| anonim_4396 a întrebat:

DUMNEZEU! Hei,ti-am atras atentia? Asa ca daca esti un crestin, vin-o si spune-mi de ce crezi in acel zeu.Va rog sa va spuneti opinia despre orice,religie in scoala,biserica,orice,copii sunt spalati pe creier de mici.
Iar ceilalati cu capul pe umeri,puteti sa lasati si voi niste pareri.A da,de ce "popii"(cei mai cretini) sunt platiti de stat? Ce legatura are statul? Eu zic ca daca crezi in asa ceva,sa practici doar tu,nu sa obligi pe toata lumea, sa iei din resursele altora.
*scuze daca nu am scirs corect*

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu personal nu sunt antiteism, biserica, religie, dar consider ca un copil trebuie lasat sa decida in ce sa creada, nu de mic sa fie spalat pe creier si amenitat cu iadul

| xerxes1 a răspuns:

Crestinismul,islamismul,iudaismul etc sunt doar etape in evolutia spirituala a individului.Eu ii zic test de inteligenta.
Cine il trece merge mai departe, ceilalti vor continua sa se scalde in namolul religiei urmatoarele vieti pana cand se vor trezi.

| AC4S4 a răspuns:

Mai mult atragi atentia ateilor/agnosticilor, de fapt ei sunt mai multi la aceasta categorie. happy

| Nilsson a răspuns:

Dupa felul cum ai formulat intrebarea, banuiesc ca nu ai mai mult de 14-15 ani.
Unul din zecile de motive pentru care cred in Dumnezeu este faptul ca majoritatea oamenilor, oricat de tare s-ar bate cu pumnul in piept, cand dau de greu sau ajung la batranete si moartea li se arata in fata, atunci incep sa-L caute.
Majoritatea celor care se declara atei aici nici n-au trecut de varsta adolescentei, dar au impresia ca au descoperit toate secretele Universului. Cred ca parerea celor mai trecuti prin viata conteaza mai mult.
Eu as fi ipocrit sa astept pana la batranete sa vin la credinta.

Ma consider cat de cat cu capul pe umeri, asa ca imi permit sa iti raspund si la cea de-a doua intrebare: desi nu sunt ortodox, mi se pare corect ca din moment ce peste 90% din populatia tarii e ordodoxa si plateste impozite la stat, o mica parte din aceste taxe sa fie directionata si catre culte, caci rolul bugetului de stat este sa serveasca intereselor populatiei. Desi nu toti romanii sunt microbisti, tot din bani publici se construiesc stadioane de sute de milioane de euro si se finanteaza echipe de fotbal de ligile 4 si 5 de care nu a auzit nimeni. Asta ti se pare corect?

| Elide a răspuns:

Cred în Dumnezeu pentru că mi-a inundat sufletul în vremea copilăriei mele cu pacea Sa cerească, mi-a luminat mintea şi mi-a atins inima în aşa fel încât, peste ani, când mă voi fi depărtat prea mult, să tânjesc mereu la a-L regăsi, pentru că urmele lăsate într-un suflet omenesc de atingerea harului Dumnezeiesc nu se pot şterge niciodată! Cred în Dumnezeu pentru că, în ciuda tuturor căderilor, rătăcirilor, îndărătniciilor mele, şi Dumnezeu crede în mine. Încă crede şi aşteaptă întoarcerea mea, ridicarea, voința lucrătoare, râvna cea bună, luminarea, curățirea, îndreptarea mea. Aşa cum vrea un părinte bun ca propriul copil să învețe a umbla singur în picioare, dar are o răbdare infinită în aşteptarea aceasta învăluită într-o iubire părintească fără limite...