| 1libercugetator1 a întrebat:

Dumnezeu isi da dar nu isi baga in traista, ce da de fapt dumnezeu pana la urma?

Răspuns Câştigător
| GRs a răspuns:

Le da sanatate celor care traiesc pe strazi sa duca mai mult timp o viata mizerabila si groazinca.

| Silyca a răspuns (pentru GRs):

Frumos raspuns dar mai puteai completa, esti in stare.

9 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Profesorul tau de limba romana ar trebui tras la raspundere pentru greselile tale de exprimare sau tu?
El iti explica dar nu-ti baga cu forta in cap.
Asa este si cu religia, dar pentru unii observ ca este cam greu de inteles.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Maini, picioare, creier..sunt oarecum folositoare.

| Manuellllaa a răspuns:

In primul rand viata, bucura-te ca traiestistraight face.In al doilea rand nu fi lacom/a, si in al treilea multumeste-te cu ce ai.Multumeste-te ca ai o familie, prieteni, locuinta si ce pune pe masa.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Manuellllaa):

Partea rea e ca nu e nici o dovada ca ti-a dat doamne doamne viatasad.Mai sunt 2700 de zei si posibilitatea ca viata sa nu fi fost creata...

| scumpik99 a răspuns:

Buna.Dumnezeu ne da in primul rand viata,cea mai importanta, sansa de a trai. Dumnezeu ne da o familie, mancare, haine, iubire.Sunt mii de oamenii in intreaga lume care mor de foame, nu este vina lui Dumnezeu, este vina oamenilor care iau mai mult decat le trebuie si unora nu le lasa nimic.Gandeste-tebig grinumnezeu a lasat omul in perfecta stare,la inceput cand au pcatuit Adam si Eva le-a dat piei de animale ca sa nu moara de frig. Datorita pacatului au ajuns unde au ajuns,dar Dumnezeu totusi ia ajutat si atunci,dar nu le-a dat in traista,le-a lasat singuri sa munceasca si sa sufere,gratie datorita pacatului. Apoi a trimis si un mantuitor,insusi fiul preaiubit,se se jertfeasca.
Deci Dumnezeu ne iubeste mai multe decat orice ne iubeste mai mult decat oricine, toate necazurile, suferinta sunt din vina oamenilor si a vietii care e construita si cu suferinta.
Dumnezeu l-a ajutat pe Noe sa faca corabia dar nu i-a facut-o pur si simplu, Noe a facut corabie, asta e si motivul pentru care a muncit atat de mult la corabie. Dumnezeu sfinteste munca.In plus tot din vina oamenilor a construit Noe corabia.
Ma intelegi? Trebuie sa avem incredere in Dumnezeu dar sa punem si noi osul la treaba.Ora e labora=Roaga-te si munceste si vom reusi in ciuda tuturor dificultatilor!

| Linguritza a răspuns:

Dumnezeu iti da ceea ce tu mai cu greu iti dai seama.