| RAY a întrebat:

Dumnezeu se implica in creația lui in prezent sau nu?

Am citit pe net ca a dat cadou lumea asta lui Satana si ala face ce vrea el sau ca cica suferinta, raul sunt expresia iubirii fata de noi.

14 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu cred ca a stiut inca de la Big-Bang cum o sa decurga lucrurile...

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Bogdan un creator teist intervine in creatie, desi ce propui? deism?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu exact toate denumirile pentru religii... nu ma prea omor cu astea.
Dar de ce sa intervina cand totul ar fi putut sa fie pus la punct din prima clipa de creatie? Daca totul a fost facut bine, lucrurile decurc exact cum trebuie pana la final. Asta cred eu.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Te inteleg dar majoritatea populatiei este teista, cred in miracole, minuni, in cazul tau nu exista asa ceva

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Pai sa creada, ce treaba am cu ei laughing

| minrest a răspuns:

1. Daca Dumnezeu se implica in creatie, inseamna ca trebuie sa corecteze ceva. Iar in Geneza afirma pe proprie raspundere contrariul, citez: ''Si a vazut Dumnezeu ca totul este bine''. 2. Puterea nu se da niciodata din mana; daca si Satan are putere, chiar si mai mica decat Dumnezeu, monoteistii nu au dreptate, ci dualistii persani, sau poate catarii.3. In perverse de-astea Sado-Maso nu ma bag.

| RAY explică (pentru minrest):

Atunci de ce il numesc crestini dumnezeul iubiri daca este indiferent?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Eu nu am zis ca este indiferent; un Dumnezeu al iubirii pune toata iubirea in creatie de la inceput; nu are nevoie sa revina si sa intervina in creatie. Inca ceva; daca exista Dumnezeu, a stabilit legile naturii, da? Nu are rost sa le violeze! Le-a stabilit cum a vrut, acum trebuie lasate sa functioneze; daca faci un ceas nu asezi limbile cu mana, lasi sa le miste mecanismul ceasului.

| RAY explică (pentru minrest):

Eu vb de dumnezeul crestin, teist care intervine

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Pai nu are nevoie; e atotstiutor si atotputernic, pune tot ce vrea de la inceput; ce faci, dai legi naturii si le incalci?

| RAY explică (pentru minrest):

Deci teismul nu are sens?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Cred ca oamenii din antichitate, care au creat miturile de care vorbim, credeau ca astea sunt legile naturii. Stiinta moderna nu exista atunci; credeau ca e perfect compatibil cu legile naturii ca Dumnezeu sa opreasca soarele pe cer, ca sa vada Iosua sa omoare dusmanii. De unde sa stie ei ca daca opresti pamatul din rotatie, ii zboara toata atmosfera! Miturile astea cauta sa transmita afirmatii spirituale: ca exista un singur Dumnezeu, ca nu exista alti zei, ca trebuie sa respecti drepturile celor de aceeasi religie, etc.

| RAY explică (pentru minrest):

Dar azi exista stiinta si multi o ignora, care este cauza ignorantei?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Vorbind strict de crestini: daca Moise nu a taiat Marea Rosie si pe Iona nu l-a inghitit balena, poate nici Isus nu o sa ii duca in rai. Daca ispitirea Evei si a lui Adam este o metafora, poate si viata vesnica o fi o metafora. Mai bine isi arunca gandirea afara din cap, si se bucura de o iluzie.