| mentholinks a întrebat:

Dumnezeu exista si asta e destul de clar. Intrebarea e de ce exista?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De cand este clar ca exista? exista ca sa implineasca partea emotionala umana, ofera o siguranta in haosul vieti

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce e destul de clar?

| CostinAlamariu a răspuns:

"Eu sunt cel ce este". Dumnezeu nu are un motiv pentru existenta Sa. El este singurul care exista prin excelenta, fara inceput si fara sfarsit. Sa intrebi de ce exista Dumnezeu e aproape nonsensic. El e mai presus de existenta fiindca insusi conceptul de existenta exista datorita lui Dumnezeu

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista pentru ca nu se poate altfel.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cea mai tare explicatie. Acum chiar ai demostrat ca exista

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Știi bine ca nu se poate demonstra ca exista sau nu exista Dumnezeu. Iar când am afirmat ca nu se poate altfel ar fi trebuit sa știi singur de ce. Dumnezeu exista pentru ca Dumnezeu nu poate fi inexistent. Este viață iar viață ca sa nu existe ar fi trebuit sa nu existe Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Știi bine ca nu se poate demonstra ca exista "

"Dumnezeu exista pentru ca Dumnezeu nu poate fi inexistent"

te ai contrazis flagrant

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Deci daca nu se poate dovedi ca nu exista de fapt exista, wow cat de rational e

| Algo098 a răspuns:

Exista pe hartie si in mintea credinciosilor, ca in realitate Dz si faptele lui sunt inexistente. Exista din nevoia omului de a avea un ajutor, o speranta, insa e doar o amagire.

| RKBlue a răspuns:

"Dumnezeu exista si asta e destul de clar."Fals.
Nu e destul de clar.Dovezi?
Unii cred,altii nu.
Toate dovezile pe care le spune un crestin/religios ca argument pentru existenta lui Dumnezeu,pot fi dovedite ca false(in afara de cele personale, deoarece nu poti spune ce vede, simte,... o persoana--adica poti, dar cand vine vorba de psihologie, treci intr-un teritoriu miscator).
Inexistenta lui Dumnezeu nu poate fi nici ea neaparat complet dovedita.Pana la urma e o problema de credinta/necredinta.
"Intrebarea e de ce exista?"Oamenii l-au creat. Oamenii au nevoie sa creada(in marea lor majoritate) in ceva.De la un zeu, la o forta mistica, la un talisman norocos, la o...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista pentru ca a existat din totdeauna si va exista si dupa ce pamantul asta va fi apus de demult. Nu are inceput si sfarsit. Exista pentru ca el a facut tot ce este in jur. Tot ce inseamna materie dar si spirit (lumea nevazuta). El le sustine in viata.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca si cum ai intreba de ce exista parintii tai?
Tu n-ai fi existat daca nu erau ei.
Si n-ai fi pus astazi intrebari fara rost.