa trăim pe cont propriu.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu există? este ceva subiectiv,nu stim daca exista =nu exista nici o dovada ca exista Dumnezeu sau vreun creator deist,panteist,teist, chiar daca uni spun ca cazuri de vindecare asa zis miraculoase sunt dovada,din nou nu se poate stii care creator a vindecat pe x sau daca nu cumva medicamentele au actionat si nu a fost vorba de nici un creator,Dumnezeu ofera speranta,confort mental, spiritual

Dacă există, de ce ne lasă să ne chinuim și nu ne ajută?

daca e un creator panteist, deist nu-i pasa de creatia lui, daca e teist e un nepasator, uni spun ca cica satana conduce lumea, total gresit, inseamna ca Dumnezeu e limitat in a conduce propia lui creatie

uite un video despre de ce suferim http://documentare-online-subtitrate.blogspot.ro/......suferim%3F

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Atunci cum îți explici existenta dragostei? Ignorarea unor aspecte existente si existențiale conduce la concluzii greșite. O piatra cosmica nu poate manifesta dragoste așa cum doar o persoana o poate face. Dragostea nu e ignoranta. La nivelul cel mai general existențial exista dragoste si nu ignoranta. Daca ignoranta ar prima atunci dragostea nu ar exista.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Dragostea o simte si alte mamifere, cu cat un animal e mai evoluat cu atat percepe mai bine propria existenta

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Animalele nu sunt persoane. Animalele au doar instinct matern si nu manifesta dragoste. Dragostea e rationala adica este manifestata doar de catre persoane sau de catre entitati care au un nivel intelectual si cognitiv foarte dezvoltat. Animalele nu au asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Animalele au doar instinct matern si nu manifesta dragoste
gresit,nu ai auzit de povesti cu caini, elefanti care isi viziteaza morti etc
sunt atatea cazuri, dragostea nu este rational, omule dragostea nu are legatura cu inteligenta, in fapt iubirea este emotionala adica un om rational fara partea emotionala nu ar simti iubirea

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Un caine de multe ori te tine minte cand i dai de mancare, omul te uita oricat bine i-ai face, asta e o vorba populara, nu-mi spune tu mie de iubirea umana, macar cainele da din coada din iubire adevarata nu in mod perves ca un om

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Cainele are o "inteligenta" foarte mica sub pragul acceptat ca fiind inteligenta pe care o are omul. Aceasta "inteligenta" foarte mica este de fapt instinct. Cainele se duce la cine-i da mancare si da din coada cand il vede. Asta nu e inteligenta dpdv al sensului riguros al cuvantului inteligenta. Acel dat din coada nu e dragoste ci instinct de supravietuire.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

"povesti cu caini, elefanti care isi viziteaza morti" - asta nu e dragoste ci nestiinta ca de fapt animalele raposate nu mai traiesc nicaieri. Unii oameni au comportament animalic crezand ca mergand la un mormant mortul viziteaza mormantul. Cand miroase animalul mort animalul viu nu stie ca animalul mort e mort. Animalele nu stiu ca mor si nu stiu ca exista moarte. Cand nu mai vad animalul mort animalele nu-l mai vad si nu se mai gandesc ca animalul mort a trait vreodata.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ma indiferent de inteligenta cainele e mai sincer decat omul

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Https://www.realitatea.net/......953283.htm

omule ce motiv ar avea un animal sa stea langa mormantul stapanului lui,logic ca nici una daca nu ar fi o afectiune pentru el,scrii acolo ca cica ele nu simt, pai de ce pui se joaca intre ei,ca se iubesc,comportament animalic inseamna si sexul, foamea, setea si tot ce avem in comun cu ele, nu vad nimic rau in asta, daca tot vorbesti de iubire ia zi-mi tu mie pe cati ai ajutat tu vreodata?

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Animalul nu stie ca a murit stapanul si stiind ca acolo unde stapanul a fost inmormantat se duce ca sa-i mai dea mancare stapanul.

Te ajut pe tine si pe altii pe TPU.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Animalul e sincer: vrea mancare si nimic altceva de la stapan.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Asta nu e ajutor omule, propaganda religioasa nu e un ajutor

| DeyCj a răspuns:

Dumnezeu,Iehova sau cum l-or mai numi creștinii, este doar un cuvânt filozofic, cuvânt ce este simbolul acestui program creat de oameni împotriva altor oameni.E drept, că sunt organizații religioase ce au transformat acest cuvânt generic într-o persoană, și l-au făcut creatorul imaculat ce nu greșește veci și are dreptate întotdeauna, lucru eronat perceput cu scopul de a crea celor ce cred în așa ceva un sentiment de speță joasă, și anume vinovăția, știind că prin acest sentiment oamenii pot fi manipulați psihic.
ceea ce se-n tâmplă cu oamenii este rezultatul propriilor acțiuni ale fiecărui individ în parte.Cum creștinul a devenit leneș spiritual, și în loc să puie mâna să evolueze psihic și spiritual așteaptă ca să vină cineva(ce real nu există) să-l salveze, așa cei ce nu au treabă cu așa ceva pun mâna, și-și fac ei cu mâna lor tot ce-i înconjoară, astfel devin fericiți, și au tot ce le trebuie.

| xerxes1 a răspuns:

Exista mai multi zei. Poate te rogi la cel incorect precum crestinii.
rolling on the floor

| Steregoi a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu a făcut creaturi cu libertate de alegere si in același timp Dumnezeu nu se lasa batjocorit. Adam a ales sa cunoască si răul si Dumnezeu respecta decizia lui Adam care are efecte asupra tuturor urmașilor lui insa nu va permite ca omul sa cunoască răul la nesfârșit si de aceea a prevăzut o bază legala pe baza căreia sa poată sa conducă omenirea ascultatoare doar spre bine. Baza legala a fost stabilita prin libertatea de alegere a unui om perfect nemuritor si fara păcat adică Hristos care a ales nesilit sau neobligat de nimeni sa-si dea viata de om in folosul oamenilor. Libertatea de alegere a apărut din dragoste si tot din dragoste a apărut si soluția de salvare in cazul in care creaturile își folosesc libertatea de alegere in mod greșit.

| Romanul86 a răspuns:

Omul are demnitate deci, te poti descurca și singur! Dumnezeu nu face binele din capriciu adică ca are El un moft pentru că atunci tot rău ar fi binele Lui.
Adică El nu împiedică o crimă doar așa că vrea El să facă un bine. Că poate! Că are cu ce!

| LOVW a răspuns:

Da Dumnezeu există, iar suferința, răul sunt consecințele păcatul și neascultării lui Dumnezeu. Dumnezeu ni L-a dat pe singurul Său Fiu ca ORICINE CREDE în El să nu PIARĂ, ci să aibă VIAȚĂ VEȘNICĂ.
Mai multe în acest video:https://www.youtube.com/watch?v=XYfRQlSUm9E
Și postarea de pe blogul personal :https://dincuvantulluidumnezeu.wordpress.com/......-dumnezeu/