| PreaDistinsul a întrebat:

Dumnezeu rezolva problemele pe rand sau toate odata? Este posibil ca toate problemele sa fie rezolvate instantaneu?

10 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Nu stiu cum face, dar cam intarzie cu rezolvarea acestor probleme.
Problema cu Lucifer dureaza cam de cateva mii de ani si inca nu a fost rezolvata, desi e una din primele probleme.
La cate probleme sunt azi, ma indoiesc ca o sa reuseasca sa faca fata din moment ce nici nu a reusit sa le rezolve pe alea mai vechi.

| Ioseba a răspuns (pentru Mayhem666):

Esti asa sigur ca nu a fost rezolvata problema cu Lucifer? La cruce Hristos a zdobit capul sarpelui. El a facut de rusine domniile si stapanirile dupa ce a iesit biruitor asupra lor prin cruce. Si va veni ziua cand va fi aruncat in iazul de foc.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Ioseba):

Se pare ca Lucifer ii indeamna pe oameni sa faca rele, conform crestinilor, asa ca nu stiu cat de mult a fost problema rezolvata, ca nu pare rezolvata nici macar pe jumatate.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu nu exista decat in cartile cu povesti primitive, puerile, fanteziste si absurde, deci nu rezolva nici o problema, insa e deosebit de eficient in prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| CIaudiu a răspuns:

Omul le rezolva pe rand. Dumnezeu n-a dovedit nimic pana acum. Nu si-a dovedit nici existenta care e cel mai simplu lucru de facut.

| DonEduardo a răspuns:

Nu.

| chuckmanson a răspuns:

Nu știu, poți să îi întrebi pe oameni care au fost violați de preoți catolici când erau copii, să vezi dacă le-a rezolvat bunul dumnezeu vreo problemă.

| Whateverrr a răspuns:

Dumnezeu nu garanteaza ca ne rezolva problemele pe care le intampinam pe pamant, ci ne promite viata vesnica, care e mult mai valoroasa. Da, Domnul de multe ori intervine in viata noastra, dar nu asta trebuie sa cautam, deoarece necazurile au rolul lor, de a ne sfinți și de a ne apropia de El. Deci niciodata pe pamant nu ne vor disparea toate problemele.

| serenityxx a răspuns:

Le rezolvă instant

| Ioseba a răspuns:

La Dumnezeu toate lucrurile sunt posibile. Daca vrea El ne poate rezolva toate problemele. Dar nu o face. Dumnezeu permite necazuri in viata noastra si are un scop pentru ele. El nu face nimic fara un motiv.