| OctavianDanielMaria a întrebat:

Dumnezeu l-a facut pe Adam din tarana? Atunci pe celula cine a facut-o? Stiind ca omul e din celule facut, nu din tarana si supravietuieste cu apa, oxigen si altele.

27 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Daca biblia noastra isi va face un "aggiornamento", atunci vor spune ca s-a referit la praful de stele din care suntem noi de fapt formati. Asa cum a facut si pamantul din plat in rotund spunand ca s-a referit de fapt la punctele cardinale, ci nu la colturile lumii ca la o patura.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu a făcut pe om din aceleași elemente chimice din care este alcătuit si pământul.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De fapt inventatorii povestii aveau doar 3 variante din ce sa-l faca: tarana, apa sau aer.
Cu aerul nu prea stateau ei bine in ce priveste ce este si cum functioneaza, asa ca au ramas cu doua.
Bine naiba ca au ales tarana, ca daca alegeau apa, acum nu mai scapam de gura credinciosilor ca vedeti, corpul uman e 75% apa, deci creatie.
Cu alte cuvinte, au avut de ales din doar doua variante, deci nimic spectaculos.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Exact asa este.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Bun răspuns, bun tare.
Era complicat daca alegeau varianta cu apa. Dar era si mai greu de explicat de ce nu suntem lichizi

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ceea ce Dumnezeu a creat si cum a creat este peste puterile oamenilor chiar si a celor numiți "de știință" de a înțelege. Iar Biblia nu se interpretează toată literar. Si nici un verset nu poate fi interpretat scos din context. Vorbea-i de sange. De ce inca nu s-a produs sange in laborator? Ce ii impiedica sa o faca? Despre sange Biblia spune ca e viața. Deci omul nu poate crea viață. In momentul când Dumnezeu ii ia viață omului, sângele este primul care se descompune intr-un lichid care nu mai are culoarea roșie (moarte). Când se donează sange (viață) acesta poate fi folosit pentru a salva pe cineva de la moarte. Nu se descompune ca in cazul morții si poate fi păstrat mai mult timp in condiții corespunzătoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Despre sange Biblia spune ca e viața."

Deci pana la urma "viata" nu mai e suflarea spiridusului, suflet si alte balarii.

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns (pentru Holiday):

De fapt e foarte logic ce spune Biblia, cum ca "sangele reprezinta viata". Daca ne gandim la suflare ca la schimb de gaze, atunci aceste gaze se transporta prin eritrocite care se gasesc in sange. Sangele face schimbul de gaze odata ce ajunge in alveolele pulmonare. Deci daca e sa luam literal expresia "suflare de viata" (ceea ce totusi nu e potrivit, pentru ca se refera la suflet in primul rand), nu exista contradictie stiintifica.

| Holiday a răspuns (pentru gratargratar):

Nu tot ce e viu are sange sau plamani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca omul nu e din tarana de ce se face cenusa, de la celule?

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns:

Organismul uman se poate descompune integral in pamant. La fel cum se poate descompune integral in pamant, se poate compune integral din pamant. Desigur ca nu necesar prin aceleasi cai, dar rezultatul este acelasi.

Răspuns utilizator avertizat
| Dana1999 a răspuns:

Vorba vine va a fost făcut din tarana. Oamenii nu aveau destulă știință cand au scris biblia. Ce vrea sa exprime biblia e ca oamenii sunt făcuți din elementele pământului.

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns (pentru Dana1999):

Da, si celula e facuta tot din aceleasi elemente, de vreme ce organismul e compus din celule. In pamant se gasesc organisme pluri si unicelulare care traiesc si se dezvolta. Se presupune ca primele organisme erau adaptate la viata cu oxigen in deficit (respiratia anaeroba, de unde avem procesul glicolitic). Apa poate fi extrasa de organismele subpamantene, din substantele de care este legata - exp. minerale de care se leaga electrostatic (apa legata, care se gaseste si in organismul uman).
Deci ideea esentiala este ca este rezonabil a spune ca "omul e facut din Pamant", si, in sens stric compozitional, afirmatia poate fi verificata stiintific. Stiinta este limbajul prin care Dumnezeu se face inteles oamenilor, dar El nu are nevoie de ea. De aceea Biblia nu are caracter stiintific, ci spiritual.

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai atatea erori intr-un singur raspuns de cateva randuri, ca nu are rost si nici nu vrea sa-mi bat capul cu unul ca tine. Prostia se insoteste cu mandria cum nu se poate mai bine. Mai incearca.

Răspuns utilizator avertizat