| 4b a întrebat:

Dumnezeu ii poate pedepsi pe oameni implinindu-le dorintele?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Poate de aici si vorba: "Ai grija ce-ti doresti "? thinking

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da, se poate intampla ca noi sa cerem si sa insistam ca sa primim un lucru iar apoi acel lucru sa nu fie neaparat bun pentru noi.

| Inferno a răspuns:

"Cand zeii vor sa ne pedepseasca, ne indeplinesc dorintele." Oscar Wilde

| Zenithf a răspuns:

Nu Dumnezeu ne indeplineste dorintele (care nu sunt dupa voia Lui), dar El le ingaduie, ca sa cadem si sa ne lovim, ca sa invatam din aceste lucruri, asa cum lasa si un parinte pe copiii lui sa cada sa-si juleasca genunchii, ca sa fie si ei atenti cum merg data viitoare.

| RAY a răspuns:

Pot sasi raspund?

| mixxjim a răspuns:

Absolut ca da, de unde si "Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa se-mplineasca" happy

| Exilee a răspuns:

La ce folos? Daca noi insistam pe un anumit obiect, pe care nu ''putem lua ochii'' dintr-acesta, da. In fond, nu ne rugam noi de Creator pentru dobandirea acestuia? Stii cum se spune, ''cere si ti se vada''.
Hai sa-ti dau exemplu de un caz, ca sa intelegem mai bine cum sta situatia.
De exemplu, sa luam o persoana X. X se roaga insistent catre Dumnezeu sa-i ofere o masina foarte scumpa, in valoare de sute de mii de euro. Minune. Nu dupa mult timp, acesta se intampla sa se si urce in masina obtinuta, dar odata ce a pornit la drum, a facut un accident rutier. Ranile sale erau mortale si astfel X a pierit.
Deci vedem ca orice ii cerem lui Dumnezeu, se va implini la momentul potrivit, dar sa avem grija sa ''culegem tot ce este bun si de folos''.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Mai intai, dumnezeu ar trebui sa fie in stare sa indeplineasca dorinte ( ceea ce e inposibil tinand cont, ca multe din ele intra in contradictie cu liberul albitru) ca sa poate sa te si pedepseasca

| andrei1237 a răspuns:

Pe unii da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe unii da... ABBYYYYYY ma bucur sa te revad pe TPUlove struck

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Dumnezeu nu este pestisorul auriu.winking

| sitărescu a răspuns:

E cea mai bună metodă pentru a arăta omului că fericirea nu stă neaparat în lucruri materiale sau distracții, oricât de mult ar avea parte de ele.

| Alexsiatit a răspuns:

Doamne, cate intrebari "adanci" si superbe gasesc venind dinspre tine, 4bb4! Doamne cate-ar putea intelege multi de pe-aici urmarindu-te!
Eu am sa-ncerc un raspuns folosindu-ma de-asta data de-o maxima:
Atentie la ceea ce-ti doresti cu-adevarat, fiindca-ntr-o zi, ar putea sa ti se "INTAMPLE"! (pun ghilimelele aferente, pentru ca nimic in asta lume nu este si nici nu va fi niciodata intamplator!
Alexsiatat

| beautifulpeople a răspuns:

Uneori da. De exemplu atunci cand castigi la loterie, prietenii se folosesc de tine numai pentru ca esti bogat si dupa ce banii s-au terminat, te parasesc.

| Messerschmitt a răspuns:

Cu siguranta DA!

| SOLDADO a răspuns:

Judecatori 11 ca titlu FICA LUI IEFTA aici vei vedea dorinta pe care o are acest om si consecintele care urmeaza.

| Andromeda2022 a răspuns:

Nu