| Rombix a întrebat:

Dumnezeu (Iisus Hristos)mai vindeca oameni si in prezent?

30 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sigur! Pacat ca inca nu s-a bunghit cum se poate face transplant de creier.

| danay72 a răspuns:

Nu. Isus a zis ca nu ii recunoaste ca închinatorii pe cei care fac vindecării. Matei7:21-23 spune acest lucru.

| RAY a răspuns:

As vrea sa vad eu un om care i este taiat piciorul sau mana si i creste miraculos

| YessWey a răspuns (pentru RAY):

Asta inseamna ca ispitesti pe Dumnezeu.
Daca nu stiai...credinta nu e ca in desenele animate pe care le privesti tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista medicina moderna care poate explica diverse vindecari minune nu mai e nevoie sa fie puse pe seama divinitatilor sa stii...

| Sn4k3 a răspuns:

Cica mai vindeca.

| xerxes1 a răspuns:

Exista si vindecari la care medicii ridica din umeri.Nu sunt mediatizate deoarece nu aduc bani.
Si sunt sigur ca nu au legatura cu Iisus sau cu alte aberatii ale bisericii.

| FaraNumePls a răspuns:

Parcă vindeca.

| Mclaren12 a răspuns:

A făcut asta vreodată? Când? Unde?

| Samariteanul a răspuns:

Doar pe cei care cred in el pana la sfarsit big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricând îi ajută pe cei credincioși, care îl iubesc pe Dumnezeu şi cred în El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, isus vindeca oameni si astazi, uita-te la un video, rafael este prieten cu mine de putin timp, si isus la vindecat, uita-te in descriere https://www.youtube.com/watch?v=PBOud00Y8J0. https://www.dropbox.com/......2280_n.jpg

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat de spalat pe creier sa fie cineva sa creada bazaconiile alea? Cat de spalat pe creier sa fie cineva sa creada ca zeul evreilor l-a vindecat? Nu a furnizat nicio dovada concreta, ci doar o poveste care sa traga la indoctrinati care doar cred orbeste. In biblie Yehova doar si-a ajutat poporul ales sa macelareasca popoare pagane si in realitate unde n-a dat niciodata un semn de viata vindeca oameni? Ramai fara cuvinte la asemenea aberatii.

Auzi cica "Nu te teme, crede doar" laughing
Asta este exact gandirea mediocra pe care evreii vor ca masele indoctrinate sa o aiba, sa nu puna la indoiala autenticitatea crestinismului, ci doar sa creada ca oile in ceva fictiv lipsit de fundament istoric. Mai exista asa ceva in 2018?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, din marea Lui mila ii vindeca si ii lumineaza. Pe unii ii vindeca pentru rugaciunile lor sau/si ale apropiatilor, iar pe cei care nu se roaga - ii poate vindeca din mila. In unele cazut Dumnezeu da oamenilor boli pentru ca acestia sa inteleaga ce au gresit si sa se pocaiasca. Boala este ultima mila a lui Dumnezeu. Daca vezi ca te imbolnavesti, trebuie sa te spovedesti si sa participi la Sfantul Maslu, unde sunt curatite toate pacatele daca te caiesti de ele. Doamne ajuta!

| Alfred0703 a răspuns:

Cum sa vindece? Asa ceva nu exista.

| YessWey a răspuns (pentru Alfred0703):

Da tu de pe ce planeta esti?
Cum adica nu exista vindecare?
Cauta in dictionar ca "vindecare" e sinonimul lui "lecuire".
Atunci cand te lecuiesti de raceala nu spui ca te-ai vindecat?

| Alfred0703 a răspuns:

Unde a fost dumnezeul vostru in primul razboi mondial, dar in al doilea? De ce au trebuit sa moara atatea oameni? De ce mor 300 de copii pe zi in Africa? Unde este dumnezeul vostru? De ce vin teroristii si ne arunca in aer? Deschideti-va mintiile oameni buni si in loc sa construiti mega catedrale ale muirii neamului deschideti spitale. De ce avem nevoie de talanga de 500.000 de euro cu chipul preaprostului Daniel? De ce trebuie sa lingem sifilisul de pe moaste?

| Alfred0703 a răspuns (pentru Alfred0703):

Arunce*

| RAY a răspuns (pentru Alfred0703):

Foarte bun raspuns

| milan9 a răspuns (pentru Alfred0703):

Mingea e la tine, fiule... sad Crezi ca antrenorul iti poate apara poarta sau iti poate marca goluri daca tu esti indolent si vrei sa-ti faci coechipierii sa sufere? Mingea este la noi, si este timpul nostru de afirmare si de verificare...
Da. Prin LIBERTATE ai posibilitatea (responsabila) de a face bine sau de a face rau, de a fi cauza a binelui sau cauza a raului pentru semenii tai. thinking

Unde este Dumnezeu? Este chiar acolo, suferind alaturi de cel nedreptatit, este acolo rastignit pe cruce... sad

| milan9 a răspuns (pentru Alfred0703):

Biserica are siastazi deschise nenumarate spitale...
Spitalul Sf Spiridon din Iasi, a fost la inceput spital-manastire. Inainte de 1860, cand a fost "trecut" la Ministerul de Interne, avea 280 paturi si mai intretinea alte 13 unitati spitalicesti din Moldova. Inainte de 1918, cand a trebuit sa "cedeze" terenurile catre stat, avea 840 paturi si platea 1400 salariati. Lucrurile stau putin viceversa, bisericii i s-a luat, nu a furat. Mai citeste cat i s-a luat cu japca bisericii, si in timpul lui Cuza, si mai apoi pe timpul comunistilor.

| YessWey a răspuns (pentru Alfred0703):

Daca nu te-ai gandit, lasa ca-ti spun eu de ce...
Pentru ca toti oamenii aceea au fost adunati ca sa moara, fiecare dintr-un anumit motiv. Si nu intreba cum-de asa multi oameni aveau destinul incheiat tocmai atunci, ca Dumnezeu stie mai bine.
Motivele chinuirii oamenilor au fost multe: Dumnezeu nu a oprit razboiul deoarece erau multi pacatosi, altii au murit pentru el, pentru tara lor.
Si trebuie sa stii ca nu poate sa fie numai bine pe pamînt. Noi meritam ceea ce ne este dat.
Iar ideea asta a ta de a deschide spitale e trasnita. Crezi ca o sa traim vesnic? Stii cate cazuri au fost ca azi s-a operat si s-a insanatosit iar maine moare, si stii de ce? Pentru ca fiecare are destinul sau. Sa nu crezi ca omul poate face ceva fara Dumnezeu.
De ce unele lucruri pe care le planuiesti nu se implinesc?
Deoarece totul e planuit altfel diar de Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns (pentru YessWey):

Scuze, dar te contrazici! "Sa nu crezi ca omul poate face ceva fara Dumnezeu." "totul e planuit altfel diar de Dumnezeu."
Dacă Totul e stabilit dinainte de Dumnezeu înseamnă că nu mai putem vorbi de un liber arbitru al omului. Mai mult, dacă Dumnezeu a stabilit totul atunci de ce să mai fie considerat cineva vinovat și pedepsit deoarece a făcut ceea ce deja stabilise pentru el Dumnezeu?
Și încă ceva, nu Dumnezeu este cauza suferinței din lume. E adevărat, El permite deocamdată suferința dar are motive întemeiate. Capitolul 11 arată care sunt ele.
https://www.jw.org/ro/publicatii/carti/studiu-biblic/

| YessWey a răspuns (pentru iurii75):

Am avut in vedere ca Dumnezeu stie totul dinainte si daca ne planuim lucruri concrete pe viitor, nu o sa se implineasca deoarece noi trebuie sa intelegem ca oricum o sa se faca voia lui nu a noastra.

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Credinta in El te pote vindeca...sant o gramada de cazuri

| YessWey a răspuns:

Pai toate vindecarile s-au intamplat datorita lui din totdeauna, doar ca acum el o face din cer nu de pe pamant. Aceasta e singura diferenta. Cine ai crezut ca vindeca oamenii? Medicii?

| Puyasigeorgehora a răspuns:

Sunt curios de cand e Iisus doctor... greu de crezut daca nu vezi ca te opereaza el

| YessWey a răspuns (pentru Puyasigeorgehora):

Pai normal ca e greu de crezut pentru necredinciosi.
Iisus lucreaza prin talentele oamenilor: toate profesiile sau hobby-urile sunt numai si numai mana lui. Noi suntem doar copiii lui care au primit cadouri ( diverse talente).