| Wehrmacht a întrebat:

Dumnezeu pedepseste sinucigasii...da? Sa zicem ca o persoana se plimba prin padure.Merge ce merge, mananca niste "mure" si dupa cateva ore este "pa!". Dumnezeu ce face? Da cu banu'? Adica...cred ca asta a fost o sinucidere da? Dar acea persoana nu a stiut ca nenorocirile alea sunt otravitoare, deci nu a vrut sa se sinucida.

21 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu tine de noi cine traieste si cine moare. Daca persoana aceea a fost credincioasa, atunci ea isi va avea partea ei de mostenire impreuna cu cei sfinti.

| Mădă0611 a răspuns:

Asta nu e sinucidere, totusi, eu ma intreb, cine a creat acele plante otravitoare? thinking Eu stiu raspunsul, dar e unul ateu, celalalt oare care o fi thinking

| Wehrmacht explică (pentru Mădă0611):

Cum adica "celalalt care o fi"? Cel crestin! Diavolul le-a creat.Si daca te duci si mai departe si intrebi de ce a fost creat Diavolul raspunsul este la fel de simplu: este peste capacitatea noastra de a intelege.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Logic. laughing

| trolololo a răspuns (pentru Mădă0611):

Ateii si martorii lui iehova au creat plantele otrăvitoare big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru trolololo):

Ma, eu cred ca musulmanii, sau crestinii pentru atei thinking doar ca ateii nu "ie" chiar asa prosti cat sa muste momeala.

| Exilee a răspuns:

Exagerezi..nu stiu sa-ti raspund. Sunt subiecte teologice care ma depasesc.

| Wehrmacht explică (pentru Exilee):

Tu gandesti? Exista suficienta hrana in lume.Sa zicem ca mie mi se face pofta de mure.Este o pofta ma.Nu ma duc sa mananc niste carnita si o sa aiba acelasi gust.E ca si cand ai manca cartofi ca iti este pofta de ciocolata.
Esentialul este ca sunt cateva plante otravitoare care pot fi confundate usor cu cele comestibile chiar si din punct de vedere al gustului si poti sa te sinucizi fara sa vrei.Am pus ghilimelele alea cu un scop.Adica ala vede mure dar nu sunt mure.

| ErrorFound a răspuns:

Incorect, este moarte. Desi el si-a provocat moartea, a facut-o in necunostiinta de cauza, si adevaratul ucigas poate fi foamea sau prostia.

Da, prostia ucide, aveti grija!

| Kalla a răspuns:

In mortile astea imprevezibile sau violente spiritul ramana pe pamant ca sa bantuie.Nu trece de partea cealalta pana nu isi gaseste liniste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta-i sinucidere la tine? Asta e moarte, nu presoana respectiva a renuntat la viata, prostia a condus-o pe drumul pieiri.

| BlackSulphur a răspuns:

Asta este, toti suntem tentati sa mancam fructele alea mici si negre...

| AlexeHellsing a răspuns:

De fapt pur și simplu el a murit accidental, căci din neștiință s-a otrăvit, pe când adevărații sinucigași cu gânduri de moarte își iau viața, conștienți. Asta e diferența. Sper că te-am lămurit...

| Mikhtarian a răspuns:

Conform ceea ce ai spus tu, este o mare abureala.
Tind sa cred ca nu stii termenul "sinucidere ", cel care se ..sinucide stie ce face, in timp ce "rolul din povestea ta doar vrea sa se hraneasca ".

| Wehrmacht explică (pentru Mikhtarian):

Chiar si daca puneam doar pentru crestini tot raspundeai...nu?
Scopul intrebarii nu era acela de a vedea ce face Dumnezeu in acest caz.Era sa vad daca am dreptate. Daca crestinii or sa spuna ca face ce vrea sau ca este peste puterea noastra de intelegere...Si vad ca a am avut dreptate in cazul omului nou.Acum ca tu si regele ati spus asta, toti or sa spuna la fel.

| Mikhtarian a răspuns (pentru Wehrmacht):

Dumnezeu nu te alege doar dupa o fapta. zic eu.
Multi oameni cred ca Dumnezeu e doar sa judece, sa judece sa judece.dar Dumnezeu in sine este iubire si iertare.
Pai eu sunt crestin ( mai mult pe foaie ) dar incerc si eu sa fiu un crestin devotat prin sentimentele iubirii.

| Vladuthz a răspuns (pentru Mikhtarian):

Cred ca a dat dovada de multa iubire si iertare cand i-a omorat pe egipteni...crucea mamii lor, cum isi permit ei sa creada in alt zeu in afara de mine? Las ca le arat eu lor

| Mikhtarian a răspuns (pentru Vladuthz):

Si eu cu ce te pot ajuta prietene?

| Vladuthz a răspuns (pentru Mikhtarian):

Nimic...spuneai doar ca el e iertare si iubire pe langa un psihopat.

| RaduMD a răspuns:

Din moment ce nu stia ca sunt otravitoare, nu este sinucidere. E un caz foarte simplu din punct de vedere moral. Uite, ca sa intelegi mai bine: daca cumperi niste sunca otravita de la magazin si mori, asta nu inseamna ca te-ai sinucis.

| RandomDeTot a răspuns:

Accidentele sunt accidente Domnul judeca drept nu e vina persoanei ca a murit atata timp cat ea nu dorea sa isi pecetluiasca viata.