| RAY a întrebat:

Dumnezeu înseamnă persoana perfectă, și acest lucru este pentru Sartre o contradicție de termeni. Lucruri perfecte sau idei, cum ar fi Justiție sau Adevărul, sunt posibile și persoane imperfecte, cum ar fi Zeus sau Apollo, sunt posibile. Dar persoana perfecta este imposibil. Zeus este posibilă, dar nu este real. Dumnezeu este unic printre zei: nu doar ireală, dar imposibil.

3 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

E interesant cum oamenii stiu sa recunoasca imperfectiunea(unui lucru) dar nu pot recunoaste perfectiunea(in altul)
(zic asta deoarece am fost intrigat la un moment dat de zicala: nimeni nu-i perfect/pentru mine aceasta "zicala" e cam anosta deoarece, (asa cred) fiecare avem proprile "nivele" de masurat perfectiunea, unii mai mari, alti mai mici-mai pe scurt, perfectiunea exista)

| Narfundo a răspuns:

Zei sunt niste cacati ma.Niste povesti.Niste nimicuri. Dumnezeu este o energie divina a bunatatii.Pa

| SmexyBoy a răspuns:

Dragul meu, ai citit Biblia?