| RAY a întrebat:

Dumnezeu nu are altceva de facut decat sa infloreasca pomii in Romania?

De la un creator ma astept la mai mult, voi nu? E atat rau pe pamant, suferinta, saracie dar Dumnezeu infloreste pomi ca na asta conteaza.

https://www.tpu.ro/......-teiul-ca/

http://stiintasitehnica.com/copaci-plante-primavara/ o explicatie

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Să vezi cum arată Fânațele Clujului primăvara(rezervația aia unde e singurul loc din țară unde trăiește vipera de fâneață).
Eu cred că natura nu are legătură cu un așa zis creator.Fiecare specia de plantă înflorește într-o anume perioadă datorită ciclului ei de viață.Mă refer aici la speciile de plante perene, nu anuale în gen panseluțe, și altele.Cum și animalele au fieacare un ciclu de viață individual, la fel și fiecare specia de plantă perenă are propriul ei ciclu de viață-renaștere.

7 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cred ca daca ai fi trait in desert sau prin gheturile Groenlandei nu te mai racaiau pomii infloriti. Oricum, este in tine o dorinta puternica de a-L defaima pe Dumnezeu. Pe care incerci s-o externalizezi, s-o dai si altora.

| RAY explică (pentru costis):

Cred ca daca ai fi trait in desert sau prin gheturile Groenlandei nu te mai racaiau pomii infloriti. Oricum, este in tine o dorinta puternica de a-L defaima pe Dumnezeu. Pe care incerci s-o externalizezi, s-o dai si altora.

asa rau sunt incat recomand citirea bibliei de catre crestini

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Nu stiai ca ortodocsii nu au voie sa citeasca Biblia fara permisiunea preotului?

| RAY explică:

Dumnezeu a fost întotdeauna expresia necunoașterii umane. Când oamenii nu știau ce e trăznetul, au spus că Zeus sau Thor (dependent de geografie) provoacă trăznetele. Când nu știam că cerul nu e solid, credeam că cerul e „o tărie". Până să știm cum apar cutremurele (plăcile tectonice) credeam că zeii sunt furioși. Acum, Dumnezeu a ajuns să fie pus cel mult la originea universului pentru că nu știm exact ce a fost înainte de formarea universului, dar dacă istoria e un indicator, vor fi tot mai mici golurile în care va fi loc pentru Dumnezeu.

| minrest a răspuns:

De asta au unii nevoie de Dumnezeu, ca sa faca speciile una cate una, sa dea ploaie de cateva zeci de ori pe an, si sa le dea ceva bani. Oameni infantili. Si daca se poate, sa le omoare dusmanii. Zeul da Zeu, nu sta sa-ti inmugureasca pomii la momentul optim. Cu pomii care au inmugurit prea devreme anul asta, si i-a prins inghetul, cum ramane?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din nefericire, Creatorul, adică Dumnezeu, nu este conducătorul acestui sistem. Conducătorul actual al acestui sistem este Satan. Argumente din Scripturi: Psalmii 5:4; Iov 1:7; Iacov 1:13.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura are ce intreb eu cu ras tau