| SaveTheNature a întrebat:

Dumnezeu ma va aprecia daca sar dupa cruce in apa inghetata? DA sau NU.sI daca da? de ce? totusi sa sar in apa rece desi e atat de rece? De ce nu ne opreste sa facem acest lucru?

27 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Era bancul cu nebunii, care săreau de sus, într-un bazin foarte adânc și doctorul le-a promis că dacă sunt cuminți o să le bage și apă în bazin.
Cam așa este și cu întrebarea ta.

| cristi202 a răspuns:

Dumnezeu te apreciaza si cind nu sari dupa cruce, pentru ca te iubeste, indiferent ce ai face tu. Desigur ca nu ii place cind faci ceva rau, si e bucuros cind poti face un bine, dar dragostea Sa pentru tine ramine neconditionata, adica orice ai face sau nu, ea este acolo.

| William a răspuns:

Nu. Din acelasi motiv pentru care nu te opreste sa sari in apa vara la mare.

| HaDeS20 a răspuns:

Da, te va ajuta foarte mult. Stai linistit ca apa rece nu te va face sa te imbolnavesti, te apara el de raceala. Dar scopul e sa prinzi crucea. Daca prinzi crucea, vei avea parte de bogatie tot anul. Iti va merge bine in toate domeniile. Daca prinzi crucea, vei castiga la loto si iti vei schimba viata radical.

| SaveTheNature explică (pentru HaDeS20):

De ce vrea Dumnezeu sa sarim dupa cruce?

| florina15 a răspuns:

El ne lasa libertatea de a alege, de aceea nu ne opreste, si bineinteles ca te va "aprecia" daca o faci din tot sufletul si cu credinta. Daca faci asta trebuie sa fii increzator in tine si sa te gandesti cu credinta si curaj ca nu ai sa te imbolnavesti sau sa patesti altceva, ci vei primi sanatae si bucurie pentru tine si familia ta tot restul anului.Dar fa-o doar daca esti pregatit atat fizic cat si spiritual.

| milan9 a răspuns:

Personal nu prea înţeleg obiceiul de prin partea locului. Să-ţi forţezi norocul şi credinţa... Bine că e un obicei izolat. Nu prea sunt indicate astfel de "probe sportive". Există riscul de fi luate în serios...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E traditie si e pentru sanatatea ta

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru eusieu001):

Traditia nu are treba cu biblia.

| Maomau a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Dar cu ce are?
Cu satanismul?

| tavadaresti a răspuns (pentru eusieu001):

"Ce traditie? e legat de Biblie?"
argumenteaza cu Biblia

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Maomau):

De ce nu se faceau nunti la restaurant acum 400 de ani?

Răspuns utilizator avertizat
| Maomau a răspuns (pentru eusieu001):

El nu sti!
El doar CREDE!
Dar sa sari in apa in Ianuarie doar pentru ca asa cred niste nestiutori...este bezna mintii

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru eusieu001):

Il va aprecia, orice efort e apreciat oricat de mic

| tavadaresti a răspuns (pentru eusieu001):

Scuze, te-am inteles, nu esti de acord cu el

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru eusieu001):

Pai nu inoata cei care nu stiu

| M25M a răspuns:

Stiu ca esti crestin si ca deja stii raspunsul la intrebarile astea si de asemena stii prea bine ca aceasta este doar o superstitie tampa(scuza-mi franchetea).

| dracu14 a răspuns:

El nu prea exista d-aia nu are cum sa te opreasca sa sari de pe o cruce in apa inghetata

| NGheorghe a răspuns:

Tu intrebi si tu raspunzi! Esti fantastic!
Obiceiul acesta este si o sarbatore! Pt tine apa rece este un chin nu o sarbatoare. La alti le place apa rece. sparg gheata si intra in apa chiar la 70-80 de ani, alti doar dupa un antrenament- incalzire. Asta depinde foarte mult de mentalitatea si atitudinea parintilor: unii se sperie foarte.

| Maomau a răspuns:

Poate ca da! Asta vei vedea confirmat atunci cand te va chema degraba linga El, datorita consecintelor acestui act necugetat pe care esti pe cale sa il faci!
Ce naiba, ti s-a urat cu binele si te grabesti sa te ia Dumnezeu la el in ceruri?
Nu te lua dupa alti fraieri ca apa rece este tot apa rece chiar daca cineva arunca crucea in ea, adica obiectul pe care a fost batjocorit Isus, si pneumonia tot pneumonie va fi, si poate meningita iti va pune semnul lui Isus la cap!

| kira30 a răspuns:

Saritul in apa rece dupa cruce simbolizeaza sacrificiul pe care trebuie sa-l facem cu toti ca sa ajungem la Iisus

| hinatakaname a răspuns:

Crezi ca te apreciaza cineva daca faci pneumonie? Mai bine du-te la biserica si incearca sa fii un om bun, ca nu te ajuta cu nimic sa prinzi o cruce.
Eu am facut pneumonie in mijlocul verii de la o ploaie de vara, si am un sistem imunitar foarte puternic (a fost prima imbolnavire mai serioasa). Daca Dumnezeu vroia sa sara lumea dupa cruci, nu crezi ca se facea peste tot? Singurul lucru pe care l-au facut atunci au fost sa se spele in apa. Sa se 'boteze', pe marginea apei, acolo. Nu sa sara in ape adanci si reci. Poti face hipotermie, nu te mai poti misca si te ineci pe acolo.

| SynZeSaseTri666 a răspuns:

Crucea e importanta viata ta nu e :asa cred ca ar spune el. Daca pierzi crucea ajungi in iad.