| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Dumnezeu se ocupa cu stiinta sau cu magia?

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In El sunt ascunse comorile intelepciunii si stiintei.

Răspuns utilizator avertizat
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se ocupă cu sufletul!
Pa, pa.

| OOOLEOOO a răspuns:

Stiinta e magia de odinioara.

YWHW e vazut ca facator de minuni, care dupa credinciosii crestini nu are legatura cu magia.

| catalin188 a răspuns:

Cu alba - neagra

Răspuns utilizator avertizat
| catalin188 a răspuns (pentru SexoasaTha):

Da

| mixxjim a răspuns:

Cu niciuna din cele doua, dupa ceea ce se spune. umbla vorba ca ambele ar fi lucratura diavolului happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru mixxjim):

Deci daca stiinta vine de la Lucifer antunci de ce naiba gandesti? Cred ca preferai sa fi incuiat asa cum cere Yhave.

| mixxjim a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am inteles ce vrei sa spui, mai ales cu "naiba", te-a suparat cineva cu ceva? ti s-a parut ca am gandit ceva? laughing am spus ca "umbla vorba", nu ca e parerea mea. presupun ca stii cum biserica nu a fost si nu este de acord (aparent) cu mai nimic din ceea ce tine de tehnica si poate ii intrebi si pe cei care refuza tratamentele medicale, operatiile etc din motive religioase (ca asa i-a invatat religia, biserica etc), sa-ti spuna ei mai multe pe tema asta happy numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mixxjim):

Stiu de asta ma enerveaza cand apar asfelt de tipi si afirma ca stiinta e "pacatoasa" sau afirma ca taica-meu ca fiecare boala e provocata de demoniilaughing

| dragos9234 a răspuns:

Hmm...dumnezeu este in tot si toate, il gasesti in magie si in stiinta.
(Cam asta vei afla de la credinciosi)

| tavadaresti a răspuns (pentru dragos9234):

Da de unde ai tu invatatura aceasta?
Argumenteaza-ne cu Scriptura.

| dragos9234 a răspuns (pentru tavadaresti):

''Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.''

| tavadaresti a răspuns (pentru dragos9234):

Gresesti cu o astfel de afirmatie punand in dreptul Lui Iisus. Dar odata defineste ''magia'' ca sa fim intelesi.
Dar Duhul spune lamurit ca, in vremurile din urma, unii se vor lepada de credinta, ca sa se alipeasca de duhuri inselatoare si de invataturile dracilor, (1Tim.4:1)

| dragos9234 a răspuns (pentru tavadaresti):

Daca dumnezeu a facut totul inseamna ca el a facut si magia.
Prin urmare dumnezeu s-a ocupat cu magia.

| tavadaresti a răspuns (pentru dragos9234):

A creat raul Dumnezeu sau cine a dat fiinta pacatului? Argumenteaza cu Biblia.
Mediteaza la aceasta, ca nu cumva sa pasesti pe o cale gresita.

| dragos9234 a răspuns (pentru tavadaresti):

Da,l-a creat indirect.

| tavadaresti a răspuns (pentru dragos9234):

Argumenteaza...

| dragos9234 a răspuns (pentru tavadaresti):

Cred ca esti de acord cu mine cand spun ca dumnezeu a creat toti ingerii.
Daca dumnezeu a creat toti ingerii inseamna ca l-a creat si pe cel care a vrut sa ii ia locul.
Cel care a vrut sa ii ia locul fiind satana inseamna ca dumnezeu l-a creat pe satan.

| tavadaresti a răspuns (pentru dragos9234):

Dumnezeu a creat ingerii nu fiinte precum Satana, la inceput Lucifer era desavarsit insa a aparut
12. Cum ai cazut din cer, luceafar stralucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborat la pamant, tu, biruitorul neamurilor!

13. Tu ziceai in inima ta: "Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, voi sedea pe muntele adunarii dumnezeilor, la capatul miazanoaptei,

14. ma voi sui pe varful norilor, voi fi ca Cel Preainalt."

13. Stateai in Eden, gradina lui Dumnezeu, si erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe: cu sardonix, cu topaz, cu diamant, cu crisolit, cu onix, cu jasp, cu safir, cu rubin, cu smarald si cu aur; timpanele si flautele erau in slujba ta, pregatite pentru ziua cand ai fost facut.

14. Erai un heruvim ocrotitor cu aripile intinse; te pusesem pe muntele cel sfant al lui Dumnezeu, si umblai prin mijlocul pietrelor scanteietoare.

15. Ai fost fara prihana in caile tale, din ziua cand ai fost facut pana in ziua cand s-a gasit nelegiuirea in tine.

16. Prin marimea negotului tau te-ai umplut de silnicie si ai pacatuit; de aceea te-am aruncat de pe muntele lui Dumnezeu si te nimicesc, heruvim ocrotitor, din mijlocul pietrelor scanteietoare.

17. Ti s-a ingamfat inima din pricina frumusetii tale, ti-ai stricat intelepciunea cu stralucirea ta. De aceea te arunc la pamant, te dau priveliste imparatilor.

"Asa vorbeste Domnul Dumnezeu: "Ajunsesesi la cea mai inalta desavarsire, erai plin de intelepciune si desavarsit in frumusete. (Ezec.28:12)

| dragos9234 a răspuns (pentru tavadaresti):

Dumnezeu l-a creat pe cel care a devenit Lucifer.
Concluziebig grinumnezeu l-a creat indirect pe Lucifer.
Nu esti in stare sa intelegi, lasa-ma in pace.

| tavadaresti a răspuns (pentru dragos9234):

rolling on the floorDumnezeu l-a creat pe cel care a devenit Lucifer" la creare a avut acest nume.
" l-a creat indirect pe Lucifer"> cum definesti tu?
La creat ca fiinta desavarsita cu un caracter si un statut inalt fata de cel al ingerilor, nicidecum ca ar fi pus toata nelegiuirea la creare.
Eu asta sustin.

| dragos9234 a răspuns (pentru tavadaresti):

Nu are rost sa te mai contrazic, ai o logica extraordinara.
''Dumnezeu l-a creat pe cel care a devenit Lucifer"
Am gresit intr-adevar.

| Miauti a răspuns:

Alchimie!?

| HermioneLove a răspuns:

Niciuna laughing)

| shhhs a răspuns:

Se ocupa si cu una si cu alta. Din acest punct de vedere El a creat legile stiintei dar a si folosit doar ''cuvantul'' pentru a face toate astea

| 1libercugetator1 a răspuns:

In stiinta nu exista zeii, zeii se ocupa cu basmele cu magia nu au ei de-a face cu stiinta

| florinmarius20 a răspuns:

Dumnezeu se ocupa cu totul, este atoatestiutor si atotputernic.

| georgeceltoma a răspuns:

Dumnezeul a facut universul, soarele pamantul si animalele si oamenii in 7 zile iar acum se odihneste...a lasat ingerii sa aiba grija de restul!

Daca intrebarea ta se refera la D-zeul din biblie!

| alexgsxr a răspuns:

Nu iti este frica daca rusine nu?