| Steregoi a întrebat:

Dumnezeu nu tortureaza pe nimeni si nu a pregatit un loc pentru torturi precum iadul si lacul de foc. Iadul e locuinta mortilor in timp ce lacul cu foc are un inteles figurativ. Aceste intelegeri gresite sunt incompatibile cu un Dumnezeu iubitor si drept. Dumnezeu nu obliga pe nimeni prin tortura ca sa-l respecte. Prin tortura nu-l poate iubi nimeni pe Dumnezeu si il va respecta doar din teama. Prima porunca ar fi imposibil de respectat adica "sa-l iubesti pe Dumnezeu cu toata inima si din tot sufletul si cu toata mintea". Dumnezeu nu constrange pe nimeni prin tortura ca sa-l iubeasca sau ca sa-l respecte. O astfel de procedura ar fi un esec din partea lui Dumnezeu. Necazurile omului din prezent sunt prin lipsa actiunii lui Dumnezeu si nu prin actiune si sunt rezultatul neimplicarii lui Dumnezeu ca sa intretina lucrurile si ca omul sa nu sufere in timp ce tortura in iad ar arata ca Dumnezeu ar fi de acord cu asa ceva ceea ce nu este adevarat.

Ce puteti spune?

8 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Biblia vorbește de zeci de ori despre Iad.
Poate că nu e un loc cum e prezentat în popor. Iadul este locul în care ajunge cel care se depărtează de Dumnezeu, la fel și Raiul este locul în care ajunge cel ce se apropie de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o idee fixă cu tortura?

| alexxtreme a răspuns:

Nu există iad momentan sau tortură in iad cum se invață in anumite biserici..Omul când moare este mort, nu știe nimic, Eclesiastul 9:5 "Cei vii, in adevar, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic si nu mai au nicio rasplata, fiindca pana si pomenirea li se uita." Eclesiastul 9:10 "Caci, in Locuinta mortilor in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune!", Satana, care este pe pământ după cum Biblia ne spune în Apocalipsa 12:12 "Vai de voi, pamant si mare! Caci diavolul s-a coborat la voi cuprins de o manie mare, fiindca stie ca are putina vreme.", această învățătură cu iadul veșnic, este o invenție creată de către Satana care vrea să facă din Dumnezeu, un Dumnezeu rău căruia îi plac torturile și toate lucrurile acestea, niște minciuni. Da, oamenii mor, nu știu nimic, dar fiecare om va reînvia, cei credincioși care au murit în Hristos adică Apocalipsa 12:17 "care pazesc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos." vor avea parte de prima înviere la venirea a doua a Domnului Iisus Hristos care este foarte aproape, Daniel, Apocalipsa, si Matei 24 descriu evenimentele ce trebuie sa aiba loc inainte de a doua venire a Lui, plasându-ne la ultime profeții descrise în Apocalipsa 13. Iar cei ce nu si-au mărturisit păcatele, Domnului Iisus Hristos care a murit pentru lume, și ne-a răscumpărat cu Sângele Lui, si nu s-au pocăit, vor avea parte de moartea a doua în "iazul de foc", ce reprezintă foc și pucioasă, nu o ardere veșnică, fiecare va arde o perioadă de timp mai mică sau mare pentru păcatele lui, trecând în neființă Maleahi 4:1 "Caci iata, vine ziua care va arde ca un cuptor! Toti cei trufasi si toti cei rai vor fi ca miristea; ziua care vine ii va arde, zice Domnul ostirilor, si nu le va lasa nici radacina, nici ramura." Maleahi 4:3 "Si veti calca in picioare pe cei rai, caci ei vor fi ca cenusa sub talpa picioarelor voastre, in ziua pe care o pregatesc Eu, zice Domnul ostirilor." Mai multe detalii despre judecată si despre cei păcătoși și moarte a doua a lor le găsim în Apocalipsa 20, singura salvare este Iisus 1 Ioan 2:2 "El este jertfa de ispășire pentru păcatele noastre și nu numai pentru a le noastre ci pentru ale întregii lumi", Apocalipsa 22:7 "Si iata, Eu vin curand! - Ferice de cel ce pazeste cuvintele prorociei din cartea aceasta!" mai multe informatii despre profetii implinite si venirea a doua puteti găsi http://www.mesagerulsperantei.ro/isus-revine-curand-iata-ce-spune-biblia/ sau pe canalul de yt https://www.youtube.com/user/eduardandreeas ce descrie profetiile ce au ramas inainte de sfarsit, o seară frumoasă in continuare. Iadul nu există momentan și nimeni nu va arde veșnic :D.

| Steregoi explică (pentru alexxtreme):

Ai remarcat bine ca Satan nu a fost aruncat din iad pe Pamant ci din cer si acum Satan este PE Pamant si nu intr-un iad. Apocalipsa 12.

| DomnulMacaroana a răspuns:

Cum de iei figurativ pasajele care descriu iadul insa iei literalnente creatia lumii in 6 zile in ciuda contrazicerii cu observatiile facute?

| Steregoi explică (pentru DomnulMacaroana):

Cele 6 "zile" ar putea fi intelese si in mod figurativ.

Facerea 3:15:"aceasta îţi va zdrobi capul". Capul lui Satan va fi zdrobit si dupa ce va fi zdrobit capul lui Satan, Satan nu va mai sti nimic si nu va mai simti nici o suferinta si deci nu va mai suferi vreun chin intr-un lac cu foc propriuzis. Lacul cu foc din Apocalipsa 20 inseamna distrugere vesnica iar chinul va fi figurativ in sensul ca Satan va fi vorbit de rau vesnic ca un exemplu rau in istoria universala. Iadul sau cimitirele vor fi aruncate figurativ in lacul cu foc adica nu vor mai exista niciodata. Moartea adamica va fi si ea aruncata figurativ in lacul cu foc figurativ adica nu va mai fi niciodata insa moartea a doua sau lacul cu foc figurativ sau distrugerea vesnica nu va fi nimicita.

| Adr1Adrian a răspuns:

Este doar o teorie, nu stiu daca e adevarata, iadul poate nu e ceea ce se spune, dupa cum stim multe pasaje din evanghelie sunt simbolice, e posibil ca omul dupa ce moare, constiinta sa sa nu-l lase sa se apropie de Dumnezeu, pentru ca se considera nevrednic, caci dupa moarte omul devine desavarsit in gandire, nemaifiind influentat de demoni. Plangera si scrasnirea dintiilor... ai vazut ca atunci cand plange cineva la o inmormantare, cand ii moare cineva drag sau cine stie, omul va plange mult mai rau atunci vazand, ce-a avut si ce-a pierdut, pentru ca fiecarui om ii se da sansa la mantuire, doar ca o refuza. De asemenea iadul a fost creeat, pentru demoni, nu pentru oameni