| OctavianDanielMaria a întrebat:

Dumnezeu permite sa ucizi pe cineva?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desigur ca da, iahve la lasat pe Cain sa il ucida pe Abel apoi vine rasplata, vorba aia dupa fapta si rasplata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cam da, așa a murit generalul Soleimani.
Apoi încă vreo 40 călcați în picioare la înmormântarea lui.
Nimic nu se întâmplă fără aprobarea lui.
Alllah zâmbește, ayatolahul Trump ordonă și drona, racheta execută. Își mai bagă și dracul coada și mai mor alți 180, punct ochit, punct lovit, avion doborât, pasagerii adunați cu fărașul de pe câmp. Allah e mare.

| Celcestietot a răspuns:

Pai ce ne spune porunca a 6-a din Decalog?

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca s-ar fi respectat aia, schizofrenicul nu mai murea agatat in par, si canci crestinism.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Nu stiu despre cine vorbesti.

| Holiday a răspuns (pentru Celcestietot):

N-are nimic, las-o asa.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Mai bine. Alta data foloseste numele.

| Holiday a răspuns:

Adevarul ca e si greu sa intelegi cine e schizofrenicul...

| mentholinks a răspuns:

Nu permite dar tot ne omoram intre noi.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La inceput nu a permis, in cele 10 porunci. Mai tarziu da, fiindca evreii nu au ascultat de El si nu ca le-a permis ba chiar le-a ordonat sa ucida. Din ce motive n-as sti sa-ti spun.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Posibil.

| Dismally a răspuns:

Da, chiar te indeamna sa ucizi cu pietre anumite categorii de persoane. Citeste Vechiul Testament si o sa vezi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu, nu permite tie ti-ar conveni sa te omoare cineva? poate ti-ar conveni te-ar scapa de copii, sotie, soacra, dusmani, ratele la banca si de boala pe care o ai in tine.

| Algo098 a răspuns:

In calitatea lui de personaj de poveste, Dumnezeu nu are nici o treaba cu ce facem sau nu facem noi.