| OctavianDanielMaria a întrebat:

Dumnezeu nu e in stare sa te faca sa il iubesti fara sa te oblige?

43 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu te obligă Dumnezeu să îl iubești.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ooh dar te rog fa-o, urla injura-l pe dz ala superior care te sperie si obliga, sa vezi cum te simti apoi.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce esti tu sa spui ca e o carte de povesti cand viata ta e de doar 70 ani?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu așa se deduce. De înjurat nu ai de ce din moment ce ești ateu.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ok. Ai avea vreun verset care arata ca Dumnezeu te obliga sa il iubesti? Nu ar fi rau unul atata timp cat nu este scos din context big grin.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce esti tu sa spui ca e o carte de povesti cand viata ta e de doar 100 ani daca traiesti 100?

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

100 de ani de viata umana e poveste pe langa perioada la care se refera biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu poti sa spui asa ceva iar daca spui e nevalabil.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Crezi ce vrei tu cu conditia sa fi pregatit pentru consecinte.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Alea le vezi tu pana sa mori. Iadul ca chin vesnic nu exista. Iadul e cimitirul la 2m sub nivelul solului.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar Dumnezeu ii salvase si era Cel de la inceput.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, ca altfel nu te obliga sa-ti fie frica de el ca entitate.

| JicaContra a răspuns:

E o chestie foarte amarata cu si despre liberul arbitru
cum ca oamenii fac rau, nu D-zeu
din pacate, chestia asta e un rahat cu ochi, din cauza ca lucruri FOARTE RELE se intampla fara sa fie de vina nici un om

moment in care D-zeu te iubeste pe dracu', inteleg sa dai vina pe liberul arbitru, cand de vina sunt oamenii, dar la o chestie de gen mergi pe langa o rapa si iti cade un bolovan in cap ca a batut vantul, de asta nu poate fi de vina DECAT D-zeu, ca doar te iubeste si asa isi arata dragostea, NU?!?

| Meme10Memu a răspuns:

Ba, e in stare.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu forta pentru ca lasa pe om sa moara?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu nu obliga pe nimeni. Daca il lasa sa moara nu il obliga sa traiasca.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

Dumnezeu ne iubeste pe toti!
Orice ai face, Dumnezeu te iubeste! Orice ai crede despre El(sau chiar daca nu crezi) el tot te iubeste. Nu trebuie decat sa crezi in El.
Veti ajunge si voi in Rai daca aveti credinta!
O sa ma rog pentru voi toti!

Era sa iau foc de vreo 3 ori cat am scris asta.
Nu stiu guys.Am stat vreo 2 zile pe tiktok-ul ateist si apoi pe cel crestin.My brain hurts! rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da, este în stare...doar că El a lăsat omului liberul arbitru. Dumnezeu nu obligă la dragoste de El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce incurcatura mor de ras rolling on the floor vaitandu-ma crying. Dumnezeul acela a fost creeat de mentalitatea unor vagabonzi.

| sanboss a răspuns:

Arata si mie unde scrie ca Dumnzeu te obliga? auzi ce zice aici luca 9:23 Daca voieste cineva sa vina dupa mine. sa faca cateva lucuriri... spune in verset... dar atentie DACA VOIESTE. unde vezi tu obligatie si alte cele si mai sunt pasaje multe de genul aceasta in BIBLIE.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

„Dacă vine cineva la Mine și nu urăște pe tatăl său, pe mama sa, pe nevastă-sa, pe copiii săi, pe fraţii săi, pe surorile sale, ba chiar însăși viaţa sa, nu poate fi ucenicul Meu."

Înțelegi ce scrie aici? Ba chiar viata ta sa o urasti daca ai venit la El (la Adevar).
Si care e Adevarul acesta?
"Sa iubesti pe Dumnezeu cu toata puterea ta si pe aproapele tau ca pe tine însuți."
Si cum se pupa versetele daca acolo zice sa urasti aproapele si aici zice sa iubesti aproapele? Simplu! Sa iubesti mai mult pe Dumnezeu decat pe aproapele tau, casa ta, masina ta, femeia ta, mama ta, fiindca e prima porunca, nu a doua.

Celalalt argument adus de tine se leaga tot de prima porunca "Sa iubesti pe Dumnezeu cu toata puterea ta" si nu o piatra, un lemn care nu vorbeste, nu se misca smd.
Mai pe-ndelete, uraste si piatra, lemnul, icoana, si agatate mai degraba de prima porunca:Sa iubesti pe Dumnezeu cu toata puterea ta"
Nu esti obligat sa o faci, esti nevoit, nici Adam si Eva nu au fost obligati si au mancat din mar(pacat), dar dupa au fost nevoiti sa asculte de Dumnezeu. Moartea este sfarsitul tau, viata vesnica este începutul nostru.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai daca iubesti pe Dumnezeu cu toata puterea ta, mai ramane putere pentru aproapele tau? Porunca a doua e subordonata celei dintâi.

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Alo, acolo nu se refera la modul de ai parasi. Ci la modul in care vine sotia si iti spune ori eu ori Dumnzeu ce alegi? daca o alegi pe ea ai pierdut pe DUmnzeu, daca il alegi pe Dumnezeu posibil sa o castigi si pe ea.

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai daca IOV se lua dupa sotia lui cand i-a zis, blesteamal pe Dumnzeu si mori. CE ZICI DACA FACEA ASA?
O avut de ales asa-i?
Alege ori cu Dumnzeu ori sa iubesti mai mult mama, tata sotie copii. daca aceastia sunt impotriva voi lui Dumnzeu
Cine interpreteza dupa ureche, eu sau tu? eu de cand te va ca te fatai pe aici tot asa te stiu happy

Răspuns utilizator avertizat