| AvalohAlyn a întrebat:

Dumnezeu oferă totul fara plata, as spune că Dumnezeu și toate tainele Lui sunt și trebuie să fie gratuite.Atunci de ce se cere bani la botez, nunta, înmormântare,pomelnice, acatiste? Dumnezeu nu se poate cumpăra cu bani.Ar fi nedrept. Dumnezeu ni se descoperă în dar și nu cu plata. Iisus Hristos nu se revelează, ni se oferă, ni se descoperă în DAR nu altfel.Atunci de ce dai bani la biserica pentru unele Taine și servicii? E vorba de Dumnezeu nu de serviciul medical, de curierat sau de comert sau de orice alt serviciu laic.

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Așa cum spune în Biblie : în vremurile de pe urmă, oamenii vor avea înclinații către valori morale superioare, dar îi vor nega puterea lui Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns:

Pai salariu nu ii ajunge să-și cumpere BMW, Mercedes, etc. Plus ca trebuie sa cotizeze și el mai sus în ierarhia Bisericii fiindcă altfel își pierde locul și episcopul pune alt preot în locul lui care sa producă bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine punctat! Sunt de acord cu tine, tot ce are legătură cu Dumnezeu ar trebui să fie gratuit. Dar din păcate astăzi totul e pe bani, fiindcă rar se mai găsesc oameni care să nu pună pe primul loc câștigul material. Nici mie nu mi se pare normal ce se întâmplă.

| shu7e a răspuns:

Poate gresesc, nu stiu. Dar uite parerea mea.
Nu-l platesti pe Dumnezeu dar platesti omul care este intermediar intre om si Dumnezeu.
Ca sa intelegi. Fiecare om are datoria (cred eu) sa ofere ceva societatii daca traieste in societate. Si pentru asta este rasplatit. Inainte primeai un ou sau o gaine, sau un cal (depinde de oferta). Acum primesti bani, mai multi sau mai putini, depinde de cat oferi. Pe langa asta mai beneficiezi de drumuri, spitale, educatie... (asa cum sunt ele nu despre asta discutam acum).
Cei ce il slujesc pe Dumnezeu sunt, sau ar trebui sa fie dedicati vietii in rugaciune si alte alea. Valoarea timpului lui pe care el ti-o ofera cand citeste acatiste pentru tine (sau cei dragi tie pe care vrei sa ii pomenesti) e o plata pentru el ca sa se poata intretine, nu e o plata pentru Dumnezeu. Dumnezeu vede jertfa ta care o faci platind pentru serviciul primit (Acatiste in cazul dat) si o primeste ca atare.
Acum ai sa spui ca el are salar pentru asta. SI asa e preotii au, calugarii nun. Ar trebui sa nu mai platim la preot pentru ca are salar? Poate ca nu (desi mie imi plac sa platesc pentru ceea ce primesc) dar la fel de bine multe altele n-ar trebui sa platim: cum ar fi adeverintele la medicul de familie, fondul clasei, locul de parcare la primarie, apa de ploaie in unele localitati... si lista ar putea continua.
Ce iti pot spune ca am si dat pomelnice fara bani. Uneori (candva demult cand ma framantau si pe mine astfel de intrebari) doar sa testez preotul sa vad daca le citeste iar alteori ca pur si simplu n-am avut bani. Si le-a citit.
un lucru stiu sigur. Nu toti preotii (la fel si la avocati, medici, dentisti...) sunt potriviti sau duhovnici buni pentru toata lumea. Cauta-l pe al tau, ala care ti se potriveste. Nu astepta sa vina toate la tine doar pentru ca te-ai nascut om ca nu vine nimic din asteptare